Ako pripraviť svoj jedálniček na jeseň

Čo si predstaviť pod pojmom ideálny jesenný jedálniček? Mal by zahriať a zlepšiť náladu, aj keď je vonku zima a vietor, ale predovšetkým dodať telu potrebné živiny vrátane vitamínov, minerálov a antioxidantov. Na jeseň príroda prechádza do útlmu, rovnako tak i ľudské telo upokojuje rytmus, zhromažďuje zásoby a pripravuje sa na zimu. Prečítajte si, ako sa zmenám najlepšie prispôsobiť a ako podporiť svoje zdravie aj na jeseň.

 

Jesenné zátišie s jablkami, hruškami, korením, pohárom medu a dyňami

 

Jesenné počasie môže priniesť rad zdravotných problémov

Veterné jesenné počasie môže spôsobovať sucho v hrdle, suchý kašeľ a nos, popraskané pery, svrbenie, drsnú kožu aj padanie vlasov. Sucho často okrem pľúc ovplyvňuje tiež párový orgán hrubé črevo, pomerne časté sú preto aj tráviace ťažkosti, napr. zápcha. Stretnúť sa ale môžeme aj s bolesťami kĺbov a kostí.

Zdravie pritom neohrozujú len fyzické problémy, pre jeseň je typická aj melanchólia, úzkosti a zlá nálada, často vyvolaná nedostatkom slnečného žiarenia a deficitom vitamínu D. Vyhnite sa týmto nástrahám sa správne zvolenými pokrmy.

Čo jesť na jeseň? Skúste dlho varené a sladkastá jedla

Stravovanie podľa ročných období je dôležité pre podporu zdravia aj vitálnej energie a jesenný jedálniček nie je žiadnou výnimkou. Ako už sme spomenuli vyššie, ide o obdobie sucha – preto je nutné pre regeneráciu pľúc a hrubého čreva predchádzať ich vysušovaniu. Vhodná je teda predovšetkým zvlhčujúca a vyživujúca strava, ktorá podporuje tvorbu telesných tekutín, a energeticky bohatšie potraviny.

Ideálne je pripravovať pokrmy dlhým varením a konzumovať sladkastá a sladkokyslá jedla, pretože pomáhajú zadržiavať a uchovávať tekutiny. Ak nemáte telo zahlienené, proti vysušeniu pľúc chráni konzumácia húb, orechov, semienok, vajec alebo medu. Využite tiež sezónne ovocie a zeleninu, ktoré je lepšie tepelne upraviť. Čím viac tepla telo prijme, tým lepšie pre zažívanie. Naopak vynechajte mliečne výrobky a citrusové plody, pretože telo ochladzujú a to potom ľahšie nachladne.

Aby telo stihlo nadobudnutou energiu z jedla uložiť, je tiež vhodné chodiť skôr spať.

 

Celozrnný chlieb s plátkami jabĺk, medom a vlašskými orechmi

 

Najlepšie ingrediencie a suroviny do jesenného jedálnička: Zázvor, cesnak, med, kapusta, ale aj strukoviny, hrušky a jablká

Na jeseň a v zime je obzvlášť dôležité vyberať si ingrediencie s vysokým obsahom vitamínov, minerálov a antioxidantov na posilnenie zdravia a imunity. K tomu prispeje aj spomínaný dlhší čas varenia a výdatnejšie suroviny, zatiaľ čo polievky, dusené jedlá a rôzne eintopfy (napr. ryža alebo rezance s pečenou zeleninou) zabezpečia lepšie trávenie.

Medzi suroviny, ktoré by ste mali denne konzumovať, patria:

  • zázvor, cesnak, cibuľa, chren
  • med
  • pšeno, ryža, pohánka, ovos
  • strukoviny ochutené kyslou kapustou, nakladanú kvasenú zeleninou, pórom, karfiolom alebo kelom
  • tekvica, červená repa, kapusta, patizón, biela reďkovka, reďkev siata, pažítka
  • sladké zemiaky, zemiaky
  • hrušky, jablká, hrozno
  • morské riasy ako spirulina a chlorella
  • z mäsa morka, králik, hus


S dostatočným príjmom často spomínaného vitamínu C vám môže pomôcť aj naša rad prírodných proteínových smoothie s vysokým podielom sušeného ovocia a zeleniny a dennou odporúčanou dávkou vitamínu C v každej porcii. Ten navyše získame extrakciou z plodov tropickej čerešne aceroly, je teda plne prírodné a pre telo lepšie vstrebateľný.

Nebojte sa v kuchyni použiť výrazné korenia

K jesennému varenie využite aj pikantné korenie ako je cayenské korenie, čierne korenie, chilli, karí, kurkuma, zázvor, chren, nové korenie a aníz. To rozprúdi energiu v organizme a navyše je plné látok na podporu imunity.

Z byliniek je vhodná bazalka, saturejka, estragón alebo majorán, siahnuť môžete i po oreganu, tymiánu, rozmarínu, mäte a šalvii.

Pokrmy sa dajú dochutiť tiež kardamonom, škoricou, muškátovým orieškom, koriandrom a rascou. Hodí sa aj aromatický bobkový list, klinček, horčica, sladké drievko či kôpor.

TIP: Na jeseň vás skvele zahreje aj obľúbený nápoj známy ako zlaté mlieko čiže kurkuma latte z mlieka, medu, kurkumy, škorice a zázvoru. 

 

Na doske nakrájaná tekvice, huby a koreňová zelenina

 

Jesenný detox pripraví organizmus na zimu

S prípravou na náročné zimné mesiace sprevádzané teplotami pod nulou, tmavými dni aj nedostatkom pohybu môže pomôcť komplexná detoxikačná kúra, ktorá zároveň funguje aj ako prevencia jesenné únavy. Zbaví telo nahromadených škodlivín, obnoví správne fungovanie organizmu vrátane zažívania a dodá energiu.

Ak neviete, ako s detoxom začať, prinášame tip v podobe Jitkina detoxu, programu na 21 dní. Príručka vás zoznámi s podstatou očistné kúry, zasvätí do fungovania organizmu a predstaví špeciálny jedálniček aj s receptami. Súčasťou sú aj vybrané produkty.

Tipy na jesenné recepty, ktoré zahrejú a zasýtia

Pečená zelenina s bylinkami

Kúzlo tohto jednoduchého receptu spočíva v tom, že ho môžete neustále obmieňať – so zreteľom na svoje chuťové preferencie aj úrodou.

Začneme tým, že si predhrejeme rúru na 200 °C a vyberieme zeleninu, ktorú budeme piecť, napr. sladké zemiaky, zemiaky, mrkvu, tekvicu, zeler, paštrnák, cibuľu alebo napríklad červenú repu. Zeleninu umyjeme a nakrájame na plátky alebo kocky a rozložíme ju na papierom na pečenie vyložený plech alebo dáme do remosky.

Zeleninu pokvapkáme olivovým olejom, osolíme, okoreníme a dochutíme obľúbenými bylinkami, napr. bazalkou, tymianom, oreganom, cesnakom a pečieme 20–30 minút kým zelenina nezmäkne. Môžeme podávať posypané syrom alebo si pripraviť zálievku z medu, jablčného octu, oleja a hrubozrnné horčice.

TIP: Zeleninu môžete i zľahka skaramelizovať – ​​stačí ju pred pečením poprášiť trstinovým cukrom.

 

Tekvicová polievka so semienkami, cesnakom a kyslou smotanou v modrom hlbokom tanieri

 

Krémová tekvicové polievka so zázvorom a proteínom

Čo budete potrebovať?

Na polievku (3-4 porcie):

500 g tekvice hokkaido

45 g Fit-day proteín premium natural

600 ml zeleninového vývaru

2 strúčiky cesnaku

cibuľa

kúsok čerstvého zázvoru

mrkva

olivový olej

soľ, korenie

Na dozdobenie:

pražená slnečnicové semienka, kyslá smotana/krémové balsamico

 

Postup:

Tekvicu umyjeme, zbavíme semienok (tie si necháme bokom a v medzičase zľahka opražíme na panvici) a nakrájame na kocky. Na panvici rozohrejeme olivový olej, osmažíme nakrájanú cibuľu, pretlačený cesnak a osolíme, okoreníme. Pridáme tekvicu, nakrájanú mrkvu, nastrúhaný zázvor a orestujeme do polomäkka. Zmes presunieme do hrnca, prelejeme vývarom a varíme do zmäknutia. Na záver pridáme proteín a ručným mixérom rozmixujeme dohladka. Hotovú polievku nalejeme do tanierov a môžeme dozdobiť praženými semienkami slnečnice a lyžičkou kyslej smotany, alebo krémovým balsamico.

Ak sa do receptu pustíte a budete na výsledok patrične hrdí, nezabudnite svoj kuchársky um zvečniť a označiť nás na Instagramu alebo použiť hashtag #fitdayrecepty.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.