Melónová diéta pre rýchle chudnutie: Viditeľná zmena za 3 dni?

Na melóne si počas horúceho leta rád pochutí snáď každý – je príjemne sladký a predovšetkým osviežujúci. Vedeli ste ale, že s jeho pomocou môžete aj výrazne schudnúť? Dokonca až 1 kilogram váhy denne. Poďme preto zistiť, na akom princípe melónová diéta funguje, aké sú jej výhody aj nevýhody a či sa do nej môžete bez obáv pustiť, alebo by ste sa naopak nemali nechať zlákať.

 

Usmievavá žena v slnečných okuliaroch a klobúku s nechtíkom vodného melónu

 

Prečo je melón vhodný pre diétu? Je nízkokalorický a odvodňuje

Melón je ideálnou potravinou na redukciu váhy, a to obzvlášť v lete, kedy zároveň osvieži. Ako už napovedá názov, pri diéte sa vo väčšine prípadov konzumuje samotný melón bez ďalšieho obohatenia jedálnička.

Melón tvorí z 91 % voda, preto má nízku energetickú hodnotu. Okrem toho ale obsahuje aj vitamíny C a B, minerály ako je železo, horčík a vápnik alebo antioxidanty. Tie sú dôležité na odbúranie škodlivých látok z tela.

Pokiaľ budete 5x denne konzumovať iba melón, môžete za deň schudnúť až 1 kg. Je ale potrebné upresniť, že sa nezbavíte 1 kg tuku, ale iba v tele zadržanej vody. Na druhu melónu nezáleží, všetky sú nízkokalorické. Dôležitý je dostatočný príjem tekutín – vypiť by ste mali minimálne 3 litre vody denne.

Rýchle chudnutie nielen do plaviek aneb 3 kg za 3 dni. Skúsiť môžete aj popcorn, ktorý zbavuje telo tuku

Melónová diéta je efektívna v prípadoch, keď chcete schudnúť v čo najkratšom čase – napríklad do plaviek. V žiadnom prípade nie je odporúčané držať redukčný program dlhšie ako 3 dni, potom môže ohroziť vaše zdravie. Počas takejto trojdňovej diéty teda môžete celkom schudnúť až 3 kg.

Ďalšou variáciou melónovej diéty je pre mnohých zrejme prekvapivá kombinácia melónu s popcornom, kedy každú porciu melónu doplníte šálkou neochuteného popcornu. Pražená kukurica zbavuje telo tuku a melón ho následne odvádza z tela preč.

Vyhnite sa zdravotným rizikám

Ako sme už spomínali, melónová diéta je nízkokalorická a jednostranne zameraná – mala by sa preto držať len po obmedzenú dobu. Rozhodne nejde o ten typ diéty, ktorý by slúžil ako prostriedok na dlhodobé chudnutie.

Vyššie popísaný výrazný úbytok váhy totiž predstavuje silnú záťaž pre organizmus av kombinácii s nízkym energetickým príjmom sa melónová diéta odporúča iba fyzicky úplne zdravým jedincom. Ďalším rizikom melónovej diéty je aj to, že po jej skončení hrozí rýchly návrat späť na pôvodnú váhu. Pokiaľ po melónovej diéte nezmeníte svoj jedálniček trvalo, stratené kilogramy sa vám nepodarí udržať.

Ak nechcete dodržiavať prísnu melónovú detoxikačnú diétu, počas ktorej sa konzumuje iba melón, môžete si zvoliť jej menej náročný variant. Začleňte melón do svojho jedálnička len 2x denne, vedľa zdravých potravín.

Dva základné druhy melóna – vodný a cukrový. V čom sa líšia?

Rozlišujeme dva základné druhy melónu. Prvým druhom je vodný melón a druhým melón cukrový.

  • Vodný melón predstavuje asi najznámejší typ melónu. Ide o veľký melón so zelenou kôrou a sýto červenou dužinou, ktorý určite každý pozná. Vodný melón obsahuje až 94 % vody, ďalej ho možno využiť ako zdroj vitamínov A, B a predovšetkým potom vitamínu C. Vodný melón je tiež bohatý na prírodný cukor, najmä fruktózu.
  • Cukrový melón je typický je predovšetkým pre svoju žltú dužinu. Cukrový melón obsahuje 6–8 % cukru, prevažne prírodného (sacharóza). Od vodného melónu sa cukrový melón líšia vzhľadom, chuťou i veľkostí.

 

Rôzne druhy melónu na svetlom pozadí - vodný melón, honeydew, cantaloupe, gália

 

Cukrový melón 6x inak – poznáte melón gália, cantaloupe alebo honeydew?

Cukrový melónniekoľko druhov (kultivarov). Medzi najznámejšie patria:

1. Gallia – jedná sa o menšie odrodu, ktorú spoznáte podľa žltohnedé kôry a žltobielej dužiny s kôstkami sústredenými uprostred. Chuťovo pripomína nektárinku.

2. Ogen – je druh vyšľachteného melóna pochádzajúceho z Izraela. Ide o hybrid, ktorý vznikol krížením melónu cantaloupe. Má mierne pretiahnutý guľovitý tvar, hladkú kôru nažltlé drobné stádo sa žltozelenými pruhmi. Dužina má ľahko nazelenalú farbu a je pomerne tuhá. Chutí nakysle.

3. Charentais – plody tejto odrody sú veľké, oválneho tvaru. Kôra má farby od svetlozelenej s tmavo zelenými pruhmi a postupne sa podľa dozrievania prefarbujú do svetlo žltej so zelenými pruhmi. Dužina je oranžová, sladká a veľmi aromatická. Pre svoju sladkú chuť je táto odroda veľmi obľúbená deťmi.

4. Cantaloupe – spoznáte ho podľa hnedožlté sieťové kôry a jemne oranžové dužiny, ktorá je sladká a chuťou najviac pripomína mango.

5. Honeydew – je príjemne sladký a typický pre vyššie množstvo žltých jadierok. V obchode ho rozpoznáte podľa žiarivo žlté kôry a zelenožltej dužiny.

6. Piel de sapo – je oválny so žlto zelenou šupkou so zelenými pruhmi alebo škvrnami. Dužina je svetlá, ľahko nažltlá – podobná farbe sektu.

Výhody melónovej diéty

  • zasýti a prečistí organizmus, zbaví telo zadržiavanej vody
  • melón je chutný a osviežujúci
  • podporuje očistu pečene, obličiek a pankreasu


Nevýhody melónovej diéty

  • jednostranná diéta telu neprospieva, pretože neprijíma všetky esenciálne živiny
  • nízky energetický príjem
  • ľahko sa prejí
  • nasleduje jo-jo efekt

 

Melónové smoothie v pohároch s slamkami a v pozadí s kúskami melónu na tanieri

 

Zdravotné upozornenia

Neexistuje žiadna jednostranne zameraná diéta, ktorá by bola zdravá. Akonáhle nemá telo vyvážený príjem všetkých dôležitých látok, začne trpieť. Buď mu budú chýbať bielkoviny, sacharidy alebo tuky, prípadne mikroživiny.

Melónová detoxikačná diéta nie je podložená žiadnym vedeckým dôkazom, ktorý by dokazoval jej úspechy. Kvôli nedostatočnej výžive a obmedzenému množstvo prijímaného jedla môže melónová diéta spôsobiť hlad, závraty, nevoľnosť a únavu. Nikdy nezačínajte novú diétu, ak sa najprv neporozprávali so svojím lekárom.

Fit-day a chudnutie: Proteínové koktaily i Santiagova diéta

Ak usilujete o zdravé chudnutie, môžete do svojho jedálnička zakomponovať i prírodné Fit-day proteínové koktaily bez umelých sladidiel. Tie sa hodia pre rýchlé, ale zároveň výživné raňajky či desiatu kedykoľvek počas dňa. Nápoje vás nielen zasýti, ale zároveň dodajú potrebné bielkoviny a ďalšie živiny pre správne fungovanie tela. Hodia sa preto aj do obdobia redukčných diét.

Ak by ste sa radi pustili do postupného a prirodzeného chudnutia overeným spôsobom, môžete vyskúšať jedinečnú Santiagovu diétu. Tá vás zbaví nadbytočných kilogramov bez pocitu hladu, ale zároveň naučia zásadám správneho stravovania. Jojo efekt sa preto nekoná.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.