Čo potrebujete vedieť o kokosovom mlieku

Kokosové mlieko nie je vo svete zdravia a výživy žiadnou novinkou a pravdepodobne sa s ním zoznámil už každý z nás: skvele sa hodí ako alternatíva živočíšneho mlieka pre vegánov a jedincov s intoleranciou laktózy a ozvláštni aj pečenie a varenie – to napokon potvrdí všetci milovníci ázijské či karibské kuchyne, kde kokosové mlieko tvorí základ celej rady pokrmov. Vyniká nielen podmanivou vôňou a sladkastou chuťou, ale aj obsahom živín, napríklad podielom vlákniny a zdravých tukov. Recept na domácu prípravu je navyše veľmi jednoduchý a nenákladný.

 

Kúsky kokosového orecha na svetle modrom pozadí

 

Nemýľte si kokosovú vodu s mliekom

Nejeden človek má za to, že po rozlúsknutie kokosového orecha si môže vychutnať blahodarné kokosové mlieko. V skutočnosti je však vnútro plný iné tekutiny, a to číre kokosovej vody. Tej je najviac v mladých zelených plodoch, zatiaľ čo zrelé hnedé orechy jej už toľko neobsahujú (väčšinou do 100 ml), pretože sa postupom času mení v bielu dužinu.

Kokosová voda sa však tiež teší značnej popularite, a to nielen medzi celebritami, ale aj medzi výživovými odborníkmi a športovci, ktorí odporúčajú jej pravidelnú konzumáciu. Je dobrým zdrojom vitamínov a minerálov, neobsahuje tuk ani cholesterol a má nízky počet kalórií – platia za akýsi prírodný izotonický nápoj (obsah minerálov a účinných látok je však samozrejme nižšia). Okrem toho osvieži a samozrejme pomôže s hydratáciou organizmu – nemožno však hovoriť o účinnejšie hydratáciu než pri pití normálnej vody. Ak si ale chcete kokosovú vodu dopriať v našich končinách, počítajte s tým, že na mladý zelený orech len tak nenarazíte a budete si musieť priplatiť za vodu balenú.

Kokosové mlieko oproti tomu vzniká až následným spracovaním kokosovej dužiny (kopry). Tá sa najemno namelie, zmieša s horúcou vodou a lúhuje. V priebehu lúhovania sa z dužiny uvoľňuje tiež olej, preto je kokosové mlieko tučné. Kým je kokosová voda tvorená z 94 % vodou, u mlieka je to zhruba z iba 50 %.

Kde hľadať kokosové palmy a koľko váži zrelý orech

Kokosovník obyčajný, známy tiež ako kokosová palma, dorastá do výšky až 30 metrov a spoľahlivo ho prezrádza tenký kmeň s kruhovými jazvami, ktoré sa vytvoria po odumretí listu. Pôvod kokosovníka nie je doteraz pevne spojený s jedinou oblasťou (orech dokáže plávať na hladine aj niekoľko mesiacov), pravdepodobne sa ale mohlo jednať o juhovýchodnú Ázii. Dnes palmy hojne rastú v tropickom podnebí v blízkosti vody – či už morí či riek. Na jednej palme môže ročne vyrásť 5-150 plodov, pričom medzi významných producentov kokosových orechov patrí Indonézia, Filipíny, India, Brazília a Srí Lanka.

Kokosové palmy pritom nie sú pre domorodcov len zdrojom obživy, hoci okrem plodov konzumujú aj mladé listy, vyrába si kokosový cukor, olej, palmové víno alebo liehovinu arak (pálenka z kvetov kokosu). Vláknitá vrstva oplodia sa zužitkuje aj v textilnom priemysle pre pletenie vriec, rohoží alebo spriadanie šnúr a z listov sa často tvoria aj strechy.

 

Kokosová palma so zelenými orechy pri pohľade zospodu

 

Samotný orech má v priemere 20–30 cm a váži asi 2,5 kg. Tri typické otvory v škrupine kokosu sú spojené s rastom a klíčením semená: cez dva otvory prechádza vyživovaciu cievne zväzky, ktoré postupne zarastajú a tretí preráža skrze tenkú blanu kľúčik kokosu. Zaujímavosťou je, že vo svojej podstate nie je kokosový orech orechom, ale kôstkovicou – ide teda o druh ovocia.

Je kokosové mlieko zdravé? Doplníte minerály aj zdravé tuky a podporíte dobré trávenie

Dôvodov je hneď niekoľko – okrem spomínanej chuti a vône má celý rad pozitívnych účinkov na ľudský organizmus.

Kokosové mlieko obsahuje:

  • minerály ako je mangán, fosfor, železo a horčík
  • vitamín C a vlákninu
  • vysoký podiel zdravých tukov (MCT olej, o ktorom sa viac dozviete tu)

Vďaka vysokému obsahu spomínaného mangánu (44 % dennej odporúčanej dávky v 100 ml mlieka) dokáže kokosové mlieko pomoct s udržiavaním optimálnej hladiny cukru v krvi. Hovorí sa aj o schopnosti zmierňovať zápaly kĺbov (artritídu) a uľavovať od bolesti.

Vláknina zase prispieva k dobrému tráveniu aj navodenie pocitu sýtosti. Biela tekutina zároveň platia za rýchly zdroj energie (ako pre telo, tak pre mozog), má nízky glykemický index a je pochopiteľne vhodná aj v rámci bezlaktózových diét (ide aj o ideálny alternatívu, ak sa musíte vyhýbať orechovým mliekam alebo sójovému).

Dôležité je však spomenúť aj to, že kokosové mlieko je potravinou s vysokou energetickou hodnotou, čo je potrebné mať na pamäti nielen v dobe chudnutie. Na druhú stranu je práve z rovnakého dôvodu obľúbené športovci.

 

Kokosové mlieko scedené cez plátno v jednej polovici škrupiny

 

Plnohodnotná alternatíva živočíšneho mlieka

Presvedčili vás zdravotné benefity kokosového mlieka, ale neviete, ako ho zaradiť do jedálnička? Máme pre vás na začiatok niekoľko tipov:

  • prísada do kávy/čaju
  • smoothie
  • zmrzliny
  • kari
  • polievky (napr. polievka z červenej šošovice, thajská kuracie a pod.)
  • kaše
  • jogurty

Všeobecne platí, že kokosovým mliekom možno pohodlne nahradiť akékoľvek živočíšne mlieko a smotanu.

Recept na domáce kokosové mlieko

Postup prípravy kokosového mlieka v pohodlí domova je veľmi podobný ako v prípade iných druhov rastlinného mlieka. Domáce kokosové mlieko je navyše podstatne lacnejšie ako to kupované a môžete si byť istí, že je skutočne bez akýchkoľvek aditív. Všetko, čo budete potrebovať pre výrobu 1,5 l mlieka okrem mixéra je:

200 g sušeného kokosu

1,15 l horúcej vody

polievková lyžica sladidlá podľa vlastného výberu (napr. javorový sirup)

štipka soli

Všetky ingrediencie vložte do mixéra, zalejte vodou, premiešajte a mixujte na plný výkon asi 4 minúty, kým nezískate hladkú zmes. Zmes následne preceďte cez sitko a potom prelejte cez čisté plátno alebo utierku. Mlieko prelejte do uzatvárateľnej fľaše. Vždy, ako mlieko použijete, fľašu pretrepte. Kokosové mlieko môžete uchovať v chladničke po dobu až 5 dní.

Kokosové mlieko vo Fit-day proteínoch a smoothie

Pretože sme si vo Fit-day dobre vedomí pozitívnych účinkov kokosového mlieka, pridávame ho ako jednu z hlavných zložiek do radu Active proteínov, smoothie, chia pudingov i proteínových kaší. Sušené kokosové mlieko používame v BIO kvalite a okrem výživových hodnôt zdokonaľuje tiež chuť a textúru, ktorá je u nápojov razom krémovejšia.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.