Vyzrejte na jarný detox so správnym jedálnym lístkom. Ako na to?

S blížiacou sa jarou nastáva ten najlepší možný čas pre poriadnu detoxikáciu organizmu. Cieľom takejto očistnej kúry je predovšetkým zbaviť telo toxínov a ďalších nebezpečných látok, ktoré sa v organizme nahromadili v priebehu uplynulých zimných mesiacov. Tie sa väčšinou nesú v duchu ťažších, horšie stráviteľných jedál a chýbajúceho pohybu, čo sa, samozrejme, podpisuje na ľudskom zdraví.

Pokiaľ si nie ste istí, či ste správnym adeptom na detox, zamerajte sa na signály, ktoré vaše telo vysiela. Najčastejšie ide o pretrvávajúcu únavu, neschopnosť sústrediť sa, tráviace ťažkosti, problémy so zaspávaním alebo zhoršený stav pleti.

Kľúčom k riadnej vnútornej očiste je potom hlavne správne zostavený detoxikačný jedálny lístok.

 

Nápis detox z ovocia a chia semienok

 

Identifikujte toxické potraviny a nahraďte ich zdravšími

Prvým krokom pri zostavovaní jedálneho lístka je identifikovanie toxických potravín. Tie potom odstráňte z jednotlivých pokrmov na päť sedem dní, respektíve na celú dobu plánovaného detoxu (môže trvať až mesiac). 

Ďalším bodom je zostavovanie jedálneho lístka, ktorý bude obsahovať potraviny podporujúce črevá, pečeň a ďalšie časti tráviaceho traktu. V ideálnom prípade by mali mať dostatok vody, vitamínov, minerálov a tiež vlákniny, ktorá spomínaný tráviaci trakt posilňuje a nastoľuje v ňom rovnováhu. 

Dôležité sú tiež bielkoviny

Podľa odborníkov je dôležité zamerať sa tiež na príjem bielkovín, ktoré sú základným kameňom detoxikačného procesu. Nájdeme ich napríklad v strukovinách alebo v mliečnych výrobkoch, avšak tie je dobré skôr obmedziť. Obsahujú totiž nielen toxíny, ktorých sa chcete zbaviť, ale tiež hormóny. Ideálnou voľbou (nielen) v čase detoxe preto môžu byť prírodné proteínové nápoje, ktoré obsahujú kvalitnú a ľahko stráviteľnú rastlinnú bielkovinu.

Okrem iného pridajte do svojho detoxikačného jedálneho lístka veľa zeleniny, ktorá má nízky obsah škrobu, ďalej naturálne orechy a z ovocia čučoriedky, pomaranče, grapefruity alebo nízkokalorický, hoci veľmi sladký ananás a banány – zdroj draslíka. 

V rámci pitného režimu sú vhodné bylinkové čaje, kombucha, čistá voda, smoothie či zelený čaj bez cukru.

 

Žena si nalieva do pohára čerstvé zeleninové smoothie

 

Ako môže vyzerať detoxikačný jedálny lístok

Tipy na raňajky: 

Tipy na dopoludňajšiu desiatu:

 • Nastrúhaná mrkva s jablkom
 • Ovocný šalát
 • Celozrnný chlieb, nátierka z tofu, zelenina
 • Ražný chlieb, nátierka z červenej repy

Tipy na obed:

 • Zeleninový šalát s cesnakom, korením a olivovým olejom
 • Šalát s mrkvou, jablkami a hroznom
 • Banán a mango
 • Jarná polievka s pórom

Tipy na odpoludňajší olovrant:

Tipy na večeru:

Všeobecné zásady, ktorých sa držať pri zostavovaní jedálneho lístka

 • Pite vodu
 • Jedzte čo najviac zeleniny
 • Ovocie konzumujte vždy čerstvé a zrelé
 • Vyhnite sa živočíšnym proteínom
 • Zakomponujte do jedálneho lístka superpotraviny
 • Pokiaľ si nedokážete odriecť pečivo, voľte iba bezlepkové
 • Príjem tukov obmedzte na tie pre telo prospešné

Jarný detox tela nie je len o správnom stravovaní

Rovnako ako chudnutie nie je iba o jedle, ani detox tela nie je iba o správnom stravovaní či dostatočnom pitnom režime. Jeho súčasťou je okrem iného aj pohyb a kvalitný spánok, ktorý by mal trvať aspoň sedem hodín. Dajte si pozor na prespanie aj nevyspanie. V oboch prípadoch si škodíme. Aby ste svoj spánok skvalitnili, vypestujte si svoje každodenné rutiny. Choďte spať v rovnakú hodinu, rovnako tak v rovnaký čas vstávajte. V neposlednom rade je dôležité vyhýbať sa stresu, ktorý telu výrazne škodí.

Ak by ste sa radi pustili do kompletnej detoxikačnej kúry, kde sa dozviete všetky potrebné informácie, ako dopriať telu čas na regeneráciu, zbaviť ho nahromadených toxínov a identifikovať toxické potraviny, je tu pre vás Jitkin detox – unikátny detoxikačný plán na 20 dní. Súčasťou Jitkina detoxe je tiež prepracovaný jedálniček s jednoduchými receptami aj vybrané produkty z radu proteínov, smoothie a superpotravín.

 

jitcin_detox_1860x700_sk

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.