Jedzte ako na dovolenke. Princípy a benefity stredomorskej diéty

Stredomorská čiže mediteránska diéta vychádza z jednoduchej (a naskrz racionálne) podstaty kuchyne starovekých Rimanov a Grékov a dnes sa teší veľkej popularite. Tento spôsob stravovania, ktorý je potrebný dodržiavať dlhodobo, je totiž bohatý na tuky a povoľuje aj konzumácii červeného vína či pečiva, napriek tomu sľubuje stály úbytok na váhe. Čo všetko teda zahŕňa a aký je jeho princíp?

Stredomorská diéta = zdravý spôsob stravovania

Hoci hovoríme o diéte, ide skôr o životný štýl a spôsob stravovania, ktorý získava sympatie naprieč svetom, a to aj u výživových odborníkov. V porovnaní s tradičnými programami na chudnutie sa riadi všeobecnými zásadami zdravého stravovania, nespôsobuje telu šok a nevedie k hladovaniu ani drastické strate kilogramov. Výsledky napriek tomu zaznamenáte.

Dalo by sa povedať, že sa jedná o súhrn určitých zásad a pravidiel, ktoré sa najprv dodržiavajú prísne, neskôr menej opatrne. Strava je bohatá predovšetkým na zdravé tuky, bielkoviny, vitamíny, minerály a ďalšie cenné a telu prospešné látky. V jednotlivých pokrmoch nechýba napríklad ani omega-3 mastné kyseliny, ktoré bežne v jídelníčcích chýba.

 

Čerstvé ryby obklopené zeleninou, strukovinami a olejmi

 

Inšpirovaný stredomorskými obyvateľmi a ich vitalitou

Ako už názov napovedá, princíp stredomorskej stravy sa inšpiruje obyvateľmi Stredomoria. Hovoríme o Talianoch, Grékoch alebo napríklad Španieloch. Práve tí sú veľmi často obdivovaní pre vitalitu, ktorú oplývajú. Svoje vynikajúce zdravie pripisujú strave, ktorá je pre nich celkom tradičná, ale pre nás menej známa. Stredomorské národy sa tiež častejšie vyhýbajú bežným neduhom a chorobám modernej civilizácie - hovoríme o obezite, vysokom cholesterole a krvnom tlaku alebo cukrovke.

Definovať jednotlivé jedlá stredomorskej kuchyne je jednoduché. V strave je veľa zeleniny (tvorí až polovicu celkovej stravy), kvalitných tukov, najmä z rýb alebo chudého mäsa, čerstvého korenia, strukovín a ovocia. Červené víno je tiež povolené, presnejšie jeden pohár denne.

Stredomorská diéta a výsledky - 2 kilá dole za mesiac a príjemný pocit k tomu?

Považujete túto diétu za veľmi atraktívnu a chceli by ste sa do nej pustiť? V súvislosti s chudnutím máte pravdepodobne ešte jeden otáznik týkajúce sa úbytku na váhe. Predsa len kvôli chudnutiu chcete podstúpiť zmenu stravovania.

Samozrejme, výsledky chudnutia sa môžu líšiť. Je to čisto individuálna záležitosť. Uvádza sa však, že vďaka zdravej a veľmi príjemnej stredomorskej strave možno za mesiac schudnúť až dva kilogramy. Lepšie číslo je spôsobené pohybom, ktorý by nemal chýbať vo vašom dennom programe.

Cieľom diéty nie je zachrániť vašu postavu. Chce vás naučiť správne sa stravovať, a tým potešiť nielen vaše zdravie, ale aj vaše telo ako celok. V skutočnosti venujete pozornosť tomu, čo a koľko jete, čo má veľký vplyv na vašu výslednú hmotnosť.

 

Šalát caprese s paradajkami, mozzarellou a bazalkou na bielom tanieri

 

Čo je povolené a čo zakázané?

Už vieme, čo je to stredomorská diéta. A tiež sme načrtli, ako takýto jedálniček vyzerá. Spomenieme konkrétne potraviny, ktoré sú zakázané a ktoré sú naopak povolené a môžete ich pokojne konzumovať.

Povolené sú tieto potraviny:

  • celozrnné obilniny (ryža, ovos, kukurica, špalda), celozrnný chlieb a cestoviny
  • čerstvé ovocie (hlavne jablká, pomaranče, jahody, datle, broskyne)
  • čerstvá zelenina (paradajky, cuketa, špenát, brokolica, cesnak, mrkva, uhorka) a strukoviny (cícer, fazuľa, šošovica, hrach)
  • čerstvé korenie a bylinky (mäta, rozmarín, šalvia, škorica)
  • orechy a semená (vlašské orechy a makadamové orechy, kešu, slnečnicové a tekvicové semená)
  • oleje lisované za studena a zdravé tuky všeobecne (olivy, avokádo)
  • ryby a morské plody (losos, tuniak, sardinky, krevety, mušle, ustrice)
  • hydina a jahňacie mäso (príležitostne - raz za týždeň)
  • vajcia, syr, jogurt (príležitostne - raz za týždeň)
  • červené víno (s mierou - pohár denne)

Nasledujúce potraviny sú zakázané:

  • tučné mäso a klobásy
  • rafinované oleje
  • biela múka
  • sladkosti, sladké nápoje
  • vyprážané jedlá
  • alkohol
  • priemyselne spracované potraviny
  • umelé dochucovadlá

Ako môže vyzerať váš jedálniček počas mediteránskej diéty

Raňajky: Granola s orechmi, mandľovým mliekom a čerstvým ovocím

Desiata: grécky jogurt s čerstvým ovocím

Obed: Zeleninové lasagne

Olovrant: Špenátové smoothie s banánom

Večera: Šalát s tuniakom

Všeobecné pravidlo stredomorskej diéty hovorí, že približne polovicu taniera by mala tvoriť zelenina, štvrtinu prílohy a zvyšnú štvrtinu mäso, ideálne ryby alebo morské plody.

Zaujala vás stredomorská strava? Vyskúšajte Santiagovu diétu

Ak sa vám páči princíp stredomorskej diéty, ktorá je v podstate zdravým spôsobom stravovania, ktorý vedie k optimálnej hmotnosti, a nie cieleným programom na chudnutie, určite vás osloví Santiagova diéta. Myšlienka je podobná, a to zbaviť sa nadbytočných kilogramov príjemným a prirodzeným spôsobom postupného chudnutia bez zbytočného hladovania alebo nežiaduceho jojo efektu. V tomto prípade však môžete počítať aj s väčším úbytkom hmotnosti.

V rámci balíka Santiagovej diéty dostanete elektronickú knihu s podrobnými pokynmi, jedálničkom a špeciálne navrhnutými receptami, ako aj vybrané proteínové nápoje a smoothie na zabezpečenie pravidelného príjmu kvalitných bielkovín.

 

santiagova_dieta_1860x700_sk

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.