Jarná únava. Odkiaľ sa berie a ako ju poraziť

Pre mnohých sa môže chladná jeseň a zima niesť v duchu vyčerpania či depresií a návrat slnečnej jari a príjemných teplôt preto býva očakávaný s nadšením. Bohužiaľ, aj s príchodom jari nás môže stretnúť nemilá vec, ktorú jednoducho nazývame jarná únava. 

Nesie telo príchod jari ťažko?

Dôvodom vzniku jarnej únavy sú predovšetkým zmeny, ku ktorým dochádza s príchodom nového ročného obdobia. A ako je známe – veľkými zmenami telo trpí. Po dlhých mesiacoch sa začína otepľovať a veľakrát navyše pomerne radikálne. Aj zmena času má sama o sebe neblahý vplyv na ľudský organizmus. Všetko dohromady prispieva k vnútornému chaosu, s ktorým sa telo musí vyrovnať. 

 

Jablkové smoothie v pohári so zelenými lístkami medovky

 

Rad odborníkov prikladá tento stav nedostatku ovocia a zeleniny (a teda vitamínov) v našom jedálnom lístku. Po veľkej dávke tropických druhov, ktoré sme mali na stole počas zimy, je jar obdobie, keď si na sezónne ovocie musíme ešte počkať, zatiaľ čo kvalitné a zrelé citrusové plody zo supermarketov pomaly miznú.

Vitamíny ako základ prevencie 

Práve dostatok vitamínov a silná imunita sú kľúčom k prevencii jarnej únavy. Pokiaľ bojujete s nedostatkom vitamínu C, ktorý je pre správne fungovanie imunitného systému nevyhnutný, môžete siahnuť napríklad po ovocnom smoothie s dennou odporúčanou dávkou vitamínu C v každej porcii. To je navyše plne prírodné, v podobe výťažkov z plodov tropických čerešní acerola.

Prejavy jarnej únavy – vyčerpanosť, bolesti hlavy aj nechuť k pohybu

Medzi časté príznaky patrí (okrem únavy, vyčerpanosti a malátnosti) kolísanie hladiny cukru v krvi. Podľa odborníkov ide o typický symptóm, ktorý sa objavuje u každej druhej osoby trpiacej týmto zdravotným neduhom. 

 

Unavená žena pred notebookom s hlavou položenou na pracovnom stole

 

Potom sa príznaky pomerne líšia. Keď je únava príliš veľká, dostaviť sa môžu časté bolesti hlavy alebo nepríjemné bolesti kĺbov a svalov. Jarnú únavu môže sprevádzať aj značná nechuť k pohybu spätá s minimom energie. V krajných prípadoch môže stav dokonca vyústiť aj v depresie, ide ale skôr o výnimku.

Zbavte sa únavy vďaka čerstvému vzduchu, slnku a pohybu

Pokiaľ sa cítite slabo a niektorý z vyššie uvedených symptómov je vám povedomý, je možné, že jarná únava dorazila aj k vám. Našťastie existuje rad spôsobov, ako únavu spoľahlivo zahnať. 

Okrem toho, že posilníte organizmus vitamínmi a minerálmi, naordinujte si každý deň dostatočnú dávku slnečného svetla a čerstvý vzduch. Roztiahnite žalúzie v byte, otvorte okná dokorán, vyrazte na krátku prechádzku.

Práve pohyb, aj napriek všetku možnú nechuť, je presne tým, čo môže vášmu telu výrazne pomôcť. Samozrejme, nemusíte lámať veci cez koleno a nútiť sa k niekoľko kilometrovému behu, úplne postačia už spomínané pravidelné prechádzky v prírode, alebo napríklad joga. Okrem toho môžete vyraziť aj do sauny a zvážiť otužovanie.

 

Mladá žena v plánku cvičí jogu podľa notebooku v slnečnej miestnosti

 

V neposlednom rade možno len odporučiť pestrý a vyvážený jedálny lístok bohatý hlavne na ovocie a zeleninu. Pomôcť určite môže aj správne vykonaný jarný detox tela, ktorý vyplaví usadené toxíny.

Ďalšie tipy, ktoré prídu vhod

Pri boji s neutíchajúcou únavou myslite aj na: 

  • dostatočný pitný režim,
  • pokojný a dlhý spánok,
  • účinky jarných byliniek: medvedí cesnak, žihľava, rebríček, kozonoha, ľubovník, koreň aj listy púpavy atď.

V prípade, že únava a malátnosť trvá predsa len dlho (napr. niekoľko mesiacov), je príčina pravdepodobne inde než v zmene ročného obdobia a, bohužiaľ, len tak neodznie. V takejto situácii neváhajte vyhľadať odbornú lekársku pomoc, môžete tak predísť závažnejším zdravotným problémom.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.