MCT olej – Módny trend, alebo účinný zdroj energie nielen pre mozog?

MCT olej zažíva počas posledných rokov nebývalý boom. Ako výživový doplnok získal na obľube najmä medzi športovcami a hojne sa využíva tiež pri chudnutí. Ponúka ale MCT olej reálny prínos, alebo ide iba o dočasný módny trend?

Tajomná skratka MCT alebo trochu vedy na začiatok

Pôvod skratky MCT je potrebné hľadať v angličtine, ide o skráteninu medium-chain triglycerides, teda označenie triglyceridov (tukov) so stredne dlhými reťazcami. Triglyceridy sú pomenované podľa svojej chemickej štruktúry, konkrétne podľa dĺžky reťazcov mastných kyselín. Každý triglycerid pozostáva z molekuly glycerolu a troch mastných kyselín.

Väčšina tukov v bežnej strave človeka je tvorená mastnými kyselinami s dlhými reťazcami. Ak však hovoríme o tých so stredne dlhými reťazcami (MCT), v prírode ich možno nájsť hlavne v kokosovom (55 %) či palmojadrovom oleji (54 %). Za dobrý MCT zdroj sa potom považuje aj plnotučné mlieko (9 %) a maslo (8 %).

Hlavné mastné kyseliny so stredne dlhým reťazcom sú:

 • kyselina kaprónová
 • kyselina kaprylová
 • kyselina kaprinová
 • kyselina laurová

Okamžitý zdroj energie

Vďaka kratšiemu reťazcu sa MCT rýchlejšie rozkladajú a lepšie vstrebávajú do tela, je tak menšia pravdepodobnosť, že budú uložené ako tuk. 

Na rozdiel od mastných kyselín s dlhým reťazcom putujú priamo do pečene, kde môžu byť využité ako okamžitý zdroj energie alebo premenené na ketolátky počas procesu spaľovania tukov. Ketolátky môžu prejsť z krvi do mozgu a slúžiť ako jeho alternatívny energetický zdroj namiesto glukózy.

 

Olej z kokosového orecha v sklenenej miske

 

Čo je to MCT olej?

MCT olej je priezračnou kvapalinou bez chuti, ktorá vzniká vďaka separačnému procesu zvanému frakcionácia, kedy sú z prírodného zdroja (kokosového či palmojadrového oleja) získané iba mastné kyseliny so stredne dlhým reťazcom. Výsledný olej sa tak môže pýšiť vysokou koncentráciou MCT.

Prečo vyskúšať MCT olej – podpora chudnutia či zlepšenia funkcie mozgu

MCT olej pozitívny vplyv na chudnutie hneď z niekoľkých dôvodov:

 • navodzuje pocit sýtosti a obmedzenia chuti k jedlu vďaka hormónom leptín a peptid YY (1)
 • zvyšuje schopnosť organizmu spaľovať kalórie a tuk (2)
 • disponuje nižšou kalorickou hodnotou v porovnaní s mastnými kyselinami s dlhým reťazcom (3)

Mimo chudnutia môže MCT olej pomôcť tiež v nasledujúcich oblastiach:

 • znižovanie koncentrácie laktátu (kyseliny mliečnej) v krvi športovcov, a teda obmedzenie možného negatívneho vplyvu na výsledok a oddialenie pocitu únavy (4)
 • zlepšovanie funkcie mozgu, a teda možná pomoc pri liečbe epilepsie, Alzheimerovej choroby či autizmu (5)
 • obmedzovanie rizika vzniku srdcových chorôb (napr. vysoký cholesterol) (6)
 • znižovanie hladiny cukru v krvi (7)

Je však potrebné brať do úvahy, že rad štúdií testujúcich účinky MCT oleja stále prebieha, prípadne dané skutočnosti neboli doteraz podložené dostatočným počtom klinických štúdií. Pozitívny vplyv MCT oleja na ľudské zdravie je však nesporný.

MCT olej vo Fit-day proteínových kašiach

Pre rad benefitov sme sa vo Fit-day rozhodli pridať MCT olej aj do našich výrobkov. Novo ho preto nájdete v rade lahodných raňajkových kaší v kombinácii s bezlepkovými ovsenými vločkami a mikronizovaným proteínom pre ten najlepší štart aktívneho dňa!

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.