Čo sú to superpotraviny a prečo na ne nezabúdať

Superpotraviny čiže superfoods sú dnes predmetom mnohých diskusií zameraných na zdravé stravovanie. Podľa radu laikov aj výživových odborníkov majú nezastupiteľné miesto v našom jedálnom lístku. Aj keď nehovoríme o žiadnej novinke na trhu, napriek tomu si niektorí nie sú istí ich správnou definíciou, respektíve tým, ako superpotraviny chápať. Poďme si ich priblížiť a prezraďme si ich výhody, ktoré pre vás dosť možno budú veľmi milým prekvapením. 

Vysoký obsah prospešných látok

Ťažko by sme hľadali oficiálnu definíciu. Taká totiž neexistuje. Všeobecne sa však superpotraviny považujú za potraviny, ktoré obsahujú viac telu prospešných látok než iné na trhu. S pojmom sa stretávame od počiatku súčasného storočia, keď došlo k rozvoju záujmu o zdravé stravovanie a zdravý životný štýl. 

Bohužiaľ so zvýšenou popularitou superpotravín vzrástlo tiež množstvo produktov, ktoré sa za ne len vydávajú. Pojem superpotraviny totiž zároveň predstavuje lákavé marketingové označenie, ktoré úspešne priťahuje záujemcov o zdravší spôsob života.

 

Rôzne superpotraviny usporiadané do kruhu

 

V čom sú super?

Aby potraviny spadali do kategórie superpotravín, musia obsahovať nielen minerálne látky a veľké množstvo vitamínov. Chýbať nesmie ani vysoký obsah bielkovín a vlákniny či esenciálne aminokyseliny, ďalej antioxidanty a zdravé tuky. 

Je dôležité mať na pamäti, že občasná konzumácia takto označovaných potravín nestačí. Spevnenú postavu tiež nedosiahnete po jednom tréningu, ktorému venujete pár minút svojho času. Je dôležité ich konzumovať pravidelne, aby sa ich účinky dostavili, a pozitívne tak ovplyvnili zdravie človeka. 

Zdravotné benefity superpotravín

Na posilnenie imunity

Vďaka svojmu nemalému obsahu minerálov a vitamínov superpotraviny zdatne posilňujú imunitný systém, čo je teraz zvlášť potrebné. Práve imunitný systém nás chráni pred rôznymi nástrahami, ako sú najrôznejšie choroby, baktérie alebo vírusy a infekcie.

Pre zdravé srdce, črevá a ďalšie orgány

Prečo zaradiť superpotraviny do svojho jedálneho lístka? Hlavne preto, že posilnia zdravie srdca, čriev aj ďalších orgánov. Bolo preukázané, že ich unikátne zloženie pomáha predchádzať vzniku srdcových chorôb. 

Mimochodom, vedeli ste, že práve na kardiovaskulárne choroby každým rokom umiera najväčšie množstvo ľudí u nás?

Proti vnútorným zápalom

Rovnako tak bolo dokázané, že látky obsiahnuté v superpotravinách znižujú vnútorné zápaly v tele. Bonusom je navyše zvýšená energetická hladina a podpora chudnutia. 

Superpotraviny rozdeľujeme do niekoľkých skupín

V kategórii superfoods nájdeme ovocie, zeleninu, oriešky a mnoho ďalšieho. Preto sa delia do niekoľkých skupín, no jednako opäť nejde o oficiálne rozdelenie.

Bobuľovité ovocie

Početnou skupinou je bobuľovité ovocie, spravidla nabité antioxidantmi. Jeho hlavným benefitom je to, že napomáha znížiť riziko infarktu a ďalších kardiovaskulárnych chorôb. Patria sem napríklad brusnice, ktoré sú bohaté na vitamíny C, E a K1 a celý rad minerálov. Podieľajú sa na znižovaní rizika vzniku problémov s močovými cestami. 

 

Čierna miska s granolou, jogurtom, jahodami a plody goji

 

Spomenúť môžeme aj čučoriedky, často označované za najlepšiu slovenskú superpotravinu, alebo naopak exotické plody goji. Tie sa vo východnej medicíne využívajú už odpradávna a okrem iného podporujú zdravý zrak a pomáhajú aj pri liečbe cukrovky. 

Patria sem tiež jahody, maliny alebo plody acai.

Zelené potraviny

Medzi zelenými superpotravinami by sme našli spirulinu, čo je modrozelená riasa používajúca sa už dlhé roky v ľudovom liečiteľstve. Aj keď by ste to možno nepovedali, obsahuje veľké množstvo bielkovín, ktoré sú nedeliteľnou súčasťou zdravého životného štýlu. Jej úlohou je zlepšiť funkciu metabolizmu a tiež znížiť množstvo tuku v pečeni.

Medzi zelené superpotraviny patrí aj ďalšia riasa – chlorela (na obrázku) často skloňovaná v súvislosti s chudnutím. Okrem iného obsahuje esenciálne aminokyseliny, ktoré telo na svoje správne fungovanie potrebuje, ale nedokáže si ich vyrobiť samo. 

 

Zelený prášok z riasy chlorelly v miske

 

Pripomenúť môžeme aj mladý jačmeň, mladú pšenicu alebo moringu – tie všetky vynikajú zelenou farbou a nachádzajú svoje uplatnenie najmä v detoxikačných kúrach.

Ostatné superpotraviny

Aj keď by sa dali superfoods rozdeliť ešte na ďalšie, už menšie podkategórie, zostaňme pri označení ostatné. Reč je napríklad o kurkume (čiže indickom šafrane), ktorá je unikátnym korením s antioxidačnými a protizápalovými účinkami. Patrí sem aj zázvor, po ktorom sa nevyplatí siahnuť len pri nachladnutí, ale tiež vo chvíli, keď chýba toľko potrebná energia. 

Vyhlásenou superpotravinou sú tiež chia semienka, zelený čaj, prášok z baobabu, alebo všetkými obľúbené kakao. Samostatnou kategóriou sú potom ešte orechy.

Najlepšie tuzemské superpotraviny

Ak keď majú mnohé superpotraviny zahraničný pôvod a môžu pôsobiť exoticky, preukázateľné pozitívne účinky majú aj tuzemské dobroty. Rad z nich si navyše pravdepodobne pestujete aj na svojej záhrade:

  • cesnak – plodina, ktorá nesie označenie prírodné antibiotikum
  • vlašské orechy – bohatý zdroj stopových prvkov ako je horčík, selén alebo zinok
  • červená repa – zelenina pôsobiaca blahodarne na činnosť pečene a zbavujúca telo nadbytku sodíka
  • jablká – neobyčajné ovocie majúce protirakovinné účinky
  • kyslá kapusta – vitamínová bomba prekypujúca minerálmi

Lahodné super smoothie do dvoch minút?

Ak vás článok zaujal, vyskúšajte jedno z našich prírodných proteínových smoothie so zmesou superfoods. V ovocnom drinku Long-life sa môžete tešiť na podiel lyofilizovaných čučoriedok, brusníc a plodov acai, kým v zelenom smoothie Detox nájdete superpotravín hneď 7 - chlorellu, spirulinu, baobab, mladý jačmeň, mladú pšenicu, moringu a kurkumu.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.