Ľadové osvieženie: Recept na krémové kávové smoothie

Milujete kávu, ale počas letných dní na šálku horúceho nápoja skrátka nemáte chuť? Práve pre tieto situácie je naša osviežujúci smoothie s plnou chuťou kávy a krémovou textúrou ako stvorené. Okrem kofeínu navyše do tela dostanete aj porciu bielkovín, vlákniny a vitamínov – vo výsledku sa tak môže jednať aj o pomerne solídnu desiatu, ktorá dodá energiu a zasýtia.

Základ lahodného nápoja tvorí vedľa čerstvého espressa proteínového smoothie, ktoré sa pýši viac ako 13 gramy bielkovín a dennou odporúčanou dávkou vitamínu C. Banány sa postarajú o sladkosť i textúru nápoje, navyše sú skvelým zdrojom pektínu (druh nerozpustnej vlákniny) a škrobu, a napomáhajú tak dobrému tráveniu. Javorový sirup a ľahko kyslastý kakaový prášok zaručí vyváženú chuť smoothie.

Voňavé fakty o káve

Káva sa teší značnej popularite naprieč celým svetom, čo tiež potvrdzuje fakt, že častejšie než kávu pijeme iba vodu a že je káva hneď po rope druhou najväčšou komoditou. Každý deň sa jej vypije viac ako 2,25 miliardy šálok, z toho 65 % počas raňajok. V produkcii kávy si prvenstvo drží už viac než celé storočie Brazílie nasledovaná Vietnamom, Kolumbiou a Indonéziou, pričom zhruba 25 miliónov farmárov je v rámci obživy priamo závislých na úrode kávy. Kávové zrno je potom v skutočnosti kôstkou kávové čerešne – káva ako taká je teda správne radená medzi ovocie.

V rozumnej miere je tmavý mok zároveň zdraviu prospešný – káva je bohatá na antioxidanty, zrýchľuje metabolizmus o 3–11 % a pomáha tak sa spaľovaním tukov alebo znižuje riziko vzniku diabetes II. typu. Okrem toho uvoľňuje endorfíny a podporuje aktivitu mozgu.

 

Ľadové kávové smoothie v dvoch pohároch so slamkami a pohádzanými zrniečkami kávy na drevenom pozadí 

 

Recept na krémové kávové smoothie

Ingrediencie na 2 porcie:

90 g Fit-day proteín smoothie iced coffee

300 ml kokosového mlieka – môžete vopred zmraziť vo formičkách

2 šálky vychladnutého espressa

3 zmrznuté banány

2 čajové lyžičky kvalitného kakaového prášku

2 čajové lyžičky javorového sirupu

TIP: kokosové mlieko môžeme deň vopred rozliať do formičiek na ľad a vložiť do mrazničky. Pripravené ľadové kocky z mlieka potom stačí vložiť do mixéra spoločne s ostatnými ingredienciami – smoothie tak získa na krémovejšia a hustejšiu konzistenciu.

Postup:

Mlieko, kávu, banány a javorový sirup rozmixujeme v mixéri, prisypeme smoothie prášok a kakao a mixujeme dohladka. Ak je smoothie príliš husté, môžeme doriediť mliekom. Podávame v pohári s ľadom a môžeme dozdobiť drvenými kakaovými bôbmi alebo kávovými zrnami.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.