Dostaňte z orechov to najlepšie a uľahčite zažívaniu: Prečo a ako namáčať orechy

Orechy a semienka má rád snáď každý. Sú chutné, príjemne chrumkavé a prospešné pre zdravie. Možno ale neviete, že kým sa do nich rovno z vrecka pustíte, môžete ich ešte vylepšiť a urobiť výživnejšími, krehkejšími a predovšetkým lepšie stráviteľnými. Potrebovať budete len vodu, soľ alebo citrón a náš článok, ktorý zodpovie každú otázku.

 

Mandle, kešu a lieskové orechy namáčané v pohároch s vodou

 

Na začiatku treba spomenúť, že namáčanie alebo aktivovanie orechov má význam len vtedy, pokiaľ ide o orechy naturálne, to znamená nepražené a nesolené alebo inak dochutené. Ideálne potom je, ak sú orechy RAW (spracované do 42 °C) pre najvyšší možný obsah živín a tiež BIO z dôvodu eliminácie chemických látok. Šupka orechov už nie je rozhodujúca, namáčať môžeme plody s ňou aj bez.

4 dôvody, prečo namáčať orechy a semienka

To, že sa strukoviny ako sú fazule, hrach alebo šošovka pred varením bežne namáčajú (pokiaľ teda nie je reč o tých konzervovaných v náleve), asi nikoho neprekvapí – varí sa potom kratšiu dobu a sú lepšie stráviteľné. Proces funguje na rovnakom princípe aj v prípade orechov a semienok, kedy dochádza k celkovému zlepšeniu ich kvality. Namáčanie zaisťuje:

1. Lepšia stráviteľnosť

Pre mnohých z nás sú orechy horšie stráviteľné, čo sa môže prejavovať pocitmi ťažkosti či nadúvaním. Surové orechy, semená i zrná totiž prirodzene obsahujú tzv. enzýmové inhibítory, ktoré ich počas rastu chránia a bránia predčasnému klíčeniu, kým nenastanú ideálne podmienky. Pri konzumácii orechov ale inhibítory zároveň blokujú naše tráviace enzýmy, čo vedie k ťažkej stráviteľnosti.

V plodoch tiež nájdeme kyselinu fytovú, ktorá sa viaže na minerálne látky ako je železo, vápnik, meď alebo horčík a sťažuje ich vstrebávanie v tráviacom trakte, čo vyvoláva podráždenie a pri zvýšenej konzumácii prispieva k možnému nedostatku živín. Pre rastliny pritom fytáty opäť primárne plnia úlohu ochranného prostriedku a antioxidantu.

Samotné namáčanie štartuje proces klíčenia, a tým pádom neutralizuje ako inhibítory, tak antinutričné ​​fytáty, vďaka čomu sa plody stávajú lepšie stráviteľnými.

2. Jednoduchšie vstrebávanie živín

Ako vyplýva z vyššie popísaného procesu aktivácie orechov, namáčaním sa tiež zvyšuje využiteľnosť živín a zdraviu prospešných látok ako sú minerály, vitamíny alebo užitočné enzýmy.

3. Krehšia, jemnejšia štruktúra a výraznejšia chuť

Namáčanie zmäkčuje potraviny a uľahčuje aj ich ďalšie mixovanie a krájanie – vďaka tomu môžeme nielen predĺžiť životnosť svojho mixéra, ale tiež sa tešiť na neobyčajne krémovú konzistenciu, či už orechy pridávate do polievok, dipov, smoothie, dezertov alebo ich používate na prípravu orechového mlieka masla a múky.

Zároveň sa zvýrazní aj ich chuť a potlačí prípadná horkosť, čo napokon platí aj v prípade, keď sa rozhodnete namáčať iné sušené plody, napr. sušené datle alebo paradajky, ktoré sa automaticky stanú sladšími.

4. Vyplavenie prípadných toxických látok

Voda dokáže zbaviť jadra aj hlboko usadených nečistôt, prachu alebo počiatočných zárodkov plesní, s ktorými už organizmus nemusí prísť do styku. Vyššie spomenuté toxické látky by sa v plodoch samozrejme bežne vyskytovať nemali, ak sú orechy naozaj kvalitné a skladované v optimálnych podmienkach.

 

Drevené misky s pistáciami a ďalšími druhmi orechov

 

Ako dlho namáčať jednotlivé druhy orechov?

Princíp je jednoduchý – čím tvrdší orech alebo semienko, tým dlhšie si musí vo vode pobudnúť. Preto mäkšie a tučnejšie druhy, ako sú kešu, makadamové alebo para orechy, vyžadujú podstatne kratšiu dobu namáčania ako iné. Rolu samozrejme zohráva aj veľkosť.

Pokiaľ vás prekvapuje, že na zozname nevidíte populárne chia alebo ľanové semienka, je to z toho dôvodu, že sa pri kontakte s vodou chovajú špecificky: napučiavajú a vytvárajú gél, ktorý dokáže zahustiť pokrmy, a často sa preto používa ako vegánska náhrada vajcia. S takto upravenými semienkami sa napokon môžete zoznámiť prostredníctvom jemného chia pudingu – ten náš, s podielom BIO kokosového mlieka av troch príchutiach, stačí len zaliať vodou a nechať odstáť v chladničke.

Postup krok za krokom

Orechy a semienka vždy namáčame vo vode o izbovej teplote, ideálne filtrované, a siahneme po sklenenej alebo keramickej nádobe, v žiadnom prípade nie kovové. Do vody môžeme pridať aj soľ a čerstvú citrónovú šťavu alebo jablčný ocot pre čo najvýraznejšiu chuť plodov a celkovo rýchlejší proces.

Na jeden diel orechov je optimálne použiť dva diely vody. Čo sa týka konkrétneho množstva soli a citrónu, 250 ml vody zodpovedá cca 1/2 lyžičke soli a 1 lyžičke citrónovej šťavy alebo octu. Predvolený pomer teda vyzerá nasledovne:

1 šálka orechov alebo semienok

2 šálky vody (500 ml)

1 lyžička soli

2 lyžičky citrónovej šťavy

Orechy zalejeme vodou, nádobu prikryjeme priedušnou látkou (napr. utierkou) a necháme po zodpovedajúci počet hodín stáť pri izbovej teplote. Môže sa stať, že pár orechov alebo semienok vypláva na hladinu, v tom prípade ich vyhoďte, dosť možno ide o žltlé kúsky, na ktorých by ste si aj tak veľmi nepochutnali. Sedimentu, ktorý sa usadzuje na dne, si nevšímajte.

Obsah nádoby následne prelejeme cez sitko, orechy starostlivo prepláchneme v čistej vode a opakovane scedíme. Pokiaľ je to potrebné, postup opakujeme tak dlho, pokiaľ voda s orechmi nezostane priezračná.

 

Krémové mandľové smoothie so slamkou, lístkom medovky a kúskami orechov

 

Čo s namáčanými orechmi ďalej podniknúť

Plody je možné okamžite konzumovať a používať v receptoch, čo je vôbec najlepšia možnosť, a preto odporúčame vždy namočiť len také množstvo, ktoré aktuálne využijete. Aktivované orechy je možné tiež uchovávať vo vzduchotesnej nádobe v chladničke po dobu 5 dní alebo ich usušiť pre neskoršie použitie.

Sušenie nesmie znehodnotiť živiny, a preto musí byť skutočne šetrné. Stávkou na istotu je elektrická sušička, ktorá dokáže pracovať pri nízkych teplotách. Orechy stačí len rozložiť a sušiť približne 12 – 24 hodín pri teplote do 42 °C. Pokiaľ nemáme sušičku, môžeme použiť aj klasickú rúru, nastavenú na najnižší stupeň pečenia. Správne usušené orechy budú chrumkavé.

Orechy necháme dokonale vyschnúť a vychladnúť, aby sme predišli tvorbe plesní, a až potom ich uzavrieme vo vzduchotesnej nádobe.

Ktoré orechy skúsite namočiť ako prvé? Vyskúšajte niektoré z BIO ponuky od Fit-day

Zaujal vás článok a radi by ste vyskúšali namáčanie v praxi s naozaj kvalitnými kúskami? Veríme, že si z našej pestrej ponuky prémiových BIO orechov určite vyberiete. Medzi najobľúbenejšie druhy jednoznačne patria krémové kešu W320 patriace do najvyššej výberovej triedy, jantárové pekany s karamelovou chuťou a šťavnaté nelúpané mandle, pre namáčanie priamo ideálne.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.