Bielkovina ako základný stavebný kameň ľudského tela

V dnešnej dobe, keď sa mnoho ľudí zaujíma o zdravý životný štýl a športové vyžitie, je proteín často skloňovaným pojmom. Čo sa však pod týmto označením skrýva a je skutočne príjem bielkovín natoľko zásadný?

Čo je proteín a prečo je dôležitý?

Proteíny čiže bielkoviny sa spoločne s cukrami a tukmi radia medzi tri základné živiny, tzv. makronutrienty, a nájdeme ich teda v každej bunke a tkanive ľudského tela. Bielkoviny sú tvorené rôzne dlhým a štruktúrovaným reťazcom aminokyselín. Tie sú v tráviacom ústrojenstve postupne štiepené na jednotlivé aminokyseliny, ktoré telo následne využije na výstavbu bielkovín podľa aktuálnych potrieb.

Bielkoviny zastávajú predovšetkým stavebnú funkciu, keď podporujú rast svalov, urýchľujú regeneráciu a vyživujú tkanivá. Nanešťastie ľudský organizmus nedokáže vytvárať zásoby bielkovín, preto je dôležitý ich pravidelný príjem.

 

Zdroje bielkovín - mäso, ryba, syr, vajcia, oriešky, vločky a strukoviny

 

Optimálny denný príjem

Odporúčaný denný príjem zodpovedá zhruba 1 g bielkoviny na 1 kg telesnej váhy. Celkový denný príjem dospelého človeka by sa tak mal zhruba pohybovať medzi 80 a 100 g bielkoviny.

Pokiaľ však jedinec usiluje o chudnutie, je potrebné príjem proteínu zvýšiť. V tomto prípade by malo rozmedzie zodpovedať 1,6 – 2,2 g bielkoviny na 1 kg telesnej váhy (1). Rovnako tak sa príjem líši v prípade bodybuilderov a športovcov, ktorí chcú nabrať svalovú hmotu. Denne by mali skonzumovať 1,2 – 1,7 g bielkoviny na 1 kg svojej váhy pre efektívny nárast svalov (2).

Všestranné využitie bielkovín – rast svalov i chudnutie

Uplatnenie nájdu bielkoviny takmer v každej oblasti ľudského života, nech už hľadáme vyváženú stravu, kvalitnú výživu pre naše telo alebo túžime obohatiť náš jedálny lístok. 

Najväčšia výhoda proteínu sa však skrýva v urýchlení regenerácie a raste svalovej hmoty. Tento fakt využívajú najmä športovci, ktorí s podporou bielkovín zvládnu podstúpiť väčšiu záťaž s kratšou dobou odpočinku.

Proteíny zaisťujú:

 • rast svalovej hmoty,
 • výživu svalov, šliach, kostí a kože,
 • podporu chudnutia, spaľovania tukov a redukciu váhy,
 • ochranu svalov pred poškodením pri znižovaní váhy (rovnako ako pri namáhavom fyzickom výkone),
 • podporu ľudského organizmu v období stresu alebo choroby.

Kde bielkoviny získať?

Bielkoviny nájdeme v širokom spektre potravín, ktoré denne konzumujeme. Najznámejším zdrojom je zrejme mäso, teda živočíšna bielkovina. Tá je síce bohatá na esenciálne mastné kyseliny, avšak na druhú stranu disponuje vysokým obsahom tuku a cholesterolu. Pri nadmernej konzumácii tak môže mať až negatívny dopad na organizmus.

Najvýznamnejšie zdroje bielkoviny zoradené podľa bežnej veľkosti porcie (3):

 • chudé kuracie mäso (32 g bielkoviny na 100 g),
 • chudé bravčové mäso (31 g bielkoviny na 100 g),
 • tuniak (30 g bielkoviny na 100 g),
 • chudé hovädzie mäso (29 g bielkoviny na 100 g),
 • tofu (17 g bielkoviny na 100 g),
 • šošovica (9 g bielkoviny na 100 g),
 • nízkotučný jogurt (6 g bielkoviny na 100 g),
 • parmezán (36 g bielkoviny na 100 g),
 • tekvicové semienka (30 g bielkoviny na 100 g),
 • vajce (13 g bielkoviny na 100 g).

Ak budete pátrať po zdrojoch, ktoré sa môžu pochváliť najväčším podielom bielkoviny na 100 g, potom ide o spirulinu, sójové bôby, parmezán a teľacie či jahňacie mäso (4).

 

Muž si pripravuje proteínový drink v mixéri

 

Rastlinné proteíny a ich potenciál

Vo Fit-day sme sa rozhodli ísť cestou rastlinných proteínov, nielen z dôvodu radu benefitov, ktorými sa rastlinné bielkoviny pýšia (bez obsahu laktózy, vysoká nutričná denzita, nižší pomer kalórií a nasýtených tukov), ale tiež z hľadiska udržateľnosti a ochrany životného prostredia.

Základom všetkých našich produktov je kombinácia mikronizovaného hrachového a ryžového proteínu s kompletným aminokyselinovým profilom, skvelou vstrebateľnosťou a vysokým potenciálom pre budovanie svalovej hmoty.

Nenahraditeľné pre život

Záverom možno povedať, že bielkoviny sú v svojej podstate pre život úplne nenahraditeľné. Nezabudnite preto na ich pravidelné doplňovanie, nech už prostredníctvom na bielkoviny bohatého jedálneho lístka či s pomocou špeciálnych proteínových suplementov.

Fit-day rastlinné proteínové kokteily obsahujú vysokokvalitnú zmes hrachového a ryžového proteínu v ideálnom pomere pre kompletný aminokyselinový profil. Zároveň v našich prírodných výrobkoch nájdete tiež revolučný mikronizovaný proteín, ktorý umožnil výrazne vylepšiť chuťový profil, jemnosť textúry a mieru vstrebateľnosti bielkovín.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie