Pätica zelených superpotravín – hromada benefitov a smoothie plné energie

Zelené superpotraviny predstavujú hit posledných rokov. Extrémne obľúbené sú predovšetkým preto, že ponúkajú neobvykle dlhý rad zdravotných benefitov a pozitívnych účinkov na ľudský organizmus.

Za zmienku stojí hlavne populárna pätica – chlorela, spirulina, mladý jačmeň, mladá pšenica a moringa. 

Chlorela očisťuje telo

Keďže sú zelené superfoods trendom zdravého stravovania a zdravej výživy všeobecne, je pravdepodobné, že ste sa s jednobunkovou riasou menom chlorela už stretli. Pestuje sa väčšinou v čistých vodách na Taiwane, ale tiež sa do jej pestovania púšťajú na japonskom ostrove Rjúkju, odkiaľ sa posiela do celého sveta. 

Najčastejšie ju možno zohnať v podobe tabletiek alebo prášku. Nech už ju do svojho jedálneho lístka zakomponujete akokoľvek, zakaždým telo skvele očistí od voľných ťažkých kovov, chemikálií a od pesticídov, ktoré sú súčasťou zažívacieho traktu. Keďže detoxikuje telo a prečisťuje krv, rozhodne by ste na ňu nemali zabúdať pri jarnom detoxe. 

Chlorela okrem iného dokáže:

 • upraviť optimálny krvný tlak,
 • posilniť imunitný systém,
 • podporiť trávenie,
 • znížiť hladinu zlého cholesterolu v krvi.

Spirulina doplní nenahraditeľné vitamíny

Druhou zelenou superpotravinou z magickej pätice je spirulina. Hovoríme o sladkovodnej sinici, ktorá sa bežne vyskytuje v tropických alebo subtropických jazerách. K svojmu životu potrebuje hlavne vysoké pH a koncentráciu niekoľkých látok. Dokonalé prostredie k životu nachádza napríklad v Keni alebo Mexiku, ale tiež sa pestuje v Japonsku, Číne či dokonca v Spojených štátoch. 

 

Morská riasa spirulina v keramickej miske - čerstvá a v prášku

 

Spirulina je známa hlavne pre svoje zloženie, ktorému nechýbajú žiadne vitamíny. Do tela dodá potrebné množstvo vitamínu C, B a E. Okrem toho doplní aj minerály, ako je draslík, horčík, fosfor či vápnik na kosti. 

Čo dokáže spirulina?

 • vďaka vysokému obsahu vitamínu C posilňuje imunitný systém človeka,
 • znižuje vysokú hladinu cholesterolu v krvi,
 • podporuje zdravú krvotvorbu,
 • napomáha k lepšiemu, ostrejšiemu videniu.

Mladá pšenica proti bežným zdravotným neduhom

Najčastejšie ju zoženiete v tabletách alebo pilulkách a používa sa už od dôb starovekého Egypta. Reč je o mladej pšenici, ktorá sa tiež radí medzi zelené superfoods. Zatiaľ čo v spomínanom Egypte sa používala hlavne na posilnenie imunity, dnes sa s jej pomocou zbavujeme všedných zdravotných neduhov, ako je kašeľ alebo nepríjemné nachladenie. 

Aj keď sa mladá pšenica využívala na zdravotné účely dlho predtým, v novodobých dejinách bola objavená až v tridsiatych rokoch minulého storočia poľnohospodárskym chemikom, ktorý od prvého okamžiku tvrdil, že zlepšuje zdravie a očisťuje telo od nebezpečných toxínov. Aj preto sa mladá pšenica zaradila medzi superpotraviny určené na detoxikáciu organizmu.

Mladá pšenica a jej ďalšie zdravotné benefity:

 • bojuje proti kožným a tráviacim ťažkostiam,
 • pomáha pri zápale úst a krku,
 • uľavuje od horúčky,
 • zvyšuje celkovú hladinu kyslíka organizmu.

Mladý jačmeň proti zažívacím ťažkostiam

Trápia vás zažívacie ťažkosti? Nedá vám bolesť žalúdka v noci spať? Siahnite po mladom jačmeni, ktorý tiež spadá do kategórie zelených superpotravín. Jeho výnimočné zloženie obsahuje nielen vitamíny, ale tiež ďalšie potrebné látky a úspešne bojuje s rôznymi zažívacími problémami. Hovoríme o súčasti detoxikačných kúr či pomocníkovi pri liečení kožných ochorení. 

 

Mladý jačmeň v prášku a rozmiešaný v pohári s vodou

 

V súčasnej dobe sa mladý zelený jačmeň pestuje po celom svete. Jeho korene sa však nachádzajú na Novom Zélande. Tu sa ho však nepestuje toľko ako v americkom Utahu, kde sa mu pomerne darí vďaka vysokej nadmorskej výške. 

Čo ešte mladý jačmeň dokáže:

 • je prevenciou civilizačných ochorení,
 • upravuje hladinu cukru v krvi,
 • pomáha pri liečbe chudokrvnosti,
 • výrazne posilňuje imunitný systém.

Moringa ako jedna z najvýživnejších rastlín

Možno ste už počuli o byline menom moringa, ktorá je často označovaná za jednu z najvýživnejších rastlín, aké kedy boli na svete objavené. Dnes je možné ju zohnať hlavne v podobe prášku alebo tabliet, jej účinky však dokonale prináša akákoľvek jej podoba. 

Hlavným dôvodom, prečo ju zaradiť do svojho jedálneho lístka je, že ide o bohatý zdroj vitamínov a minerálov. Pokiaľ by sme ju mali porovnať s ostatnými potravinami na trhu, má pätnásťkrát viac draslíka než banán či sedemnásťkrát viac vápnika než mlieko. A dokonca sedemkrát viac vitamínu C než pomaranč, čiže posilňuje imunitný systém. 

Čo ďalšie moringa dokáže?

 • zvyšuje vitalitu,
 • znižuje hladinu cholesterolu v krvi,
 • lieči depresiu,
 • upravuje krvný tlak.

Ako využiť potenciál superpotravín? Pripravte si detoxikačné smoothie

Keďže sa jar nesie v znamení detoxu a iste chcete plnohodnotne využiť potenciál superpotravín, je potrebné si pripraviť detoxikačné smoothie. Existujú síce iné zdravé recepty, do ktorých stačí spomínané zelené superpotraviny primiešať, ale tento recept je osvedčený. 

Čo budete potrebovať a ako na to?

Pripravíme si veľký zrelý banán, hrnček mandľového mlieka, 2 lyžice orieškového masla, lyžičku prírodného sladidla a k tomu 2 lyžičky práškovej spiruliny a rovnaké množstvo zeleného jačmeňa. Všetko spoločne premixujeme, nalejeme do pohára a dozdobíme napríklad obľúbenými chia semienkami.

Ak sa ponáhľate a nemáte čas alebo všetky potrebné ingrediencie na prípravu, môžete siahnuť po už hotovom detoxikačným smoothie od Fit-day. To obsahuje perfektne vyváženú zmes superpotravín (chlorella, spirulina, baobab, mladý jačmeň, mladá pšenica, moringa, kurkuma), sušený špenát a brokolicu aj pre telo nevyhnutné bielkoviny a vlákninu.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.