Všetko, čo potrebujete vedieť o rastlinných proteínoch

Proteínové suplementy nie sú dávno rozšírené len medzi športovcami a bodybuildermi. Zvlášť v posledných rokoch sa hovorí o dôležitosti dostatočného príjmu bielkovín, a ľahko pripraviteľné proteínové drinky tak získali na popularite. Mimo klasický srvátkový proteín existujú aj jeho rastlinné alternatívy, ktoré pre mnohých získavajú na zaujímavosti nielen pre rad pridaných hodnôt, ale aj pre celkovú šetrnosť k prírode a telu.

Či už ste vegánom či vegetariánom, ktorý potrebuje doplniť príjem bielkovín, športovcom, ktorý chce uľahčiť zažívania, trpíte alergiou na laktózu alebo vám záleží na životnom prostredí, rastlinný proteín môže byť riešením.

Významné benefity

Mimo to, že rastlinné proteíny napomáhajú zdravému budovaniu svalového tkaniva a jej regenerácii, môžu ponúknuť tiež celý rad hodnotných benefitov.

  • Bez obsahu laktózy - rastlinný proteín je ideálnym riešením pre všetkých športovcov, ktorí trpia intoleranciou na laktózu, či zvýšenou citlivosťou na mliečne výrobky
  • Navodenie dlhodobého pocitu sýtosti, čo môže napomôcť aj pri úsilí o chudnutie
  • Vysoká nutričná denzita - rastlinné bielkoviny obsahujú množstvo obohacujúcich látok a živín, napríklad vlákninu a rad vitamínov, a majú tak značný potenciál využitia
  • Nižší príjem kalórií a nasýtených tukov ako pri konzumácii bielkoviny živočíšneho pôvodu

Aké druhy rastlinných proteínov poznáme?

Voľba vhodnej bielkoviny rastlinného pôvodu môže byť ťažšie, než sa na prvý pohľad zdá. Na výber je hneď z niekoľkých druhov, či už sa jedná o najznámejšie zdroje v podobe sóje, hrachu, ryže alebo konope, pričom každý z nich disponuje odlišnými vlastnosťami. Do úvahy je potrebné brať aj účel, ktorý má daná bielkovina v rámci jedálničku jedinca spĺňať.

Sójový proteín

Sójový proteínový prášok je považovaný za "kompletný", pretože obsahuje všetkých 9 esenciálnych aminokyselín, čo je pre rastlinné bielkoviny neobvyklé. Esenciálne aminokyseliny sú pre ľudskú výživu potrebné, ale telo si ich nedokáže samo vytvoriť, a preto ich musíme získavať prostredníctvom vyváženej stravy.

V jednej porcii (28 g) nájdeme približne 22 g bielkoviny a 100 kcal.

 

Sójový proteín v prášku na tanieriku so sójovými bôby

 

Sója môže ponúknuť aj vysoký obsah BCAA aminokyselín, ktoré sú dôležité najmä pre nárast svalového objemu a sily. Okrem toho sójový proteín tiež obsahuje zlúčeniny znižujúce hladinu cholesterolu v krvi. Nedávna štúdia ukázala, že sójový izolát je bohatý na rastlinné látky s protirakovinovými účinkami, vrátane prevencie rakoviny prsníka (1).

Nevýhodou môže byť fakt, že nemalá časť populácie trpí alergiou na sóju, a užívanie sójového proteínu je pre ňu teda nevhodné. Aj napriek tomu sa však radí medzi najpoužívanejšie a všeobecne najobľúbenejšie vegánskej proteíny, najmä pre aminokyselinový profil podobajúce sa živočíšnym zdrojom.

Hrachový proteín

Hrachová bielkovina sa získava z žltého siateho hrachu, ktorý disponuje vyšším množstvom bielkovín ako sladký zelený hrach.

Porcia o 28 g obsahuje 21 g bielkoviny a 100 kcal.

Rovnako ako ostatné strukoviny, aj hrach má nižší obsah dôležitej esenciálnej aminokyseliny, a to metionínu. Zvlášť bohatý je však na BCAA aminokyseliny leucín, izoleucín a valín, a teda ideálny pre budovanie svalového tkaniva. Štúdia navyše preukázala, že nárast svalového objemu pri konzumácii hrachového izolátu bol podobný ako u jedincov, ktorí užívali srvátkový proteín (2). Nielen preto mnohí považujú hrachovú bielkovinu za vôbec najlepšiu alternatívu k živočíšnemu proteínu.

Mimo to hrachová bielkovina podporuje navodenie dlhodobého pocitu sýtosti a napomáha zníženiu krvného tlaku.

Ryžový proteín

Proteínový izolát z hnedej ryže je pomerne ľahko získateľný, a teda cenovo dostupný.

V jednej porcii (28 g) možno nájsť približne 22 g bielkoviny a 107 kcal.

 

Ryžový proteín v prášku v drevenej miske s ryžou

 

Podobne ako u hrachovej bielkoviny, aj ryžový proteín je vynikajúcim zdrojom BCAA aminokyselín. Vďaka štúdii bolo dokázané, že efekt nárastu svalovej hmoty bol za 8 týždňov rovnaký ako pri užívaní rovnakého množstva srvátkového proteínu po tréningu (3).

Ryžový proteín bohužiaľ nemá kompletný aminokyselinový profil, pretože má nízky obsah lyzínu.

Konopný proteín

Konopný proteín sa získava z rozomletých konopných semienok, v ktorých sa však nevyskytuje psychogénna látka THC. Nemusíte sa tak báť omamných účinkov na psychiku, ani vzniku závislosti.

Porcia o 28 g ponúka približne 12 g bielkoviny a 108 kcal. Na prvý pohľad tak konope disponuje v porovnaní s ostatnými rastlinnými proteínmi podstatne menším podielom bielkovinovej zložky.

 

Konopný proteín v prášku v drevenej miske s lyžicou

 

Rovnako ako v prípade ryžového proteínu, aj konopný proteín má nízku hladinu lyzínu, a nemôže tak byť označený za kompletný. Lyzín však možno pomerne ľahko suplovať pravidelnou konzumáciou strukovín. Vykonaný výskum tiež preukázal, že konopná bielkovina disponuje zlúčeninami znižujúcimi krvný tlak, však účinky neboli doteraz testované u ľudí (4).

Konopný proteín je však bohatý na dôležité látky ako vlákninu, železo, zinok či horčík. Pýšiť sa môže aj vysokým obsahom kyseliny alfa-linolénovej (ALFA), teda jednej z esenciálnych omega-3 mastných kyselín, nevyhnutné pre normálny ľudský rast a rozvoj.

Viaczložkový proteín pre optimálnu výživu

Jednotlivé vegan proteíny sa môžu v rôznych pomeroch kombinovať a miešať, aby finálna prášková zmes disponovala úplným aminokyselinovým spektrom. Jedná sa o efektívny spôsob ako dosiahnuť, aby telo v žiadnom ohľade netrpelo.

Vo Fit-day sme zvolili ideálnu kombináciu kvalitného hrachového a ryžového proteínu, kedy hrach dodá lyzín a ryža metionín pre skompletizovanie aminokyselinového profilu. Dvojica týchto rastlinných proteínov tak môže smelo konkurovať tým s živočíšnym pôvodom.

 

Dvaja muži a žena posilňujú v telocvični s vlastnou váhou na kruhoch

 

Mimo to, oba rastlinné izoláty sa môžu pýšiť skvelou vstrebateľnosťou, a tým pádom aj celkovou využiteľnosťou pre organizmus. Vďaka obsahu ryžovej bielkoviny je navyše zabezpečený dlhodobý pocit sýtosti a BCAA aminokyseliny umožní efektívne budovanie svalovej hmoty.

Revolúcia vo vegánskych proteínoch

Čím sa naše proteíny úplne odlišujú, je unikátna technológia spracovania bielkoviny, tzv. mikronizácia. Tá zaistí rapídne vyššiu rozpustnosť a vstrebateľnosť. Vďaka opakovanému procesu sieťkovania sa mikronizovaný proteín tiež pýši vysokou jemnosťou, ktorá nemá u rastlinných proteínových práškov obdoby.

Mikronizovaný proteín zároveň umožnil znateľne vylepšiť chuť i textúru jednotlivých proteínových nápojov bez použitia chémie.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie