Detox tela a jeho vplyv na chudnutie

Začiatok januára priamo zvádza k myšlienkam o zmene stravovania a začiatku cesty k vysnívanej postave. Snáď každý cíti, že počas sviatkov a na prelome roka dostáva jeho organizmus riadne zabrať. Smažená ryba, zemiakový šalát, cukrovinky, alkohol a nedostatok pohybu nášmu organizmu príliš neprospievajú. Pokiaľ sa tiež chystáte urobiť niečo pre svoje zdravie, rozhodne sa nevyplatí podceniť povianočnú detoxikáciu tela. Práve nedostatočný alebo vôbec nevykonaný detox tela, a teda nesprávne fungujúci metabolizmus, môže veľakrát hatiť i dlhodobú snahu o redukciu telesnej váhy.

V dôsledku nezdravého či nevyváženého stravovania býva ľudské telo zaplavené toxínmi, ktoré je potrebné pred začatím chudnutia efektívne odstrániť. Prirodzené a udržateľné chudnutie a očista organizmu teda predstavujú vzájomne sa ovplyvňujúce procesy.

Správne fungujúci metabolizmus ako základ

To, že optimálne naštartovaný metabolizmus omnoho lepšie spaľuje, si ľudia uvedomovali už odnepamäti. Naši predkovia najmä na jar detoxikovali svoj organizmus, a to dokonale. Potrebovali sa zbaviť škodlivín vrátane tukov, ktoré sa cez zimu v organizme logicky nazhromaždili. Jedli preto iba veľmi ľahké jedlá plné ovocia a zeleniny, bohaté na minerály, vitamíny a vlákninu. 

S detoxikáciou tela ale nie je nutné čakať až na jar. Očistu organizmu je vhodné podstupovať pravidelne počas roka, a to vždy, keď cítime vnútornú nerovnováhu, slabosť tela či zažívacie ťažkosti. 

 

Detox nápis z chia semienok, zelených jabĺk a hroznového vína

 

Čo pri detoxikácii vynechať a čomu dať naopak priestor? 

Určite je potrebné upozorniť na potraviny, ktoré by sa mali pri detoxikačnej kúre vynechať. Spomenúť možno napríklad červené mäso, ktoré silne zaťažuje tráviaci systém a nájdeme v ňom pomerne veľký podiel tuku.

Keď už konzumovať mäso, za vhodné možno označiť morčacie, kuracie a králičie. Všetko by malo byť doplnené bohatými zeleninovými šalátmi obsahujúcimi množstvo antioxidantov. Medzi najznámejšie zdroje patrí napr. červená repa, stopkový zeler, čučoriedky, ananás a tropické ovocie. Ideálne je tiež prijímanie nenasýtených mastných kyselín – tie sú obsiahnuté predovšetkým v rybách či avokáde.

Smoothie pre detoxikáciu a chudnutie

Nie ste milovník klasických diétnych jedál, a radšej by ste štandardnú ľahkú stravu doplnili o zdraviu prospešné látky? Doprajte si detoxikačné smoothie plné vitamínov, antioxidantov a bielkoviny.

Vyskúšať môžete hneď dve zaujímavé variácie nápojov, ktoré sú skvelé nielen pri redukčnej diéte.

Recept na detoxikačné smoothie s červenou repou

Tento jednoduchý recept obsahuje suroviny, ktoré by naše telo mali zbaviť škodlivých látok. S cieľom detoxikácie sa používa predovšetkým červená repa pre svoje jedinečné benefity.

Ingrediencie: 

45 g Fit-day proteín premium natural

1 menšia červená repa

štvrtina ananásu

1/2 malej lyžičky mletej škorice

100 ml vody

Postup: 

Červenú repu a ananás nakrájame na menšie kúsky a vložíme do mixéru. Pridáme odmerku proteínu, vodu a mletú škoricu. Starostlivo mixujeme, dokiaľ nám nevznikne smoothie červenej farby, ktoré nielen skvele chutí, ale predovšetkým zbaví naše telo toxínov. Ak je smoothie príliš husté, môžeme pridať vodu.

 

Smoothie s červenou repou v pohári

 

Recept na chudnúce smoothie s hruškou a zeleným čajom

Príprava tohto smoothie je zvlášť vhodná počas redukčných diét, nakoľko nijako nenaruší zvolený režim. Naopak účinky programu podporí a dodá telu potrebné látky, vrátane proteínu.

Ingrediencie: 

45 g Fit-day proteín premium natural

lyžica goji

kúsok čerstvého zázvoru

1 hruška

100 ml vody

200 ml vychladnutého zeleného čaju

Postup:

Hrušku nakrájame a spoločne so zázvorom vložíme do mixéru. Pridáme odmerku proteínu a prilejeme vodu a zelený čaj. Starostlivo mixujeme, dokiaľ nezískame lahodný nápoj krémovej konzistencie. Hotové smoothie dozdobíme goji. 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.