Očista organizmu? Vyvarujte sa hladovania a ďalším častým chybám

Jarný detox je po roku opäť aktuálnou témou, o ktorej sa hojne diskutuje. Aj keď to človek nerád počuje, jeho telo potrebuje aspoň raz za rok istú očistu, počas ktorej dôjde k odplaveniu všetkých toxínov a škodlivých látok. Lenže kývnuť na detox tela je jedna vec, druhá je ho správne dodržiavať. 

Bohužiaľ sa pri niekoľkodňovom pôste, kedy sa dištancujeme od ťažkých a škodlivých jedál a stresu, môžeme dopustiť hneď niekoľkých zásadných chýb, kvôli ktorým sa nedočkáme toľko očakávaných a plánovaných výsledkov. 

Hladovanie je tou najčastejšou a najviac fatálnou chybou

Myšlienka, že očista organizmu rovná sa hladovanie je, samozrejme, mylná, napriek tomu veľké množstvo ľudí pristupuje k očistnej kúre zbytočne radikálne a trápi svoj žalúdok. Detox by pritom mal zahŕňať dostatok čerstvého ovocia, zeleniny, vlákniny, minerálov aj bielkovín.

Hladovanie je dokonca najviac fatálnou chybou, ktorej sa môžeme pri jarnom detoxe dopustiť. Nie je vhodné skákať z extrému do extrému, v rámci detoxu sa snažte dávky jedla zmenšiť a škodlivé potraviny nahradiť. Podrobnejší návod, ako správne zostaviť detoxikačný jedálny lístok, nájdete tiež na našom blogu.

 

Sklenená kanvica a šálek zeleného čaju s louhujícímí sa lístky

 

Dodržujete pitný režim?

Jednou z najväčších chýb je tiež nedostatočný príjem tekutín. Pitný režim je, samozrejme, dôležitý v každodennom živote všeobecne, v dobe detoxu jeho význam avšak ešte narastá, pomáha totiž s vylučovaním škodlivých látok. Pamätajte, že by ste počas detoxikačnej kúry mali denne vypiť približne 3 litre tekutín.

Zatiaľ čo alkohol a káva je zakázaná, vhodné sú naopak bylinkové čaje, (filtrovaná) voda, zelený čaj, kombucha alebo čerstvé šťavy a smoothie.

Detox tela ide ruka v ruke s pohybom. Nevyhýbajte sa mu

Rovnako ako chudnutie nie je efektívne bez pohybu, ani očista organizmu nemôže byť úspešná, pokiaľ sa zameriate iba na správne stravovanie. Áno, jedlo má zásadný vplyv na všetky fázy detoxikácie, na druhú stranu s ňou ide ruka v ruke aj pohyb. Pokiaľ na fyzické aktivity zabúdame, detox tela opäť nebude mať také výsledky, aké očakávate. 

Nemusíte sa avšak báť, že by ste sa museli uhnať na rotopede alebo pri aeróbnom cvičení. Stačí si zájsť na krátku prechádzku do parku alebo si na dvadsať až tridsať minút zacvičiť jogu. Skúsiť môžete aj cvičenie s vlastnou váhou. Hlavné je nepresedieť celý deň.

 

Dlhovlasá žena sa preťahuje pri vstávaní z postele

 

Očista tela vyžaduje dostatok odpočinku aj spánku. Myslíte na to?

V rámci očisty organizmu má zjednodušene dôjsť k vyplaveniu všetkého škodlivého. To nutne nemusí zahŕňať len toxíny a nebezpečné látky, ktoré sa nám usídlili v tráviacom trakte. Môže to byť aj stres, ktorý je potrebné vypudiť z organizmu. Detox je teda aj o odpočinku a kvalitnom spánku. 

Bohužiaľ, rad ľudí chybuje v tom, že si spánok aj odpočinok nepovoľuje. A to by pritom stačilo osvojiť si vhodné spánkové rutiny či raz za týždeň zamieriť do sauny, otužovať sa alebo byť chvíľku v prírode a odreagovať sa.

Rýchly návrat do starých koľají telo šokuje

Detox tela môže trvať päť dní, týždeň alebo celý mesiac. Nech už ste sa rozhodli podstúpiť akokoľvek dlhú očistu organizmu, nezabiehajte na jej konci do starých koľají – minimálne nie príliš rýchlo. 

V prípade, že sa do svojho jedálneho lístka rozhodnete zaradiť potraviny, ktoré ste bežne konzumovali, robte tak postupne a opatrne, napríklad v 3 – 4 dňových intervaloch a sledujte svoj zdravotný stav. Je však úplne v poriadku vylúčiť tie potraviny, ktoré vášmu organizmu neprospievali a jednoducho zvoliť pre telo zdravšiu alternatívu.

Zabúdať by ste nemali ani na osvojený pitný režim, pravidelnú konzumáciu zeleniny, ovocia aj superpotravín a v neposlednom rade tiež na pohyb.

Ak vás článok zaujal, naša špeciálna detoxikačná kúra Jitkin detox vás spoľahlivo prevedie celým 20-dňovým procesom a zaistí kompletnú očistu tela: šetrne odplaví nahromadené toxíny a postará sa o regeneráciu a obnovu správnej funkcie metabolizmu s pomocou unikátneho jedálnička a vybraných produktov.

 

jitcin_detox_1860x700_sk

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.