Jar je tu: Recept na detoxikačné žihľavové smoothie s medom

Neopúšťa vás chuť na sladké? Máte ťažkosti s trávením alebo sa nedokážete poriadne sústrediť? V tom prípade potrebuje detox ako soľ! Príchod jari je pre poriadnu očistu organizmu navyše to najpríhodnejšie obdobie. 

V rámci detoxikačnej kúry si môžete napríklad pripraviť vynikajúce žihľavové smoothie s medom, ktoré si zamilujete natoľko, že na neho dosť možno dostanete chuť aj v priebehu roka.

Vyplavte z tela toxíny so žihľavou, pokladom ľudového liečiteľstva

Cieľom jarného detoxu je hlavne zbaviť svoje telo toxínov, ktoré sa počas roka nahromadili a ktoré spôsobujú nielen zlú funkciu pečene, ale tiež zlú funkciu celého lymfatického systému aj metabolizmu ako takého. Pomôžte svojmu organizmu s týmto zdravým receptom, ktorému dominuje silná dvojica v podobe žihľavy a banánu.

Myslíte si, že je žihľava len obyčajná burina? Pokiaľ áno, potom vás asi prekvapí, nakoľko obľúbená je táto nenápadná bylina v ľudovom liečiteľstve. Dokáže zbaviť bolestí hlavy, zmierňovať ekzémy, podporiť krvotvorbu, prečistiť krv (čo sa počas očistnej kúry hodí) či bojovať so zápalmi močových ciest a s únavou. 

Kedy vyraziť na mladé žihľavy?

Najviac živín a blahodarných látok žihľava obsahuje práve v priebehu jarných mesiacov, respektíve od začiatku marca do polovice mája. Mladé žihľavy najčastejšie nájdete na slnečných lúkach, záhradách aj na okraji lesov, určite sa ale vyhnite ich zberu v blízkosti ciest z dôvodu znečistenia. Rozhodne si tiež doma nezabudnite pár rukavíc, len tak predídete popálenia.

Ak by vás detoxikačné smoothie omrzelo, žihľavy sa skvele hodí aj na prípravu polievok, šalátov, liečivých výluhov a čajov alebo tradičné veľkonočné plnky.

 

Zelené detoxikačné smoothie s žihľavou, jablkom a banánom v pohári

 

Recept na detoxikačné žihľavové smoothie s medom

Ingrediencie na 1 porciu:

3 banány

1 jablko

45 g Fit-day smoothie detox

2 čerstvé žihľavy

lyžička medu

Postup:

Natrhané mladé žihľavy operieme v studenej vode. Potom pripravíme banány, ktoré olúpeme a rozpolíme. Jablká zbavíme jadrovníkov a vložíme spoločne s banánmi a žihľavami do mixéru. Na záver pridáme lyžičku medu a zmes smoothie. Pokiaľ je smoothie veľmi husté, môžeme pridať vodu.

Smoothie môžeme buď vypiť, alebo naliať do misky a dozdobiť napríklad tekvicovými semienkami a kolieskami banánu.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.