Zoštíhľujúce špenátové smoothie s banánom

Zoštíhľujúce špenátové smoothie s banánom je perfektnou voľbou pre každého, koho trápia zažívacie ťažkosti, túži po kvalitných raňajkách či rýchlej desiate alebo si len užíva chuť čerstvej zeleniny doplnenej o jemnosť ovocia.

Blahodarné účinky banánov: zdroj energie i antioxidantov

Toto známe tropické ovocie predstavuje jeden z najvýživnejších a najliečivejších plodov na planéte. Banány obsahujú vysoké množstvo antioxidantov, ktoré chránia pred voľnými radikálmi a chronickými chorobami. Ich pravidelná konzumácia medzi jednotlivými jedlami pomáha stabilizovať krvný cukor a redukuje rannú nevoľnosť. Banány tiež chránia svaly pred preťažením počas cvičenia a fungujú ako spoľahlivý zdroj energie.

 

Trsy zrelých banánov na banánovníku

 

Pomáhajú s trávením

Keďže banány obsahujú veľké množstvo pektínu a vlákniny, podporujú tak ľudské trávenie. Banány zároveň slúžia tiež ako prevencia pri svalových kŕčoch.

Liečia bolesť brucha

Ak vás sužuje pálenie záhy, konzumácia banánov vám spoľahlivo pomôže. Vysokým obsahom škrobu dokáže neutralizovať kyslosť žalúdku, kde vytvorí akúsi ochrannú fóliu, a pokryje tak podráždenú žalúdočnú sliznicu.

Ďalšie pozitívne účinky

  • redukujú opuchy,
  • chránia pred cukrovkou druhého typu,
  • pomáhajú s chudnutím a udržaním štíhlej línie,
  • posilňujú nervovú sústavu,
  • pomáhajú produkovať biele krvinky,

... a to všetko vďaka vysokým hodnotám vitamínu B6

Máte vo svojom jedálnom lístku dostatok špenátu?

Špenát je zrejme najvýznamnejšou listovou zeleninou, keďže má vďaka svojmu vysokému obsahu vitamínov a minerálov mimoriadnu výživovú hodnotu. 

Proteíny v špenáte zabraňujú vstrebávaniu cholesterolu a žlčových kyselín, práve preto je jeho pravidelná konzumácia dôležitá pri znižovaní hladiny cholesterolu v krvi. Vďaka vysokému obsahu kyseliny listovej, ktorá nielenže má antianemické účinky, ale zabraňuje i vzniku niektorých poškodení plodu, je špenát vhodné zaradiť do jedálneho lístka tehotných žien.

Pravidelná konzumácia špenátu je tiež odporúčaná všetkým, ktorí si chcú zachovať dobrý zrak, predovšetkým však ľuďom vo veku nad 50 rokov. Špenát je totiž veľmi bohatý na luteín a zeaxantín, dva karotenoidy, ktoré pomáhajú predchádzať strate zraku v dôsledku degenerácie makuly, najcitlivejšej časti sietnice. Táto porucha je najčastejšou príčinou slepoty u starších ľudí. Zistilo sa, že pri prevencii stareckej makulárnej degenerácie je špenát dokonca účinnejší než mrkva.

 

Nalievanie špenátového smoothie s banánom do pohára

 

Recept na špenátovo-banánové smoothie s proteínom

Ingrediencie na 2 porcie:

100 g čerstvého listového špenátu 

2 banány

1/2 šalátovej uhorky

200 ml kokosového mlieka

1 lyžička konopných semienok

90 g Fit-day smoothie špenát-banán

Postup:

Špenát starostlivo opláchneme a spoločne s banánom vložíme do mixéra. Pridáme kokosové mlieko, konopné semienka, šalátovú uhorku a zmes smoothie. Rozmixujeme dohladka a môžeme dozdobiť kolieskami banánu.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.