Novinka od Fit-day: Krémové chia pudingy plné omega–3 mastných kyselín a vlákniny

Vo Fit-day veríme, že raňajky sú nevyhnutným štartom pre úspešný deň: doplnia energiu, zasýtia, hydratujú telo a celkovo naštartujú metabolizmus. Preto sme sa v posledných mesiacoch zamerali na koncept moderných raňajok, ktoré obsahujú iba kvalitné ingrediencie, sú bohaté na živiny a predovšetkým – ich príprava nezaberie viac než pár minút. Naša kategória raňajok sa preto dočkala rozšírenia v podobe populárnych chia pudingov.

 

Dva čokoládové chia pudingy v pohároch dozdobené mandľami a čučoriedkami s prichystanú lyžičkou

 

Chia pudingy sú bohaté nielen na omega-3 mastné kyseliny, ale prídu vhod aj počas horúcich dní

Chia pudingy sa tešia obľube najmä pre skvelé výživové hodnoty, rozličné chuťové variácie (každý pridá svoje obľúbené ingrediencie) aj ľahkú prípravu, kedy v základe nepotrebujete viac než chia semienka a vodu. V prípade, že sa púšťate do domáceho pudingu je však veľmi dôležitý správny pomer dvoch vyššie spomínaných surovín, aby ste sa mohli tešiť z perfektnej konzistencie a nie príliš riedkeho či naopak hutného dezertu. Recepty sa veľakrát rozchádzajú a každý si tak musí nájsť ten svoj obľúbený alebo siahnuť po našej predpripravenej zmesi s už dokonale vyladeným pomerom semienok, kokosového mlieka, vody aj ďalších ingrediencií pre plnú chuť.  

Vyberať môžete z troch príchutíčokoládovej, vanilkovej a malinovej. Chia puding sa navyše skvele hodí nielen ako raňajky, ale aj ako rýchla desiata na doplnenie energie. Zároveň ide o skvelý spôsob, ako si dopriať počas letných dní príjemné osvieženie priamo z chladničky.

Čo sa týka živín, v každej porcii pudingu nájdete okrem podielu bielkovín aj viac než 4 gramy kvalitnej vlákniny a predovšetkým vysoký obsah omega–3 mastných kyselín. Tie podporujú správne fungovanie ľudského tela, najmä potom činnosť srdca a mozgových funkcií. Chia semienka neboli semienka šalvie španielskej navyše obsahujú aj vitamíny skupiny B a minerálne látky, ako vápnik alebo draslík, a môžu tak pomôcť pri znižovaní krvného tlaku. Aj z týchto dôvodov sa chia semienka radia medzi superpotraviny. 

 

Chia semienka na drevenej lyžici

 

Odkiaľ sa berie konzistencia podobná klasickému pudingu? Chia semienka vedia až 10x zväčšiť svoj objem

Chia puding svoju hustou konzistenciou pripomína klasický puding tak, ako ho všetci poznáme – ako je to ale možné? Chia semienka majú okrem radu blahodarných účinkov na ľudské telo aj schopnosť viazať na seba tekutinu, sú teda tzv. hydrofilné. Vo výsledku to znamená, že po namočení do vody semienka napučia a zväčšia až 10x svoj objem. Následne teda vzniká jemný gél, ktorý vytvára dobre známu pudingovú konzistenciu.

Gél je zároveň ľahko stráviteľný, hydratuje telo zvnútra, a má tak svoje isté miesto v strave športovcov. Pri fyzickom výkone pomáha predchádzať prekysleniu svalov aj únave. 

Kvalitné ingrediencie od európskych dodávateľov

Aby zloženie zostalo čo najčistejšie a bez zbytočných aditív, v pudingu nájdete skutočne iba pár surovín – všetky v prémiovej kvalite a výhradne s európskym pôvodom. Okrem štedrej porcie chia semienok sa raňajky pýšia obsahom sušeného BIO kokosového mlieka, ktoré zaistí jemnú a krémovú chuť aj v prípade, že zmes zmiešate iba s vodou. Ryžový sirup predstavuje nemenej dôležitú zložku: pretože funguje ako pomalý sacharid (podobne ako trebárs ovsené vločky), dodáva telu postupne sa uvoľňujúcu energiu, čo je ideálny spôsob, ako si zaistiť produktívne dopoludnie. 9 % obsah sušeného banánu nielenže zvýrazní chuť a prirodzenú sladkosť chia pudingu, ale vylepší aj výživové hodnoty. 

Jednotlivé príchute potom dopĺňa napríklad prírodný kakaový prášok alebo sušené maliny. 

Raňajky prichystané deň vopred

Aby ste si mohli pochutiť na chia pudingu presne vo chvíli, kedy na neho máte chuť, je potrebné ho pripraviť s približne trojhodinovým predstihom. Pokiaľ teda viete, že vám po odpoludňajšom cvičení príde vhod výživná desiata plná energie, puding si pripravte po obede. Rovnako je to tak aj s raňajkami – pre svižné ráno bez starostí si puding prichystajte večer vopred. Ráno už stačí dezert naservírovať z chladničky a prípadne dozdobiť čerstvým ovocím, orechy, medom alebo džemom.

Puding zároveň vydrží v chladničke 3 dni, môžete si preto ušetriť prácu a predpripraviť ho aj vo väčšom množstve.

 

chia_pudding_1860x700__cz

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.