Zdravé potraviny, ktoré zaručene pomôžu pri zhadzovaní kilogramov

Nachádzate sa v chudnúcom móde a premýšľate nad tým, ako svoju snahu ešte viac podporiť? Hodiny strávené v posilňovni a dodržiavanie pitného režimu síce sú dostatočne silní bojovníci proti nechceným kilogramom, zabúdať by ste ale nemali ani na to, čo jete. Vraví sa, že osemdesiat percent úspechu spočíva v správnom, zdravom a vyváženom stravovaní. Do svojho jedálneho lístka by ste preto mali zaradiť potraviny na chudnutie, ktoré redukciu váhy ešte viac podporia. 

Čo to sú potraviny na chudnutie?

Úvodom je potrebné definovať tie zázračné potraviny. Mnoho ľudí si iste pomyslelo, že ide o jedlo, po ktorom sa zaručene chudne, teda jedálny lístok na chudnutie bude zostavený len z nich. To je, samozrejme, omyl. Ich úlohou je iba dopĺňanie vášho jedálneho lístka. Ide o to s nimi chudnutie podporiť, nie zaistiť. Sú obvykle veľmi výživné a bez zbytočných kalórií.

Spravidla obsahujú tie najdôležitejšie živiny, bez ktorých sa organizmus nezaobíde. Dodávajú nám tiež toľko potrebnú energiu. 

Sladký ananás? Nízkokalorická potravina plná vody

Nech už držíte diétu alebo nie, odporúčame do jedálneho lístka zakomponovať skvelý ananás. Možno si vravíte, že je sladký ako med, teda v ňom bude hromada cukru. Opak je ale pravdou. Ide o nízkokalorickú potravinu, ktorá navyše obsahuje až deväťdesiat percent vody. Aj keď v sebe ukrýva nižšie množstvo bielkovín, má zase mnoho vlákniny, ktorá je tiež potrebná živina. Vďaka látke zvanej bromelín napomáha odbúravať tuky a odvodniť organizmus. 

 

Rozpolený ananás a čerstvá ananásová šťava vo fľaši

 

Zázvor na zrýchlenie metabolizmu

O zázvore ste iste počuli v spojitosti s pevným imunitným systémom. Ale nikdy ste o ňom nepočuli v spojitosti s chudnutím, čo je škoda. Aj on totiž patrí medzi zdravé potraviny, ktoré pomôžu naštartovať chudnutie. Zázvor vďaka svojej ostrej chuti zvyšuje teplotu tela, čo vedie k rýchlejšiemu metabolizmu a následne k efektívnejšiemu spaľovaniu kalórií. Je to rovnica, ktorá už roky funguje. Navyše, posilníte spomínaný imunitný systém a zaženiete chorobu či nachladenie.

Avokádo je tiež tá správna voľba

Pýtate sa, čo jesť pri diéte? Avokádo! Je síce pravdou, že hovoríme o najkalorickejšom ovocí vôbec, paradoxne napriek tomu napomáha chudnutiu. Obsahuje totiž rastlinné čiže zdravé tuky, ktoré sú veľkým prínosom pre ľudské telo. Aj keď hovoríme o kalorickej potravine, cholesterol v nej nenájdete, ani keby ste po ňom pátrali dlhé mesiace. Naopak vlákniny – tej obsahuje viac ako dosť.

Pripravte si z avokáda napríklad skvelé avokádové hrianky alebo omáčku na cestoviny. Doplňte paradajkami, parmezánom a výborný obed máte na stole!

Ovsené vločky nielen plné vlákniny

Medzi potraviny na chudnutie patria tiež ovsené vločky. Ich úlohou nie je len dodať telu potrebnú vlákninu, ale tiež podporiť metabolizmus v spaľovaní tukov. A že to vedia skutočne výborne! S ich pomocou sa nás bude dlhšie držať pocit sýtosti a nebudeme mať tendenciu sa prejedať. 

Vajíčka na sto spôsobov

Aj keď zlé jazyky tvrdia, že vajíčka nemajú v zdravom jedálnom lístku čo robiť, mýlia sa. Len ťažko by sme hľadali surovinu, ktorá sa pýši takým zložením ako vajíčko. Nielen, že ukrývajú bielkoviny a vitamín D, ale tiež sú skvelým spaľovačom tukov. Pripravte si ich na sto rôznych spôsobov! 

Vajíčka sa v posledných rokoch často kombinujú so zmieňovaným avokádom. Spoločne chutia výborne, navyše sú maximálne výživnou dvojicou, vhodnou pre spestrenie vášho jedálneho lístka. 

 

Obložený chlieb s avokádom a vareným vajcom

 

Kyslá kapusta na chudnutie

Nečakali ste v našom zozname kyslú kapustu? Nevadí. Dnes sa dostáva do popredia hlavne šťava z tejto zeleniny, ktorá má síce poriadne grády, na druhú stranu je to jedna z najzdravších vecí, ktorú si môžeme počas dňa dopriať. 

Okrem hromady vitamínov obsahuje kyslá kapusta látky zvyšujúce imunitu a uľavujúce od depresie. Navyše hovoríme o zelenine, ktorá napomáha chudnúť. Toľko dôvodov na zaradenie kyslej kapusty do jedálneho lístka stačí, nemyslíte?

Oriešky nahradia sladkosti

Pri sledovaní obľúbeného televízneho programu máme tendenciu maškrtiť čipsy alebo chrumky. Lenže ani jedna zo spomínaných potravín nejde ruka v ruke s chudnutím. Ďaleko lepšie sú preto oriešky, ktoré môžete pokojne zakomponovať i do pečenia, raňajok alebo obedov. 

Orechy sú známe predovšetkým pre svoje veľké množstvo zdravých tukov a esenciálnych mastných kyselín. Obsahujú tiež rad vitamínov, vlákninu, a predovšetkým tak potrebné proteíny. Aj keď do jedálneho lístka patria, s ich dennou konzumáciou by sme to nemali preháňať. Napr. takých vlašských stačí hrsť denne.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.