Začíname behať: Základné rady a odporúčania, ktorých sa držať

S uzatvorením posilňovní sa zdvihol záujem o behanie. Hovoríme o športovej aktivite, ktorá nie je nákladná a ktorú možno vykonávať kedykoľvek sa nám zachce. Len hŕstka ľudí si ale uvedomuje, že beh má určité pravidlá a zásady.

Zo všetkého najskôr je potrebné skoncovať s myšlienkou, ktorá vraví, že po prvom vybehnutí automaticky schudnete všetky nechcené kilogramy. Mnoho ľudí u svojich známych zaznamenáva skvelé výsledky, ale nevidí to, ako dlho a usilovne na sebe pracujú. V tomto prípade platí pravidlo, že trpezlivosť ruže prináša. Preto na seba nebuďte veľmi prísni, stanovte si reálne ciele a hneď na začiatku to takzvane neprepáľte. 

Bez pretiahnutia sa neobídete

Dneska nemám veľa času, pretiahnutie nechám na inokedy – vravíte si. Ibaže vybehnúť bez pretiahnutia pred behom, to je chyba. Nielen, že tým zvýšite riziko svalového zranenia, ale tiež zhoršíte svoju pohyblivosť a ohybnosť. 

 

Bežkyňa sa preťahuje pred vybehnutím

 

Nikde nie je písané, že preťahovanie má byť dlhé. Môže zabrať sotva pár minút, povedie ale k zahriatiu svalov, a pomôže predísť nechcenému preťaženiu alebo dokonca zraneniu.

Na začiatok tréningu sa odporúča takzvaný dynamický strečing, pri ktorom nezabudnite s kĺbmi krúžiť (a to ako kolenami, tak členkami a trupom). Po dobehnutí domov stačí statický strečing, ktorým znížite stuhnutosť a napätie v svaloch. 

Správne sa vybavte

Beh sa nenazýva najlacnejším športom nadarmo, väčšinou stačia tenisky a prakticky môžete vybehnúť. Preto nevymýšľajte komplikované outfity, ale voľte pohodlné oblečenie a hlavne to nepreháňajte s vrstvami. Berte do úvahy, že sa pri behu ľudské telo prehrieva, preto radšej zvoľte vždy o jednu vrstvu menej. 

Pokiaľ to predsa len beriete s behom vážne, odporúčame funkčnú bielizeň, ktorá perfektne odvádza pot. Navyše sa krásne prispôsobuje telu, teda pri pohybe nijako neprekáža. 

Čo sa týka tenisiek, pokiaľ s behom začínate, nemusíte mať hneď tie najlepšie topánky na trhu. Každý z nás má doma pár športových topánok, tie na začiatok úplne stačia. Pokiaľ ale nie ste úplným nováčikom a chcete túto športovú aktivitu vykonávať pravidelne, je potrebné investovať do správnej bežeckej obuvi. 

Dôležitá je hlavne priedušnosť, ale rolu tiež hrá terén. Zatiaľ čo na tvrdý povrch (čiže na betón alebo cestu) sa odporúčajú topánky pohodlné, odpružené, ktoré majú dobré tlmenie a ideálne reflexné prvky, pre beh po nespevnenom teréne (poľné cesty, les, hory, lúky) musí byť obuv predovšetkým dokonale priľnavá s členitou podrážkou. 

 

Muž a žena pri spoločnom behu parkom

 

Správne tempo je to vaše

Ako začať behať? Rozhodne nie tak, že sa do toho hneď po prvýkrát pustíte po hlave. Pokiaľ sa to z počiatku takzvane prepáli, po druhýkrát sa už možno nevybehne. Síce je dobré si na začiatku nastaviť určité ciele, ale rozhodne by nemalo ísť o nič nereálne. Dôležité je nájsť si svoje tempo, ktoré môžete následne prispôsobovať. 

Z počiatku je jasné, že beh nebude práve rýchly. Organizmus si navyše nastavuje takú rýchlosť, ktorá ho nestojí príliš mnoho energie. Preto môžete bežať pomalšie alebo pokojne striedať intervaly behu s chôdzou. Napríklad pri prvom 30 minútovom výbehu môžete 10 minútové bežecké intervaly prekladať 5 minútovou chôdzou. 

Samozrejme, záleží na súčasnej fyzickej kondícii a predošlej skúsenosti s pravidelným pohybom. Majte na pamäti, že sa vždy vyplatí načúvať svojmu telu a limitom, ktoré má každý z nás. Dôležitá je predovšetkým radosť z pohybu, rýchlosť a techniku behu môžete vylepšovať časom.

Nájdite si bežeckého partnera alebo správnu motiváciu

Skúsili ste vybehnúť, ale o samote to nie je ono? Alebo vás beh bavil, ale po chvíli ste sa spýtali sami seba, prečo to vlastne robíte? Základom všetkého je mať správnu motiváciu a prípadne tiež partnera, s ktorým sa budete vzájomne podporovať. Zatiaľ čo partnerom môže byť vaša drahá polovička, kamarátka alebo tréner, motiváciou môže byť vysnívaná štíhla línia alebo zlepšenie zdravotného stavu a fyzickej kondície. 

Ako často a kedy behať?

Po zodpovedaní otázky ako začať behať sa ponúka ďalšia otázka, a síce ako často a kedy behať? Ako už bolo spomenuté, táto športová aktivita je dobrá preto, že ju môžete vykonávať prakticky kedykoľvek sa vám páči. Pokiaľ ste vyťažení prácou, najlepšie bude, keď vybehnete hneď skoro ráno. Ak máte pevne stanovenú pracovnú dobu, budete preferovať beh v podvečerných hodinách. Ste študentom? Asi budete behať cez deň. Na tom, kedy budete chodiť behať, zas tak nezáleží. Dôležité je, aby ste behali pravidelne. 

Na zlepšenie vašej kondície a viditeľné výsledky, je dôležité športovú aktivitu prevádzkovať aspoň štyrikrát týždne. Neskôr, na udržanie kondície, stačí behať trikrát týždenne.

 

Žena pije proteínový nápoj po tréningu

 

Nezabúdajte na správnu výživu

Nech už beháte za lepšou kondíciou alebo za spevneným telom, nezabúdajte na správnu výživu. Tým by sme naše tipy na behanie uzatvorili. Svoj jedálny lístok spestrite proteínom, ktorý podporí výsledky športovej aktivity a po dobehnutí i regeneráciu svalov.

Voľbou na mieru nielen pre všetky bežkyne je rad prírodných proteínových kokteilov Active, špeciálne navrhnutých pre plnohodnotnú potréninkvou výživu. Nápoje sa pýši okrem 63% obsahu rastlinné bielkoviny na porciu aj podielom ryžového sirupu. Ten funguje ako pomalý sacharid, a zaisťuje tak postupné uvoľnenie energie v priebehu niekoľkých hodín aj dlhodobý pocit sýtosti (obdobne ako ovsené vločky).

Vhod prídu aj proteínové nápoje rady Premium, ktoré dodajú telu potrebné živiny. Vďaka plne rastlinnému zloženiu a ingredienciám v prémiovej kvalite sú navyše ľahko stráviteľné a nezaťažujú organizmus.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.