Prečo cvičiť pilates? Získate ploché brucho a zbavíte sa stresu

Chcete sa udržať fit a v kondícii? Hľadáte pohyb, pri ktorom nielen spálite hromadu kalórií, ale tiež spevníte telo a zároveň sa pretiahnete? Možno vám na myseľ vybehla joga, ktorá je odpoveďou na spomínané otázky. Je síce pravdou, že joga je tiež riešením, ale čo napr. taký pilates? Toto šetrné telesné cvičenie môžete praktikovať i doma, čo je iba jeden z mnohých benefitov. 

Čo je to pilates?

Že ste nikdy o pilates nepočuli? Aj keď sa tento typ šetrného telesného cvičenia stáva skutočne populárnym, nájdu sa takí, ktorí s ním ešte neprišli do kontaktu. Preto si ho poďme predstaviť. 

Hovoríme o cvičení, pri ktorom sa zapájajú svaly celého tela. Je potrebné, aby ste sa riadne koncentrovali a zapojili všetku svoju silu. Každý jednotlivý cvik máte pod kontrolou a je iba na vás, koľko do neho vložíte energie. Inými slovami – výsledky, ktoré vďaka cvičeniu dosiahnete, sú vo vašich rukách.

Princíp pilates má však obrovský vplyv nielen na fyzickú, ale tiež na psychickú stránku. Po skončení sa budete cítiť uvoľnene, psychicky vyrovnane i odpočinuto, i keď ste si vlastne dali poriadne do tela. Dôvodom tohto pocitu je hlavne ono sústredenie sa na vykonávanie každého jednotlivého cviku, čo znamená, že mozog má na malú chvíľku pauzu od každodenných starostí. 

 

Posilňovanie panvy a nôh s pilates

 

Zásady pilates

Správne dýchame

Rovnako ako každé iné cvičenie, aj pilates má svoje zásady. Okrem toho, že cviky musíme vykonávať plynulo, nesmieme zabúdať ani na správne dýchanie. Zatiaľ čo nádychy by mali byť hlboké, aby došlo k dobrému okysličeniu krvi, výdych by mal byť rovnako dôkladný – ten pomáha aktivovať hlboké svalstvo. Pokiaľ budete dýchať takzvane vedome, získate ten správny rytmus pri cvičení. 

Kontrolujeme svoje pohyby

Ako už bolo spomínané, pilates je cvičenie, pri ktorom je potrebné kontrolovať si jednotlivé pohyby. Cviky sa robia vedome, napriek tomu intenzívne. Tým, že na ich správne vykonávanie upneme svoju pozornosť, sa ochránime pred zranením.

Hlavne sa koncentrujme

A, samozrejme, by sme nemali zabudnúť na koncentráciu, ktorá je kľúčom k úspechu. Ideálne sa nenechajte rušiť vonkajšími vplyvmi, vypnite televíziu alebo prehrávajúci sa podcast a buďte chvíľku sami so sebou, respektíve s pilates. 

Pilates cviky: Začnite domáce cvičenie

Keď sme sa zoznámili so zásadami, je čas na pár cvikov. Nech už vyskúšate akýkoľvek, je potrebné sa predtým poriadne pretiahnuť. Znížite tak riziko vzniku zranenia a predídete nasledujúcim nepríjemným bolestiam. 

Strihanie nohami

Všeobecne nie sú cviky na chudnutie nijako zložité. Ako už bolo spomínané, je to hlavne o ich vedomom vykonávaní, kontrole a koncentrácii. Jedným z pomerne obľúbených cvikov je strihanie nohami, keď zdvihneme hlavu, vypneme hornú časť chrbta a priťahujeme si jednu nohu za druhou. Nohy striedame spravidla s výdychom a opakujeme niekoľkokrát v rade. 

Plank na boku

Plank patrí k vytrvalostným cvikom, ktoré nie sú práve obľúbené. Najmä plank na boku dá poriadne zabrať, preto sa obrňte vnútornou motiváciou. Pri cviku sa oprite o ruku, zdvihnite boky, nohy máte položené cez seba. Telo je spojené, máte upažené. V pozícii potom zotrvávate niekoľko sekúnd.

Criss-cross

Do tretice všetko dobré – máme pre vás cvik menom criss-cross. Stačí, keď sa položíte na chrbát a ruky zložíte za hlavu. Pri pokrčení jedného kolena sa vytočíte smerom k nemu, potom kolená striedate a telo rotuje zo strany na stranu. 

 

Vykonanie pilates cviku plank na boku

 

Vyvarujte sa chybám

A rovnako ako pri praktikovaní iných športov, aj pri pilates sa môžete dopustiť radu chýb, kvôli ktorým by cvičenie bolo skôr na škodu než na úžitok. Medzi najčastejšie chyby patrí to, že dostatočne nezapájame hlboké brušné svaly. Nakoľko túžime po spevnení tela, mali by sme všetky svalové vrstvy, skrátka, zapojiť. To následne povedie k zabezpečeniu správneho držania tela. 

Tiež by sme mali správne držať hlavu, a to predovšetkým pri cvikoch poležiačky. Je dobré si hlavu podopierať rukami, aby sme ju nemali tendenciu zakláňať. Tým predídeme vzniku veľkého napätia v krčnej oblasti a nasledujúcim bolestiam. 

Pri cvikoch by sme mali zaguľacovať bedrovú oblasť, inými slovami by chrbát mal byť prilepený k podložke. Vyklenutý chrbát je ďalšou chybou, ktorá by viedla nielen k bolestiam, ale tiež k malým výsledkom.

Benefity cvičenia pilates

Zvýšenie flexibility, rozvoj základnej sily, spevnenie stredu tela – to je len hŕstka benefitov, ktoré cvičenie pilates prináša. Okrem toho tiež zlepšuje držanie tela a zvyšuje energiu. 

Za zmienku stojí i fakt, že pilates a chudnutie idú ruka v ruke. Pilates podporuje stratu hmotnosti a napomáha udržať dlhodobý štíhly vzhľad. Je však potrebné robiť pilates cviky pravidelne. 

Podporte chudnutie s radom proteín Active

Aby bola drina zúročená, doplňte svoj jedálny lístok radom proteínov Active. Hovoríme o prémiových proteínových kokteiloch špeciálne navrhnutých pre športy, ako je práve pilates, beh alebo joga. 

Proteíny konzumujte hlavne po výkone, keď efektívne zasýtia a pomôžu s regeneráciou svalov. Navyše obsahujú ryžový sirup, ktorý je pomalým sacharidom. Energia sa teda bude uvoľňovať postupne, v priebehu niekoľkých hodín.

 

active_1860x700_sk

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.