Dodržiavate v lete dostatočný pitný režim? Pomôže aj ovocie a zelenina

Zatiaľ čo bez jedla môže človek prežiť mesiac alebo dva, bez vody maximálne týždeň. Bohužiaľ väčšina ľudí sa upína skôr na jedlo a priebežné dopĺňanie tekutín ide bokom. Piť až vtedy, keď pociťujeme smäd pritom nie je vôbec správne a telo v tomto momente už trpí. Dusné letné dni, ktoré sú pre organizmus samy o sebe zaťažkávacou skúškou, sú v tomto smere obzvlášť nebezpečné, pričom najviac ohrození sú starší ľudia a malé deti.

Zdá sa, že je súčasťou našej povahy, že často podceňujeme svoje pitné návyky, a preto sa miernejšia forma dehydratácie stáva naším každodenným spoločníkom. Zároveň sa však spája so značným počtom zdravotných problémov, najmä ak sa tento stav dlhodobo ignoruje alebo sa stane vážnejším.

 

Bežec v predklone sa vydýchává na moste

 

Príznaky dehydratácie - únava, bolesť hlavy a teplota

Medzi typické príznaky dehydratácie patrí sucho v ústach, znížená výkonnosť, ako aj zhoršená termoregulácia a nechutenstvo. V prípade vyššieho nedostatku tekutín sa vyskytujú aj bolesti hlavy, únava, poruchy koncentrácie alebo vyššia srdcová frekvencia a teploty. Typickými príznakmi sú aj tmavší odtieň moču a zápcha, v horších prípadoch aj vznik obličkových kameňov. Závažná a dlhotrvajúca dehydratácia potom končí obehovým kolapsom, ktorý však nastáva až po desiatkach hodín alebo v čase extrémnej fyzickej námahy a teploty vzduchu.

Nedostatočný príjem tekutín má tiež negatívny vplyv na chudnutie, kedy dochádza k spomaľovaniu metabolizmu a na stav pokožky (vrásky, zhoršená elasticita). 

Nie je teda pochýb o tom, že dehydratácia je pre naše telo veľmi nebezpečná – naše telo je z veľkej časti tvorené vodou (u dospelého človeka 50–60 %) a potrebujeme ju na zabezpečenie a udržanie mnohých životne dôležitých funkcií.

Čo piť? Kohútikovú vodu, čaje a čerstvé šťavy

Kohútiková voda je absolútnym základom pitného režimu a je dobré ju filtrovať, napríklad vo filtračnej kanvici – filtračný proces odstráni z vody všetky možné škodlivé látky. Vychutnať si môžete aj minerálne vody a neperlivé stolové vody, ktoré môžete vylepšiť plátkom citróna, čerstvým ovocím, lístkami mäty alebo semienkami chia. Tie vás zasýtia a zároveň hydratujú vaše telo zvnútra.

Okrem vody sú vhodné aj ovocné alebo bylinkové čaje (samozrejme, nesladené), ovocné a zeleninové šťavy alebo smoothie (zriedené).

 

Pohár s chia vodou, plátky citróna, jahodami, mätou a slamkami

 

Alkohol vysušuje, zato šalátové uhorky alebo jahody obsahujú viac ako 90 % vody

Na druhej strane, tabu sú alkoholické nápoje. Bohužiaľ, majú tendenciu telo dehydrovať, čo je presne opačný účinok, než chceme dosiahnuť. Nevhodné sú aj sladené nápoje alebo limonády kvôli množstvu cukru.

Na druhej strane, konzumácia zeleniny a ovocia s vysokým obsahom vody (približne 90 %) môže pomôcť pri príjme tekutín. V rámci zeleniny príde vhod šalátová uhorka, ľadový šalát, paradajka, cuketa, melón alebo brokolica. U ovocia potom napríklad jahody, broskyne, pomaranče, ananás alebo jablká.

Koľko tekutín by mal človek denne vypiť? Odpoveď nie je jednoznačná

Obecne sa uznáva, že dospelý človek by mal vypiť približne 2-3 litre denne. Tekutiny by sa mali prijímať priebežne počas celého dňa s ohľadom na fyzickú aktivitu, vek, teplotu vzduchu atď. Nie je správne, ak večer pred spaním vypijeme tri poháre vody, aby sme mali splnené. Lekári nárazové prepitie odsudzujú a dokonca ho označujú za nebezpečné.

Ak sa pozrieme na vhodný denný pitný režim vzhľadom na telesnú hmotnosť, odporúčania sú nasledovné:

  • 50 kg = 1,5–3,5 l tekutiny
  • 60 kg = 1,7–3,8 l tekutiny
  • 70 kg = 2–4 l tekutiny
  • 80 kg = 2,2–4,2 l tekutiny

 

Žena pije vodu z fľaše proti západu slnka

 

Prečo je hydratácia dôležitá – môžete spáliť viac kalórií aj oddialiť príznaky starnutia

Dôvodov, prečo denne dostatočne piť je celá kopa. V prvom rade treba spomenúť, že dostatočná hydratácia zabraňuje zadržiavaniu vody v tele a podkožnom tkanive. Zlepšuje tiež celkovú rovnováhu sodíka a zvyšuje športový výkon, ktorý vynakladáte napríklad v posilňovni alebo počas horskej túry.

Medzi ďalšie dôvody patria:

  • ľudské telo sa pri dodržiavaní pitného režimu viac zapája, čo vedie k spaľovaniu niekoľkých kalórií navyše
  • vďaka pitnému režimu sa vyhnete problémom s obličkami, ktoré nebudú mať ako odstrániť nežiaduci odpad v tele
  • zlepšíte a urýchlite regeneráciu, ktorá je pre telo veľmi dôležitá
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.