Menej známy, ale životne dôležitý vitamín B12

Nedostatkom vitamínu zo skupiny béčok dnes trpí veľká časť populácie. Prečo s týmto problémom musíme zápasiť práve my? A je B12 naozaj tak životne dôležitý?

Zoznámte sa s B12

Vitamín B12 sa radí medzi životne dôležité zložky, ktoré podporujú fungovanie organizmu. Ako už názov napovedá, radí sa do skupiny vitamínov B, ktoré sú nevyhnutné pre bežnú funkciu metabolizmu. Podporuje krvotvorbu, ale tiež funkciu nervového systému. Jeho prítomnosť sa však neprejavuje iba po telesnej stránke. Napomáha tiež pozitívnej nálade, odolávaniu stresu a podieľa sa na syntéze DNA.

Patrí medzi najviac diskutované témy v rámci vegánskej stravy. Keďže jeho najväčším zdrojom je práve mäso a živočíšne bielkoviny, na jeho nedostatok trpia najmä vegáni a vegetariáni. Existujú síce tvrdenia, že sa tento vitamín objavuje v riasach ako chlorella či spirulina, jeho prítomnosť v rastlinnej strave však nebola nikdy spoľahlivo preukázaná.

 

 Zdroje vitamínu B12 - mäso, ryby, plody mora, šampiňóny, syr a mlieko

 

Nedostatkom netrpia iba ľudia

Asi najdôležitejšou otázkou zostáva prečo naši predkovia mali vitamínu B12 dostatok, ale my nie.

Tento vitamín je považovaný za jeden z najzložitejších aké poznáme. Prvýkrát sa ho totiž podarilo izolovať a pomenovať až v roku 1948. Do tej doby bol svetu skrytý a na jeho deficit sa bežne umieralo.

Tvorcom vitamínu B12 boli pôvodne mikroorganizmy, ktoré žili bežne v pôde. Odtiaľ sa potom dostávali do tráviaceho traktu zvierat, ale aj ľudí.

Začiatkom 30. rokov 20. storočia začala éra moderného hospodárstva, zvýšenej poľnohospodárskej produkcie a s ňou aj používanie pesticídov. Tie zamorili pôdu a vyčerpali všetky pôvodné živiny.

Dnes sa tak musí vitamín B12 dopĺňať umelou formou nielen ľuďom, ale aj zvieratám, ktoré potrebujú túto látku na každodenné fungovanie.

Ako spoznám, že mi vitamín chýba?

Medzi najčastejšie príznaky patrí:

  • chudokrvnosť
  • nechutenstvo
  • únava a strata energie
  • tráviace ťažkosti
  • závraty
  • brnenie rúk
  • zlá pohyblivosť

Čím B12 doplniť?

Dospelý jedinec by mal denne prijať asi 2,4 mikrogramov vitamínu B12, ktorého najbohatším zdrojom je práve živočíšna bielkovina. Ak však holdujete skôr vegánskej strave, budete musieť siahnuť po alternatívnych riešeniach.

Na trhu nájdete celý rad produktov, ktorými možno tento vitamín doplniť. Môžete voliť medzi tabletkami, práškami alebo rôznymi nápojmi.

My vo Fit-day sme sa rozhodli pridať tento dôležitý vitamín do našich nápojov. V novo pripravovanej rade Premium tak nájdete každý nápoj obohatený o jeho dennú odporúčanú dávku.

Že nekonzumujete mäso? Nevadí, s našimi doplnkami získate všetky potrebné živiny a ešte si skvele pochutíte, vďaka vyladeným chuťovým kombináciám.

Tak na nič nečakajte a bežte si vybrať jeden z prémiových proteínových nápojov, dostupných aj v ochutnávkových baleniach. 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.