Bielkovina ako základný stavebný kameň ľudského tela

V dnešnej dobe, keď sa mnoho ľudí zaujíma o zdravý životný štýl a športové vyžitie, je proteín často skloňovaným pojmom. Čo sa však pod týmto označením skrýva a je skutočne príjem bielkovín natoľko zásadný?

Čo je proteín a prečo je dôležitý?

Proteíny čiže bielkoviny sa spoločne s cukrami a tukmi radia medzi tri základné živiny, tzv. makronutrienty, a nájdeme ich teda v každej bunke a tkanive ľudského tela. Bielkoviny sú tvorené rôzne dlhým a štruktúrovaným reťazcom aminokyselín. Tie sú v tráviacom ústrojenstve postupne štiepené na jednotlivé aminokyseliny, ktoré telo následne využije na výstavbu bielkovín podľa aktuálnych potrieb.

Bielkoviny zastávajú predovšetkým stavebnú funkciu, keď podporujú rast svalov, urýchľujú regeneráciu a vyživujú tkanivá. Nanešťastie ľudský organizmus nedokáže vytvárať zásoby bielkovín, preto je dôležitý ich pravidelný príjem.

 

Zdroje bielkovín - mäso, ryba, syr, vajcia, oriešky, vločky a strukoviny

 

Optimálny denný príjem

Odporúčaný denný príjem zodpovedá zhruba 1 g bielkoviny na 1 kg telesnej váhy. Celkový denný príjem dospelého človeka by sa tak mal zhruba pohybovať medzi 80 a 100 g bielkoviny.

Pokiaľ však jedinec usiluje o chudnutie, je potrebné príjem proteínu zvýšiť. V tomto prípade by malo rozmedzie zodpovedať 1,6 – 2,2 g bielkoviny na 1 kg telesnej váhy (1). Rovnako tak sa príjem líši v prípade bodybuilderov a športovcov, ktorí chcú nabrať svalovú hmotu. Denne by mali skonzumovať 1,2 – 1,7 g bielkoviny na 1 kg svojej váhy pre efektívny nárast svalov (2).

Všestranné využitie bielkovín – rast svalov i chudnutie

Uplatnenie nájdu bielkoviny takmer v každej oblasti ľudského života, nech už hľadáme vyváženú stravu, kvalitnú výživu pre naše telo alebo túžime obohatiť náš jedálny lístok. 

Najväčšia výhoda proteínu sa však skrýva v urýchlení regenerácie a raste svalovej hmoty. Tento fakt využívajú najmä športovci, ktorí s podporou bielkovín zvládnu podstúpiť väčšiu záťaž s kratšou dobou odpočinku.

Proteíny zaisťujú:

 • rast svalovej hmoty,
 • výživu svalov, šliach, kostí a kože,
 • podporu chudnutia, spaľovania tukov a redukciu váhy,
 • ochranu svalov pred poškodením pri znižovaní váhy (rovnako ako pri namáhavom fyzickom výkone),
 • podporu ľudského organizmu v období stresu alebo choroby.

Kde bielkoviny získať?

Bielkoviny nájdeme v širokom spektre potravín, ktoré denne konzumujeme. Najznámejším zdrojom je zrejme mäso, teda živočíšna bielkovina. Tá je síce bohatá na esenciálne mastné kyseliny, avšak na druhú stranu disponuje vysokým obsahom tuku a cholesterolu. Pri nadmernej konzumácii tak môže mať až negatívny dopad na organizmus.

Najvýznamnejšie zdroje bielkoviny zoradené podľa bežnej veľkosti porcie (3):

 • chudé kuracie mäso (32 g bielkoviny na 100 g),
 • chudé bravčové mäso (31 g bielkoviny na 100 g),
 • tuniak (30 g bielkoviny na 100 g),
 • chudé hovädzie mäso (29 g bielkoviny na 100 g),
 • tofu (17 g bielkoviny na 100 g),
 • šošovica (9 g bielkoviny na 100 g),
 • nízkotučný jogurt (6 g bielkoviny na 100 g),
 • parmezán (36 g bielkoviny na 100 g),
 • tekvicové semienka (30 g bielkoviny na 100 g),
 • vajce (13 g bielkoviny na 100 g).

Ak budete pátrať po zdrojoch, ktoré sa môžu pochváliť najväčším podielom bielkoviny na 100 g, potom ide o spirulinu, sójové bôby, parmezán a teľacie či jahňacie mäso (4).

 

Muž si pripravuje proteínový drink v mixéri

 

Rastlinné proteíny a ich potenciál

Vo Fit-day sme sa rozhodli ísť cestou rastlinných proteínov, nielen z dôvodu radu benefitov, ktorými sa rastlinné bielkoviny pýšia (bez obsahu laktózy, vysoká nutričná denzita, nižší pomer kalórií a nasýtených tukov), ale tiež z hľadiska udržateľnosti a ochrany životného prostredia.

Základom všetkých našich produktov je kombinácia mikronizovaného hrachového a ryžového proteínu s kompletným aminokyselinovým profilom, skvelou vstrebateľnosťou a vysokým potenciálom pre budovanie svalovej hmoty.

Nenahraditeľné pre život

Záverom možno povedať, že bielkoviny sú v svojej podstate pre život úplne nenahraditeľné. Nezabudnite preto na ich pravidelné doplňovanie, nech už prostredníctvom na bielkoviny bohatého jedálneho lístka či s pomocou špeciálnych proteínových suplementov.

Fit-day rastlinné proteínové kokteily obsahujú vysokokvalitnú zmes hrachového a ryžového proteínu v ideálnom pomere pre kompletný aminokyselinový profil. Zároveň v našich prírodných výrobkoch nájdete tiež revolučný mikronizovaný proteín, ktorý umožnil výrazne vylepšiť chuťový profil, jemnosť textúry a mieru vstrebateľnosti bielkovín.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.