Acerola – karibská čerešňa plná vitamínov

Nenápadná bobuľka červenej farby – tak možno vystihnúť acerolu čiže malpígiu. Ide o rastlinu pochádzajúcu z tropických oblastí v Južnej Amerike a Karibiku. Plody podobné čerešniam ukrývajú enormný prírodný zdroj vitamínu C, odtiaľ tiež názov tropická alebo karibská čerešňa.

Väčšinu vitamínu C dnes v potravinách a výživových doplnkoch nájdeme pod názvom kyselina askorbová. Takto uvedený zdroj vitamínu je však čisto chemický a miera vstrebateľnosti nie je, bohužiaľ, najlepšia. Pridaná zložka tak vo väčšinovom množstve odchádza z tela vo forme moču.

 

Červené plody tropickej čerešne aceroly v bielej miske na svetlom pozadí s vetvičkou a lístkami

 

Zabudnite na citrón!

Oproti tomu acerola a jej výťažky môžu telu ponúknuť ďaleko viac benefitov. Okrem príjemnej chuti je vyhľadávaná pre svoj prirodzene vysoký obsah vitamínu C, ktorého najznámejším zdrojom je citrón. Ten ponúkne až 45 mg vitamínu na 100 g, zatiaľ čo acerola viac ako 1500 mg. V prírode môžete ťažko hľadať koncentrovanejší zdroj vitamínu C.

V rámci výroby sa zbierajú ešte nezrelé bobule aceroly, ktoré sa následne ďalej spracovávajú do podoby koncentrovaného extraktu.

Nielen vitamín C, ale aj ďalšie vitamíny, minerály a flavonoidy

Acerola sa preslávila najmä vďaka obsahu vitamínu C, okrem toho však skrýva ďalšie zdraviu prospešné látky pre ľudský organizmus.

Okrem iného obsahuje:

  • vitamíny skupiny B
  • vitamíny A a E
  • minerálne látky: selén, draslík, vápnik, horčík
  • flavonoidy (antioxidanty)

Prečo je vitamín C tak prospešný?

Spomínaný vitamín C je pre ľudské telo úplne zásadný. Z dôvodu neschopnosti tvoriť jeho zásoby je dôležité zaistiť neustály prísun. Acerola tak patrí medzi jeho skvelé prírodné zdroje, ktoré by vo vašom jedálnom lístku rozhodne nemali chýbať.

Vitamín C:

  • prispieva k normálnej tvorbe kolagénu pre správnu funkciu kostí
  • na zníženie miery únavy a vyčerpania
  • na ochranu buniek pred oxidatívnym stresom
  • podporuje normálnu funkciu energetického metabolizmu
  • napomáha k normálnej funkcii imunitného systému

 

Smoothie bowl matcha-lime s limetkou, malinami, čučoriedkami a Fit-day proteínom

 

Cenný extrakt v každom dúšku smoothie

Pretože vo Fit-day dobre vieme, nakoľko je vitamín C nevyhnutný pre ľudské zdravie, rozhodli sme sa do všetkých našich smoothie pridať výťažok z aceroly. V každej porcii nápoja tak okrem ovocnej či zeleninovej zložky a mikronizovaného proteínu nájdete aj dennú odporúčanú dávku prírodného vitamínu C.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.