7 najúčinnejších potravín, ktoré vám pomôžu prirodzene detoxikovať telo

Zlá pleť, neutíchajúca únava, bolesti kĺbov alebo neustála chuť na sladké – to sú typické náznaky toho, že potrebujete detox. V rámci očistnej kúry sa telo zbaví toxínov, ktoré sa v ňom nahromadili za posledné dlhé mesiace. Obnoví sa funkcia pečene, rovnako tak funkcia lymfatického systému a metabolizmu. 

Hlavne sa však podporí správne trávenie, s ktorým ste až doteraz mohli mať nemalé problémy. Aj keď si rad ľudí myslí, že tvrdenie sme to, čo jeme je jedno veľké klišé, je to fráza úplne pravdivá. Aby telo správne fungovalo, je potrebné jesť zdravšie pokrmy, nie polotovary a rýchle občerstvenie. Preskúmajte náš zoznam osvedčených detoxikačných potravín, ktoré sa rozhodne oplatí zaradiť do jedálnička.

 

Superpotraviny, oriešky, semienka a ovocie v drevených lyžiciach a miskách na modrom pozadí

 

Žerucha vyplavuje toxíny a posilňuje imunitu

Svoj jedálny lístok je nutné nielen riadne upraviť, ale tiež do neho pridať potraviny, ktorým ste sa dosť možno doteraz vyhýbali. Čo trebárs taká žerucha? Už ste ju v minulosti vyskúšali? Je skvelá nielen v šalátoch, ale aj v nátierkach a polievkach alebo len tak na chlieb.

Hovoríme o jednoročnej rastline, ktorá je vynikajúcim zdrojom vitamínu C. Preto vás zrejme neprekvapí, že výrazne posilňuje imunitný systém. Okrem iného sa tiež radí medzi účinné antioxidanty, vďaka ktorým sa telo zbavuje nebezpečných toxínov. 

Kapusta prečisťuje pečeň

Vedeli ste, že v mnohých kultúrach je práve tento druh zeleniny považovaný za symbol prosperity a šťastia? Súčasťou jarného detoxu by sa kapusta mala stať pre svoje priaznivé pôsobenie na pečeň, ktorú vie dokonale prečisťovať. Zakomponovať ju do jedálneho lístka iste nebude ťažké, vynikajúci je napríklad kapustový šalát s nastrúhanými jablkami a rascou. 

Červená repa celkovo posilňuje organizmus

Červená repa významne posilňuje organizmus. Podporuje predovšetkým funkciu čriev a uľavuje od nepríjemnej zápchy. Priaznivo pôsobí ale tiež na pečeň, ktorej pomáha vylúčiť toxické látky z tela. 

 

Tanier so šalátom z červenej repy a rukoly so syrom feta a vlašskými orechmi

 

Pripravte si z nej napríklad šalát s rukolou, syrom feta a hŕstkou vlašských orechov. Skvelá je tiež pečená repa.

Cesnak ako prírodné antibiotikum

Cesnak nie je nutné dlho predstavovať. Vedeli ste, že sa mu vraví prírodné antibiotikum? To preto, že si poradí s celým množstvom zdravotných neduhov a ochorení. A neobídete sa bez neho ani očistná kúra, ktorú hodláte podstúpiť. Vďaka obsahu sírnych zlúčenín aktivuje pečeňové enzýmy, ktoré razom zodpovednejšie vylučujú toxíny z ľudského tela.

Jablká ako obyčajne neobyčajné ovocie

Pokiaľ vás trápia problémy so zažívaním, je načase pridať do jedálneho lístka aj jablká. Tie si možno dopriať nielen na raňajky, ale tiež z nich hravo pripravíte veľa sladkých dezertov aj hlavných jedál. Čo trebárs taká žemľovka alebo závin? V oboch prípadoch možno siahnuť po zdravších ingredienciách a nemať z pochutnania zlé svedomie. 

Okrem toho, že jablká obsahujú veľké množstvo vitamínov, minerálov a ďalších telu prospešných látok, znižujú hladinu tukov v krvi a pôsobia protizápalovo. Navyše povzbudzujú funkciu pečene.

Brokolica je jednou z najzdravších potravín vôbec

Dôvodom, prečo by brokolica nemala chýbať vo vašom jedálnom lístku je hlavne fakt, že ide o jednu z najzdravších potravín vôbec. Okrem toho, že obsahuje vitamíny C, D a E, podporuje detoxikáciu pečene, správnu funkciu metabolizmu, a nakoniec aj správnu krvotvorbu. 

Aj z tohto dôvodu nájdete sušenú brokolicu v našom zelenom detoxikačnom smoothie, a to spoločne so špenátom a celým radom superpotravín ako je baobab, spirulina, chlorella, mladý jačmeň alebo kurkuma. Práve superpotraviny všeobecne majú v mnohých prípadoch preukázateľné detoxikačné účinky a rozhodne by ste na ne nemali zabúdať.

 

Pohár vody s kolieskami citrónu a zázvorom

 

Citrón nielen na posilnenie imunity

Siedmou potravinou nášho zoznamu najúčinnejších potravín, ktoré dopomôžu prirodzene detoxikovať organizmus, je citrón, ktorý všetci poznáme ako osvedčený zdroj vitamínu C. Nemyslite si ale, že si poradí len s nachladnutím a oslabenou imunitou – tým jeho práca v ľudskom tele ani zďaleka nekončí. Funguje ako antioxidant s protizápalovými účinkami, zdatne bojuje proti voľným radikálom a pomáha k rýchlejšiemu spaľovaniu tukov. Prečo ho teda ráno nepridať do čaju alebo do pohára vody s troškou zázvoru?

Keď to myslíte s detoxom vážne

Ak by ste sa radi pustili do kompletnej a prepracované očisty tela s istými výsledkami, je pre vás Jitkin detox ako stvorený. Ide o 20-dňovú detoxikačnú kúru špeciálne navrhnutou pre regeneráciu tela i mysle a obnovenie správneho zažívanie a fungovanie metabolizmu. Súčasťou programu sú unikátne recepty aj proteínové nápoje a smoothie. 

 

jitcin_detox_1860x700_sk

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.