Ráno plné energie, ktoré stojí za to: Čokoládovo-banánová smoothie bowl

Hľadáte zaručený návod, ako sa vyhnúť pomalým pracovným ránam, keď nič nestíhate a cítite sa unavení napriek tomu, že ste práve vstali z postele? Pokiaľ i vás trápi nedostatok energie a pretrvávajúca ospalosť počas celého dopoludnia, existuje hneď niekoľko možností, ktoré stoja za zváženie.

Dostatočný spánok – základ zdravia

Hoci sa môže zdať, že práve rada o dostatočne dlhom a kvalitnom spánku sa radí medzi tie najčastejšie omieľané, význam riadneho odpočinku je pre ľudské telo skutočne úplne zásadný. Len tak má organizmus možnosť regenerácie, teda obnovy buniek a tkanív. Spánok je dôležitý i pre normálne fungovanie psychických funkcií, ako je myslenie alebo rozhodovanie a môže urýchliť i priebeh niektorých ochorení.

Štandardná doba spánku dospelého človeka by mala zodpovedať 7 – 8 hodinám, potreba sa však, samozrejme, mení tiež s ohľadom na okolité vplyvy a vek. Pravidelná ranná únava môže poslúžiť ako prvotný indikátor spánkového deficitu, ktorý sa následne viditeľne podpisuje i na celkovom zdraví a kondícii.

Pozdrav slnka alebo pár drepov

Pre mnohých predstavuje cvičenie s vlastnou váhou či joga účinný spôsob, ako sa ráno veľmi rýchlo prebrať. Nie každý sa cíti na ranných 5 km voľným tempom, pár minút na základné pretiahnutie a pár kľukov či drepov s výskokom si však nájde každý. Populárny je tiež jogínsky pozdrav slnku, ktorý predstavuje skvelý spôsob, ako sa uvoľniť a povzbudiť telo i myseľ.

 

Jogínka cvičí pozdrav slnka

 

Ranné otužovanie pre chladnokrvných

Aj keď sa studená sprcha môže zdať príliš drastickou metódou prebudenia, sú medzi nami takí, ktorí ľadovú vodu považujú za neodmysliteľný ranný rituál pre povzbudenie a dodanie energie. Otužovanie, samozrejme, prináša i isté zdravotné benefity, máte možnosť posilniť imunitu alebo efektívne odbúrať stres a napätie. Účinky studenej sprchy sa pozitívne prejavujú i v súvislosti s pevnosťou pokožky a jej vyhladením.

Za zmienku, samozrejme, stojí pripomienka, že je nevyhnutné sa na pravidelné ranné otužovanie adaptovať a začať pozvoľna. Začnite teda najprv vlažnou vodou a postupne, deň za dňom, uberajte teplotu. Sprchovanie začínajte vždy od nôh smerom nahor.

Raňajky, ktoré dodajú energiu a zasýtia

Pravdepodobne nie je nič horšie, než doraziť ráno do práce s pocitom hladu, pretože ste si opäť nestihli pripraviť raňajky. Pokiaľ sa spoznávate, možno vás prekvapí, že je možné nachystať si chutné a predovšetkým výživné raňajky, ktoré spoľahlivo zasýtia a spríjemnia deň, počas pár minút.

Ideálnym tipom môže byť ovocné proteínové smoothie od Fit-day s dennou odporúčanou dávkou prírodného vitamínu C v každej porcii. Na prípravu vám bude stačiť iba shaker a 400 – 450 ml vody či rastlinného mlieka, smoothie si navyše môžete vziať i so sebou do auta či MHD, pokiaľ skutočne nestíhate. 

V prípade, že máte predsa len o niečo viac času, si môžete skúsiť pripraviť vynikajúcu čokoládovo-banánovú smoothie bowl podľa jednoduchého receptu.

 

Proteínová smoothie bowl s banánom, čokoládou a kokosom

 

Recept na čokoládovo-banánovú smoothie bowl

Ingrediencie na 2 porcie:

3 – 4 zmrznuté banány

150 ml kokosového mlieka

90 g Fit-day smoothie banán-čokoláda

2 lyžičky kvalitného kakaa

voda podľa potreby

Postup: 

Banány vložíme do mixéra, pridáme kokosové mlieko, kakao a smoothie zmes. Všetko starostlivo rozmixujeme a prelejeme do misiek. Pokiaľ je smoothie príliš husté, zriedime vodou.

Na dozdobenie môžeme použiť kolieska banánu, kokosové plátky a granolu.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.