Mikronizácia: Revolučná technológia vo svete proteínových výživových doplnkov

Mikronizácia – v súčasnej dobe stále nie príliš známe slovo si postupne razí cestu naprieč rôznymi druhmi odvetví vrátane potravinárstva. Čím je ale technológia taká výnimočná a prečo sme sa vo Fit-day ako jediní na česko-slovenskom trhu rozhodli používať práve mikronizovaný proteín?

 

Rastlinný proteínový prášok v odmerke

 

Čo si predstaviť pod pojmom mikronizácia

Mikronizáciu je možné chápať ako spôsob spracovania najrôznejších látok od pevných materiálov až po plyny. Jej korene nenájdeme nikde inde ako vo farmácii, kde sa postup začal využívať na zvýšenie účinnosti liečiv. Spôsobov, ako technológiu uplatniť v praxi, je ale oveľa viac – napríklad v rámci výroby výživových doplnkov.

Samotný termín mikronizácie (vo voľnom preklade rozdrobňovaní) pochádza z angličtiny a možno ho vysvetliť ako extrémne zmenšovanie pôvodných častíc látok na veľkosť niekoľkých mikrometrovnanometrov za pomoci šetrného mletia. To sa dá dosiahnuť vďaka využitiu vysokého tlaku dusíka, ktorý vyvoláva sériu rýchlych nárazov výrazne zmenšujúcich častice danej látky. Z technologického hľadiska ide o značne náročný a vyspelý proces.

Mikronizácia prináša lepšie využitie a vstrebateľnosť dôležitých látok

Väčšina výrobcov doplnkov stravy lipnú najmä na obsahu účinných látok. Tých môže byť v proteínovom nápoji, tyčinke, géle či inom prípravku veľa, čo je ale skutočne rozhodujúce, je percento vstrebateľnosti a miera využiteľnosti pre telo. A práve v tomto ohľade je mikronizácia unikátnym prínosom, pretože umožňuje vstrebateľnosť rapídne vylepšiť.

Pri rozomletí látky na malé častice dochádza k mnohonásobnému zvýšeniu jej povrchu, a tým pádom aj dokonalejšej rozpustnosti a následnému ľahšiemu vstrebávaniu do organizmu. Vďaka tomu dochádza k zlepšeniu biologickej účinnosti a sú vytvorené ideálne podmienky na rýchly účinok. Metóda tiež umožňuje znížiť dávkovanie a tým pádom predísť zbytočne veľkému zaťaženiu tráviaceho traktu (tento aspekt sa najčastejšie vzťahuje na užívanie liečiv).

Ako už bolo spomenuté, technológia sa uplatňuje v rôznorodých oblastiach a dokonca bola Ministerstvom priemyslu a obchodu ČR vyhlásená "Inováciou roku 2001", čo len potvrdzuje jej jedinečný prínos.

 

Banánové proteínové koktaily v pohároch so zlatými kovovými slamkami

 

Nový štandard kvality proteínových nápojov – krémová textúra aj lahodnejšia chuť

Pretože sa vo Fit-day snažíme neustále posúvať dopredu a sme otvorení všetkým inováciám, ktoré môžu zdokonaliť naše výrobky, rozhodli sme sa vôbec ako prví na česko-slovenskom trhu vylepšiť receptúru o rastlinný mikronizovaný proteín. Ten týmto nájdete v každom proteínovom nápoji, smoothie a raňajkách.

Špeciálne upravený proteín nám umožnil nielen rapídne zvýšiť vstrebateľnosť bielkovín, s novou receptúrou môžeme zároveň ponúknuť aj jemnú, luxusne krémovú textúru kokteilov a predovšetkým celkovo lahodnejšiu chuť, v ktorej neucítite prášok. To, že išlo o dobrý ťah, dokazujú pozitívne ohlasy zákazníkov, ktorých sme od zmeny receptúru v roku 2020 dostali stovky.

Zapojte sa s nami do proteínovej revolúcie a spoznajte nový štandard kvality proteínových doplnkov stravy!

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.