Ráno plné energie, ktoré stojí za to: Čokoládovo-banánová smoothie bowl

Hľadáte zaručený návod, ako sa vyhnúť pomalým pracovným ránam, keď nič nestíhate a cítite sa unavení napriek tomu, že ste práve vstali z postele? Pokiaľ i vás trápi nedostatok energie a pretrvávajúca ospalosť počas celého dopoludnia, existuje hneď niekoľko možností, ktoré stoja za zváženie.

Dostatočný spánok – základ zdravia

Hoci sa môže zdať, že práve rada o dostatočne dlhom a kvalitnom spánku sa radí medzi tie najčastejšie omieľané, význam riadneho odpočinku je pre ľudské telo skutočne úplne zásadný. Len tak má organizmus možnosť regenerácie, teda obnovy buniek a tkanív. Spánok je dôležitý i pre normálne fungovanie psychických funkcií, ako je myslenie alebo rozhodovanie a môže urýchliť i priebeh niektorých ochorení.

Štandardná doba spánku dospelého človeka by mala zodpovedať 7 – 8 hodinám, potreba sa však, samozrejme, mení tiež s ohľadom na okolité vplyvy a vek. Pravidelná ranná únava môže poslúžiť ako prvotný indikátor spánkového deficitu, ktorý sa následne viditeľne podpisuje i na celkovom zdraví a kondícii.

Pozdrav slnka alebo pár drepov

Pre mnohých predstavuje cvičenie s vlastnou váhou či joga účinný spôsob, ako sa ráno veľmi rýchlo prebrať. Nie každý sa cíti na ranných 5 km voľným tempom, pár minút na základné pretiahnutie a pár kľukov či drepov s výskokom si však nájde každý. Populárny je tiež jogínsky pozdrav slnku, ktorý predstavuje skvelý spôsob, ako sa uvoľniť a povzbudiť telo i myseľ.

 

Ranná jóga - Fit-day

 

Ranné otužovanie pre chladnokrvných

Aj keď sa studená sprcha môže zdať príliš drastickou metódou prebudenia, sú medzi nami takí, ktorí ľadovú vodu považujú za neodmysliteľný ranný rituál pre povzbudenie a dodanie energie. Otužovanie, samozrejme, prináša i isté zdravotné benefity, máte možnosť posilniť imunitu alebo efektívne odbúrať stres a napätie. Účinky studenej sprchy sa pozitívne prejavujú i v súvislosti s pevnosťou pokožky a jej vyhladením.

Za zmienku, samozrejme, stojí pripomienka, že je nevyhnutné sa na pravidelné ranné otužovanie adaptovať a začať pozvoľna. Začnite teda najprv vlažnou vodou a postupne, deň za dňom, uberajte teplotu. Sprchovanie začínajte vždy od nôh smerom nahor.

Raňajky, ktoré dodajú energiu a zasýtia

Pravdepodobne nie je nič horšie, než doraziť ráno do práce s pocitom hladu, pretože ste si opäť nestihli pripraviť raňajky. Pokiaľ sa spoznávate, možno vás prekvapí, že je možné nachystať si chutné a predovšetkým výživné raňajky, ktoré spoľahlivo zasýtia a spríjemnia deň, počas pár minút.

Ideálnym tipom môže byť ovocné proteínové smoothie od Fit-day s dennou odporúčanou dávkou prírodného vitamínu C v každej porcii. Na prípravu vám bude stačiť iba shaker a 400 – 450 ml vody či rastlinného mlieka, smoothie si navyše môžete vziať i so sebou do auta či MHD, pokiaľ skutočne nestíhate. 

V prípade, že máte predsa len o niečo viac času, si môžete skúsiť pripraviť vynikajúcu čokoládovo-banánovú smoothie bowl podľa jednoduchého receptu.

 

Smoothie bowl - banán a čokoláda Fit-day

 

Recept na čokoládovo-banánovú smoothie bowl

Ingrediencie na 2 porcie:

3 – 4 zmrznuté banány

150 ml kokosového mlieka

90 g Fit-day smoothie banán-čokoláda

2 lyžičky kvalitného kakaa

voda podľa potreby

Postup: 

Banány vložíme do mixéra, pridáme kokosové mlieko, kakao a smoothie zmes. Všetko starostlivo rozmixujeme a prelejeme do misiek. Pokiaľ je smoothie príliš husté, zriedime vodou.

Na dozdobenie môžeme použiť kolieska banánu, kokosové plátky a granolu.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.