Jednoduché tipy, ako si udržať vysnívanú váhu (nielen) po diéte

Po dlhých mesiacoch úmorného snaženia a nekončiacej driny ste sa konečne dostali na svoju vysnívanú váhu? Páčite sa sami sebe v zrkadle a chcete, aby to tak zostalo ešte dlho? Spôsobov, ako si udržať váhu je rovno niekoľko. Síce môžete trochu povoliť uzdu svojmu pevne stanovenému režimu, ale aktívny životný štýl stále praktikujte i naďalej. Do toho si osvojte niekoľko našich tipov.

Je to stále o pohybe a jedle

Ako už bolo spomínané, uzdu svojmu doterajšiemu striktnému režimu môžete trocha povoliť. Avšak nie veľmi! V rámci udržiavacej fázy by ste do svojho denného harmonogramu mali určite zakomponovať pohyb. Nemusíte sa síce mučiť v posilňovni alebo vo fitnescentre, ale napr. také prechádzky alebo domáce cvičenie pri obľúbenom programe nie sú na škodu. 

Rovnako tak si stále udržujte svoj jedálny lístok a pamätajte na zásady zdravého stravovania. Do jedál zakomponujte hlavne veľa zeleniny, ktorá sa dá pripraviť na sto rôznych spôsobov. Dodá nielen skvelú chuť jednotlivým pokrmom a umožní vyhnúť sa prázdnym kalóriám, ale tiež prinesie potrebné živiny. 

Zásady zdravého stravovania:

  • jedzte malé porcie,
  • nevynechávajte raňajky,
  • jedzte v pravidelných intervaloch,
  • dodržujte pitný režim,
  • jedzte v pokoji,
  • neprejedajte sa,
  • nejedzte tesne pred spaním.

Keď zhrešiť, tak pri raňajkách

Pokiaľ ste dosiahli svoju vysnívanú váhu, máte pravdepodobne tendenciu si konečne dopriať niečo sladké. Skrátka, máte chuť zhrešiť. V súvislosti s tým sa ponúka otázka, či je to v udržiavacej fáze vôbec možné. A áno, je, iba svoje príležitostné maškrtenie presuňte do prvej polovice dňa. V ideálnom prípade si niečo dobré doprajte rovno na raňajky. Nielen, že počas dňa prijaté kalórie spálite, ale tiež nebudete mať tendenciu jesť cukrovinky zvyšok dňa. 

 

Smoothie bowl matcha-lime s limetkou, malinami, čučoriedkami a Fit-day proteínom

 

Pokiaľ vás ovládajú chute, ale croissant alebo buchtu si na tanier položiť nechcete, siahnite po proteíne alebo ovocnom smoothie nápoji. V oboch prípadoch hovoríme o alternatívach sladkých raňajok, ktoré sú nutrične vyvážené, pre telo prínosné a ktoré pomáhajú maškrtné bunky trochu krotiť.

Vyskúšajte Santiagovu diétu a udržte si váhu natrvalo

Aj keď už máte chudnutie za sebou, Santiagova diéta by vás napriek tomu mohla zaujať, a to nielen preto, že nie je diétou v pravom slova zmysle. Hovoríme skôr o osvojení si zásad zdravého životného štýlu, a teda o trvalom udržaní optimálnej váhy. 

S moderne pojatým redukčným programom sa naučíte, ako si variť ľahké jedlá plné zeleniny, strukovín a ovocia aj po ukončení chudnúcej fázy. Vďaka tomu môžete okrem iného efektívne predísť aj jo-jo efektu, ktorý je strašiakom v skrini každého, kto razantne schudol za pomerne krátky čas. 

Varte si sami

Už bolo spomínané, že udržať si existujúcu váhu je predovšetkým o vyváženom jedálnom lístku. A je to rýdzi fakt. Preto sa vyhnite každodennému obedu v reštaurácii a radšej dajte prednosť vareniu doma. Nielen, že budete poznať presné zloženie vášho jedla, ale vo výsledku i ušetríte. 

Veľkým nebezpečenstvom sú polotovary, ktoré v sebe ukrývajú obrovské množstvo soli. Navyše sa nimi ľahko prejete, čo nejde ruka v ruke so zásadami zdravého stravovania. 

Nepreháňajte to s alkoholom

Vďaka svojmu nedávnemu chudnúcemu procesu ste možno vynechali alkohol, čo bolo správne. Teraz ale máte tendenciu sa k popíjaniu vína alebo piva vrátiť. Rovnako ako v prípade jedenia sladkostí si občas pohárik červeného doprajte, ale nepreháňajte to. 

 

Žena odmieta pohár červeného vína

 

Stále hovoríme o prázdnych kalóriách, ktoré do nášho tela navyše skĺzavajú veľmi rýchlo. Napr. také tri pivá už môžu robiť polovicu vášho denného kalorického príjmu. Mnoho miesta na jedlo tak nezostane. 

Je potrebné aj trochu počítať

V súvislosti so spomínanými kalóriami nesmieme zabúdať na jednu vec – nezabudnite počítať. Jesť zdravo, vyvážene, pravidelne a v pokoji je síce skvelé, ale pokiaľ budete jesť až príliš kalorické jedlá, ktoré nebudete môcť počas dňa spáliť, tiež to nie je dobré. Preto počítajte kalórie aspoň orientačne. 

Samozrejme, neznamená to, že by ste na seba mali byť tvrdí. Zatiaľ čo jeden deň sa viac obmedzíte, druhý deň môže byť voľnejší. Nájdite si svoj balans, ktorý s pohybom a pitným režimom pôjde ruka v ruke.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.