Deň Zeme: Vo Fit-day nám na prírode záleží

Dvadsiaty druhý apríl je po celom svete pripomínaný ako Deň Zeme a vedie k diskusii o ekológii a environmentálnych témach. Pravdepodobne každý z nás sa aspoň sčasti snaží rôznymi spôsobmi čo najmenej zaťažovať životné prostredie a žiť v súlade s prírodou. 

Okrem iného môžete:

  • triediť odpad,
  • neplytvať jedlom, vodou a energiami,
  • redukovať spotrebu plastu, papiera a obalov všeobecne,
  • obmedziť cestovanie autom,
  • investovať do kvality na úkor kvantity (potraviny, oblečenie, kozmetika…),
  • podporovať lokálnych výrobcov.

Aj my vo Fit-day volíme cestu šetrnosti a dbáme na ohľaduplnosť k planéte aj ľudskému zdraviu. Preto sú naše produkty plne rastlinné a prírodné, vyrobené bez pomoci chémie, teda akýchkoľvek umelých farbív, aróm, konzervačných látok a pod.

Jednoducho sa snažíme o to, aby sme za sebou zanechali čo najmenšiu škodlivú stopu.

 

V čom je rastlinná výroba k prírode šetrnejšia?

Znížená spotreba vody o desiatky litrov na kilogram proteínu

Aj keď je naša planéta z viac než 2/3 tvorená vodou, čistá voda tvorí z tohto objemu len necelé 3 %. Ide nielen o vodu v riekach, jazerách a pod zemou, ale aj o ľad, sneh a permafrost. Z toho vyplýva, že nie ku všetkým čistým zdrojom sa vždy dostaneme a môžeme ich naplno využiť – v skutočnosti si musíme vystačiť iba s 1,2 % pitnej vody.

 

Pohár čistej vody na kúsku dreva v prírode

 

O časť tejto vody sa, pochopiteľne, musíme okrem iného deliť aj s hospodárskymi zvieratami. Tým, že používame zmes hrachového a ryžového proteínu namiesto živočíšneho, dokážeme zmenšiť spotrebu vody o 50 – 150 litrov na 1 kg akéhokoľvek živočíšneho proteínu. Tá sa následne môže využiť na iné účely. Okrem vody sa, samozrejme, šetrí aj krmivom.

Úspora pôdy a menej znečistenia 

Vďaka tomu, že pre výrobu našich výrobkov využívame iba rastlinné zdroje, poznateľne šetríme aj poľnohospodársku pôdu. Podľa dostupných dát je dokonca viac ako 1/3 zemského nezaľadneného povrchu určená na chov hospodárskych zvierat a pestovanie ich krmiva, čo je až prekvapivo veľké číslo. Táto skutočnosť navyše prispieva aj k tomu, že ľudstvo v priebehu rokov bojuje so stratou značného množstva biotopov. 

Chov hospodárskych zvierat zároveň súvisí aj s produkciou živočíšneho odpadu obsahujúceho amoniak a rad ďalších nebezpečných látok, ktorý sa následne vstrebávajú do pôdy a vodných zdrojov. Zvýšená koncentrácia amoniaku môže spôsobovať zápaly kože, dýchacích ciest, pľúc aj očí.

 

Hrachová bielkovina v bielej keramickej miske s hráškom a guličkami žltého hrachu

 

Rastlinná výroba teda šetrí nielen pôdu, ale zachováva aj jej kvalitu bez negatívnych dopadov, nakoľko rastliny zaberajú menej miesta a zároveň podliehajú prirodzenému rozkladu.

Záleží vám na kvalite vzduchu, ktorý dýchate?

Rastlinné proteíny môžu do určitej miery pomôcť aj s kvalitou ovzdušia a nespôsobovať ďalšie zbytočné znečistenie. Pýtate sa ako?

Živočíšna výroba, respektíve chov hospodárskych zvierat, nesie svoj podiel na probléme kvality ovzdušia. Hospodárske zvieratá patria medzi 5 najväčších prispievateľov k vyšším hladinám metánu aj skleníkových plynov. Oproti tomu rastliny fungujú ako prirodzený filter vzduchu, a to nielen, čo sa oxidu uhličitého týka, ale dokážu sa vyrovnať aj s mikroskopickými časticami najrôznejších látok. Viac rastlín teda znamená lepšiu kvalitu vzduchu pre všetkých.

S našimi proteínmi doplníte nielen všetky aminokyseliny a kvalitné bielkoviny

Ak keď ekologické dopady pomerne jasne hovoria v prospech rastlinných proteínových nápojov, rad športovcov si kladie otázku, či im takýto proteín dodá všetky potrebné živiny a pomôže s výkonom, budovaním svalov aj následnou regeneráciou rovnakým spôsobom ako srvátkový proteín.

 

Muž v čiernom tielku pije proteínový nápoj pri pláži

 

Vďaka tomu, že vo Fit-day proteínoch nájdete kombináciu hrachového a ryžového proteínu v ideálnom pomere, hovoríme o kompletnom aminokyselinovom profile. V každej porcii našich proteínov nájdete 28 – 33 gramov kvalitnej mikronizovanej bielkoviny s vysokou mierou vstrebateľnosti, ktorá je zároveň ľahko stráviteľná. Ryžový proteínový izolát sa postará aj o dlhodobý pocit sýtosti a BCAA aminokyseliny (cca 6,5 gramu v športovom rade performance na porciu) podporia rast svalovej hmoty. Rastlinný proteín je navyše vhodný aj pre jedincov s alergiou na laktózu alebo sóju a uvítajú ho, samozrejme, aj vegáni.

Telo teda v žiadnom ohľade živoriť nebude a vy môžete urobiť zdanlivo nevýznamné rozhodnutie a malú zmenu – ale s veľkým dopadom.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.