6 najznámejších mýtov o chudnutí a prečo im neveriť

Chudnutie je beh na dlhú trať. Nejde ani tak o rýchlosť, ale skôr o vytrvalosť a trpezlivosť. Bohužiaľ, väčšina z nás sa nedokáže dočkať svojho prvého zhodeného kilogramu. Keď sa nevidia po nejakej dobe usilovnej driny žiadne výsledky, začne sa veriť tradičným mýtom. Lenže tým si zarábame na problém. Mýty o chudnutí väčšinou stoja za poriadnou melou, ktorú v našom tele dokážu urobiť. Aké sú tie najčastejšie, ktoré nám nepomáhajú, a naopak krížia cestu za vysnívanou figúrou?

Riešením je nejesť!

Chudnete? Potom sa pripravte na hlad! Teda tak to aspoň niekedy niekto povedal a ľudia tomu uverili. Hovoríme však o jednom z najčastejších mýtov, ktoré sa s chudnutím spájajú. Hladovanie skutočne nie je riešenie. Je síce pravdou, že keď nebudete jesť, nebudete mať z čoho pribrať, a telo si postupne začne brať energiu „z uložených zásob“, ale po zdravotnej stránke sa úplne odrovnáte. 

Ďaleko lepšie je, keď si namiesto pôstu doprajete niekoľko menších porcií denne v pravidelných intervaloch. V jednotlivých pokrmoch by nemali chýbať bielkoviny a ďalšiu telu prospešné látky, ktoré nám spoločne dodávajú potrebnú energiu, ktorú môžeme vynaložiť pri tréningu. Naopak obmedzte príjem sacharidov a nezdravých tukov.

 

Prázdny tanier s guličkou hrášku

 

Počuli ste o Santiagovej diéte? Pokiaľ nie, zrejme vás prekvapí, že i efektívny redukčný program môže fungovať na princípe priebežnej sýtosti a veľkých porcií pokrmov bohatých na zeleninu, strukoviny a ovocie. Santiagova diéta a jej zaručené výsledky presvedčia i vás, že prirodzené chudnutie nemá s hladom nič spoločné.

Gény neoblafnem

Bohužiaľ, medzi nami sa nachádza stále viac a viac ľudí, ktorých možno zaradiť do kategórie obézni. Najmä s príchodom koronavírusovej pandémie sme začali razantne priberať. Podľa posledných štatistík sme v priemere pribrali šesť kilogramov. Zatiaľ čo jeden so svojou postavou niečo robí a pracuje na svojom štíhlejšom ja, iný to ani neskúša. Často ide o tých, ktorí schudnúť potrebujú – už len kvôli svojmu zdraviu. Tí sa ale odvolávajú na svoje gény – vraj ich nemožno oblafnúť. 

“Nebudem sa snažiť, obezitu máme v rodine” – takto odpovedajú mnohí ľudia na otázku, či by náhodou nechceli pár kilogramov zhodiť. Aj keď sa genetika na obezite skutočne podieľa (zhruba sedemdesiatimi percentami), neznamená to, že boj s nechcenými kilogramami máte vopred prehratý. Len sa musíte vzoprieť svojim génom. Zostavte si jedálny lístok na chudnutie, obrňte sa vytrvalosťou a zapracujte na sebe. Výsledky sa dostavia. Je to len o ukotvení nových návykov a zvykov. 

Raňajky nie sú potrebné

Pokiaľ chcete schudnúť, pomôže vám zdravé stravovanie. Nejeden odborník vám prezradí, že správna, zdravá a vyvážená strava je osemdesiat percent úspechu. Okrem toho, že by sme svoj jedálny lístok mali naplniť zdrojmi bielkovín, vlákniny, vitamínmi a minerálmi, mali by sme dbať i na pravidelnosť stravovania. Svoje ráno začíname výdatnými raňajkami, čím sa dostávame k ďalšiemu mýtu o chudnutí. 

Väčšina z nás má ten názor, že raňajky nie sú potrebné. Keď sa vynechajú, ušetria sa tým kalórie. Odkladať tento pokrm dňa je avšak kontraproduktívny nezmysel. Aj výskumy potvrdzujú, že vynechávanie raňajok ide s obezitou ruka v ruke. Pri chudnutí sa snažte držať sa jedného známeho porekadla, a síce: Raňajkuj sám, o obed sa podeľ s priateľom a večeru daj nepriateľovi.

Od piatej nejem!

Medzi veľmi rozšírené mýty o chudnutí patrí tiež známa veta: “od piatej nejem!” Toto tvrdenie by dávalo zmysel v prípade, keď si do postele idete ľahnúť okolo ôsmej, maximálne deviatej hodiny večernej. Pokiaľ chodíte spať o polnoci, potom hovoríme opäť o kontraproduktívnom nezmysle, ktorý je skôr na škodu než k úžitku. 

 

Zdravé zeleninové a ovocné šaláty v pohároch

 

Ako už bolo spomínané, večera v žiadnom prípade nepatrí k najťažším jedlám dňa. Mala by byť ľahšia, teda ľahká na trávenie, a neobsahovať zbytočne mnoho kalórií. Bavíme sa napríklad o šalátoch, dusenej zelenine, tofu či kuskuse. V každom prípade by ste mali jesť maximálne tri hodiny pred spaním. Nemučte sa hladom už od piatej, pokiaľ chodíte spať nad ránom, nech sa telo na podobné dni nepripravuje tak, že si uloží zásoby do najviac problematických partií tela. 

So sacharidmi neschudnem

“Sacharidy sú zlo a s nimi v jedálnom lístku nikdy neschudnem!” Opäť hovoríme o ďalšom mýte, ktorý sa, bohužiaľ, usadil v hlave mnohých z nás. Síce je pravda, že by sme z jedálneho lístka mali vyradiť cukry v podobe dezertov a sladkostí, avšak niektoré sacharidy musíme vziať na milosť. Ide totiž o dôležitú živinu, ktorú telo tiež potrebuje na svoje správne a bezproblémové fungovanie. 

V tomto prípade platí jedno nepísané pravidlo, a síce to, že sacharidy by sme si mali dopriať hlavne v prvej polovici dňa. Na večeru už ich dajte radšej nabok. Vhodným zdrojom tejto látky je napríklad tmavé pečivo, strukoviny, zemiaky alebo napr. ryža či cestoviny.

S tabletkami na chudnutie schudnem raz-dva!

Aby bol zoznam najčastejších mýtov o chudnutí kompletný, je potrebné spomenúť ešte jednu vec, a síce tabletky na chudnutie. Mnohí ľudia majú ten názor, že inak než s pomocou výživových doplnkov schudnúť nemožno. Väčšinou ich kupujeme na internete alebo v lekárňach. Nemôžeme však veriť tomu, že ide o zázrak, ktorý počas pár dní odrovná desiatky nechcených kilogramov. Väčšinou ide len o dobre propagované produkty, ktoré nemajú žiadny účinok. A pokiaľ majú, bývajú len takou pomyselnou barličkou pomáhajúcou v tých najťažších obdobiach.

Stále neviete, ako správne a efektívne chudnúť? Prezrite si naše osvedčené diétne programy, ktoré sme navrhli s ohľadom na potreby ľudského tela a zdravie.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.