Prečo by proteínový nápoj nemal chýbať v bežnom jedálničku

Výživové doplnky sa v posledných rokoch stali veľmi populárnou a často spomínanou témou. Zatiaľ čo nad niektorými môžeme s čistým svedomím mávnuť rukou, iné stoja za pravidelnú konzumáciu. Vezmite si napríklad proteínové nápoje – dopĺňajú nepostrádateľné bielkoviny obohatené o rôzne užitočné látky, o ktoré sa už dlho zaujímajú nielen aktívni športovci. 

 

Čierny šejker v jednej ruke, odmerka čokoládového proteínu v druhej

  

Ako často dopĺňate bielkoviny?

Proteíny alebo tiež bielkoviny – látky, ktoré majú v ľudskom tele svoje nezastupiteľné miesto. Sú stavebnou a transportnou látkou, majú zásobovaciu a ochrannú funkciu a podieľajú sa na hladkom chode celého organizmu. Na rozdiel od iných makroživín, t. j. sacharidov a tukov, telo nedokáže ukladať bielkoviny do zásoby, preto je ich pravidelný (denný) príjem nevyhnutný.

O proteínoch sa dnes hovorí najmä vďaka fitness nadšencom, ktorí sa aktívne snažia o objem svalov a dokonalý výkon. To bohužiaľ viedlo k rozšírenému presvedčeniu, že proteínové nápoje ako doplnok stravy sú určené len pre športovcov. Pravda je však niekde úplne inde a proteínový nápoj môže priniesť celý rad výhod prakticky každému.

Na rýchlejšie chudnutie a zahnanie hladu

Bielkoviny vo forme proteínových nápojov sa oplatí zaradiť do jedálnička aj z mnohých iných dôvodov, napríklad preto, že:

  • napomáhajú k rýchlejšiemu chudnutiu

  • zaháňa hlad a udržujú dlhšej pocit sýtosti 

  • majú vysoký obsahom aminokyselín čiže prispievajú ku kvalitnejšej regenerácii svalov

Okrem toho nemusíte proteínový prášok konzumovať len zo šejkra, rozpustený vo vode alebo mlieku – je skvelým doplnkom raňajok, desiaty, obeda alebo dokonca večere. Pridajte si ho do ranných palaciniek alebo ovsené kaše a naštartujte svoj produktívny deň. Hladký a ľahko rozpustný proteín sa hodí aj pri pečení, príprave krémovej polievky alebo nátierky. 

 

Lívance s borůvkami a malinami polévané medem

 

3 dôvody, prečo konzumovať proteínové nápoje

Pre silné a vyrysované svaly

Už sme spomenuli, že hlavným dôvodom, prečo sa proteínové nápoje konzumujú, je túžba po objeme a sile svalov. Bez bielkovín naozaj nemôžete získať dostatok stabilnej svalovej hmoty. Len s ich pomocou sa vízia vyrysovaného tela stane skutočnosťou. 

Podpora chudnutia

Dôležitá látka má však svoje miesto v strave aj v opačnom prípade, a to keď chcete schudnúť. Dlhodobejším pocitom sýtosti predídete častému nutkaniu na jedlo a znížite chuť na sladké. Okrem toho zvýšený príjem bielkovín na úkor sacharidov môže vyvolať stav ketózy, keď telo spaľuje vlastné tukové zásoby ako náhradný zdroj energie. Z tohto dôvodu sa môžeme stretnúť so špeciálnymi bielkovinovými diétami.

Kvalitná regenerácia

Aj bolesti svalov môžu byť vašimi spoločníkmi na ceste k vysnívanej postave. Vo chvíli, keď o sebe svaly dajú vedieť, musíte si vyhradiť čas na regeneráciu. Počas tejto doby sa jednotlivé časti tela dajú do poriadku, zvládnu cvičebnú záťaž a budú pripravené na ďalšie tvarovanie. S dostatkom bielkovín bude tento proces kvalitnejší a rýchlejší

 

Sklenice čokoládového proteínu s brčkem a kakaem

 

Kedy piť proteín – ráno, počas dňa alebo večer?

Ak ste proteínový prášok nezahrnuli do raňajok, ale rozhodli ste sa ho piť ako proteínový nápoj, otázkou je, kedy ho pripraviť a v akom dennom čase ho konzumovať. 

Takto pripravená pochúťka môže plne nahradiť občerstvenie počas dňa. Užíva sa však aj pred sériou cvičení, pretože pomáha zlepšiť športový výkon. Odporúča sa tiež užívať ho po tréningu, keď pomáha budovať svalovú hmotu. Ak chcete podporiť chudnutie a regeneráciu tela, konzumujte ho pred spaním.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.