Menej známy, ale životne dôležitý vitamín B12

Nedostatkom vitamínu B12 dnes trpí až prekvapivo veľká časť populácie a nejde iba o vegánov. Čo avšak stojí za príčinou tohto problému? A je tento vitamín skutočne natoľko dôležitý?

Zoznámte sa s vitamínom B12

Vitamín B12 čiže kobalamín patrí medzi životne dôležité zložky, ktoré podporujú fungovanie organizmu. Ako už názov napovedá, radí sa do skupiny vitamínov B, ktoré sú nevyhnutné pre bežnú funkciu metabolizmu. Podporuje krvotvorbu, ale tiež funkciu nervového systému. Jeho prítomnosť sa však neprejavuje iba po telesnej stránke. Napomáha tiež pozitívnej nálade, odolávaniu stresu a podieľa sa na syntéze DNA.

Nedostatok vitamínu B12 patrí v rámci vegánskej stravy medzi najviac diskutované témy, nakoľko jeho najbohatším zdrojom je mäso a živočíšne bielkoviny všeobecne. Existujú síce tvrdenia, že sa tento vitamín objavuje v riasach ako je chlorela a spirulina či vo fermentovaných výrobkoch (napr. tempeh), jeho prítomnosť v rastlinnej strave však nemožno považovať za spoľahlivú. 

 Zdroje vitamínu B12 - mäso, ryby, plody mora, šampiňóny, syr a mlieko

 

Deficit nespájame len s vegánstvom

Ako už bolo v úvode spomenuté, nedostatkom vitamínu B12 však nemusí trpieť iba vyznávači rastlinnej stravy, hoci práve tí tvoria najrizikovejšiu kategóriu. Ohrozenou skupinou sú však okrem iného tiež seniori, pacienti s onkologickými a autoimunitnými chorobami alebo ľudia opakovane voliaci jednostranné diéty namiesto pestrej stravy. Deficitu pritom môže nahrávať trebárs aj nadmerná konzumácia alkoholu.

Za možným nedostatkom kobalamínu v tele stojí tiež fakt, že si ho živočíchy ani rastliny nedokážu sami produkovať. Vitamín vytvára baktérie vyskytujúce sa v pôde (a tiež v tráviacom trakte niektorých zvierat), odkiaľ putujú do povrchových vôd a rastlín, a teda do stravy ľudí. S príchodom éry moderného hospodárstva v 30. rokoch minulého storočia však spájame nadmerné užívanie pesticídov a syntetických hnojív a výsledný rapídny pokles živín v pôde vrátane mikroorganizmov produkujúcich vitamín B12. Deficit sa tak dnes nemusí týkať iba ľudí, ale aj zvierat.

Zaujímavosťou je, že sa tento vitamín podarilo izolovať a pomenovať až v roku 1948. Do tej doby bol svetu skrytý a na jeho dlhodobý nedostatok sa nie úplne výnimočne aj umieralo.

Ako spoznám, že mi vitamín chýba?

Medzi najčastejšie príznaky patrí:

  • chudokrvnosť
  • nechutenstvo a chudnutie
  • únava a strata energie
  • zhoršovanie pamäte
  • tráviace ťažkosti
  • závraty
  • mravčenie rúk
  • zlá pohyblivosť

Ako teda B12 doplniť? 

Dospelý jedinec by mal denne prijať asi 2,4 μg vitamínu B12, ktorého najvýznamnejším zdrojom je už spomínaná živočíšna bielkovina, presnejšie:

  • pečeň a obličky
  • mäso
  • mlieko a mliečne výrobky
  • morské plody a ryby
  • vajcia

Pokiaľ však holdujete vegánskej strave, budete musieť siahnuť po alternatívnych riešeniach vo forme synteticky vyrobených suplementov.

Unikátna zložka proteínových nápojov Fit-day Premium

Pretože ani my vo Fit-day nepodceňujeme dôležitosť vitamínu B12, rozhodli sme sa ho pridať do našich proteínových nápojov, vďaka ktorým nebudete musieť myslieť na pravidelný príjem špeciálnych tabliet, kapsúl či kvapiek, nech už jete živočíšne výrobky pravidelne, zriedka či vôbec.

V našom proteínovom rade Premium teda v každej porcii kokteilu novo nájdete okrem 29 gramov kvalitných bielkovín aj dennú odporúčanú dávku vitamínu B12 čo by unikátnu pridanú hodnotu. Myslite na svoje zdravie spolu s nami.

 

premium_1860x700_sk

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.