Jóga a jej pozitívne účinky. Začnite s cvičením ešte dnes

Prospieť svojmu zdraviu môžeme mnohými spôsobmi. Okrem vyváženého jedálnička plného ovocia a zeleniny, dostatočného pitného režimu a spánku je úplne nevyhnutné zaradiť do svojho dňa toľko pohybu, koľko len môžete. Ak potrebuje spevniť telo, zbaviť sa pár prebytočných kilogramov alebo zapracovať na flexibilite, skúste sa zamyslieť nad jogou, ktorá sa v posledných rokoch hojne diskutuje. Neprospieva pritom len telu, ale aj mysli.

Podľa dostupných údajov dnes jogu cvičí asi 300 miliónov ľudí po celom svete. Na výber je tiež z viac než sto odlišných štýlov cvičenia, tradičných i moderných, ktorým sa navyše môžete venovať aj z pohodlia domova vďaka nespočetnému množstvu online lekcií, programov a aplikácií. Joga sa jednoducho zdá byť tým pravým univerzálnym cvičením pre každého, bez ohľadu na vek a zdravotný stav.

Čo všetko sa teda skrýva za označením joga, odkiaľ pramení jej obľuba, akými spôsobmi môže telu prospieť a hlavne – ako s jogou začať, keď vás zaujala?

 

Jogínka meditující během cvičení

 

Jóga je oveľa viac, než len séria cvikov

Pretože mnoho ľudí pozná fyzické benefity, ktoré joga telu prináša, automaticky ju považuje za druh cvičenia. V skutočnosti ale nejde len o fyzickú aktivitu, ale aj o stav mysle a osvojenie si životného štýlu.

Učí nás, ako sa upokojiť, ako odplaviť stres a ako sa sústrediť. Mnohí odborníci sú toho názoru, že práve vďaka tomu má jóga ďaleko vyššiu efektívnosť ako iné cvičenie jej podobná. Ide o ucelený súbor hodnôt, ktorý sa po dlhé stáročia vyvíja.

Ak vás zaujíma samotný výraz jóga, dá sa najlepšie preložiť ako spojenie.

Zrodila sa pred 5 000 rokmi a na západ prenikla až v 19. storočí

Aj keď sú najstaršie zmienky o joge staré viac ako 5 000 rokov a pochádzajú zo severu starovekej Indie (čo tiež dokladajú indickej náboženské texty védy), cez oceán joga prenikla v 19. storočí. Dôvodom bol zvýšený záujem o východné učenia a filozofiu. Do Spojených štátov v tej dobe zavítalo tiež veľký počet jogínských majstrov, ktorí verejne vystupovali, publikovali knihy a celkovo sa zaslúžili o popularizáciu moderné jogy tak, ako ju poznáme dnes.

V našich končinách je zvýšený záujem o jogu spätý s 60. rokmi minulého storočia.

Medzi 5 krajín, kde sa dnes joga cvičí najviac patrí Kanada, Singapur, Austrália, Írsko a Spojené štáty americké. Na šiestej pozícii je potom samotná India. Štatistiky tiež ukazujú, že jogu zo 72 % cvičia ženy, a výrazne tak prečíslujú mužov.

Zdravotné benefity jogy - prospeje fyzickému aj duševnému zdraviu

Ako potvrdzujú vykonané výskumy aj dlhoročné skúsenosti, pravidelné cvičenie jogy pozitívne pôsobí na ľudské telo ako celok a prispieva aj k celkovej vitalite. Presnejšie sa jedná o:

 • zlepšenie sily, rovnováhy a flexibility
 • spevnenie postavy
 • zníženie váhy
 • lepšie dýchacie návyky a cirkuláciu krve
 • podporu zdravia srdca
 • pomoc pri chronických bolestiach, artritíde aj bolestiach dolnej časti chrbta, krku a hlavy

Ako už bolo spomenuté, joga prospieva tiež stave našej mysle. Prispieva k:

 • relaxácii a upokojeniu
 • úľave od stresu
 • vyššej miere pozornosti, sústredenia a produktivity

Existujú tiež dôkazy, že je joga prospešná aj v čase tehotenstva (existujú ale určité obmedzenia) a menopauzy, kedy zmierňuje fyzické príznaky akými sú napríklad návaly horúčavy, ale aj tie psychické ako úzkosť a depresia.

 

Dve ženy v jogové pozícii pri vode

 

Ako vybrať správny štýl jogy? Zoznámte sa s najrozšírenejšou hatha jogou, akčnou power jogou ale aj vinyasa jogou pre pokročilejších

Ako bolo spomenuté v úvode, existuje na niekoľko desiatok štýlov jogy. Tie sa líšia svojou náročnosťou, podmienkami i sľubovaným efektom. Predstavme si preto štyri z najznámejších a najrozšírenejších druhov:

Hatha joga sa cvičí najčastejšie

Medzi najčastejšie praktizované druhy jogy patrí takzvaná hatha joga, pri ktorej sa cvičí iba také cviky, ktoré sa sústreďujú na koordináciu dychu a meditáciu. Nečakajte žiadne rýchle cviky, práve naopak – súčasťou hatha jogy sú plynulé povahy, ktoré vedú k celkovému vyváženie tela a na zlepšenie rovnováhy.

Chudnutie s power jogou

Jedná sa o náročnejšie zostavy cvikov, ktoré veľkou mierou prispievajú k spaľovaniu kalórií a strate nechcených kilogramov. Power joga kladie väčší dôraz na fyzickú aktivitu ako na meditáciu. Je ideálnym nástrojom pre formovanie tela.

Bikram jóga – porovnáte sa s vysokou teplotou a vlhkosťou vzduchu?

V posledných rokoch sa dostáva do popredia takzvaná bikram joga známa tiež ako hot jóga, ktorá sa cvičí v miestnostiach, kde vlhkosť vzduchu prekračuje štyridsať percent a teplota hodnotu 42 °C. Inými slovami nehovoríme o cvičenie vhodnom pre každého, zvlášť nie pre tých, ktorí trpia na nízky krvný tlak. Na oplátku tento druh cvičenia pozitívne pôsobí na prekrvenie tela, posilňuje imunitu, ale napríklad tiež zvyšuje kapacitu pľúc.

Vinyasa čiže flow joga pre pokročilejších

Vinyasa jóga je určená skôr skúsenejším a ide o sériu pozícií, pri ktorých dochádza k prepojeniu dychu s pohybom. Cvičenie sa teda riadi rytmom dychu a dochádza k plynulým prechodom z jednej pozície do druhej. Tento štýl jogy dokáže zlepšiť dýchacie návyky aj flexibilitu a zároveň prispieva k upokojeniu mysle.

Tým prvým základným cvikom spravidla býva pozdrav slnka, ktorý možno tiež dôverne poznáte. A ak nie, poďme si ho predstaviť.

Pozdrav slnko ako najznámejšie jogová zostava

Pozdrav slnka je tiež ideálnym ranným rozcvičením, ktoré pomôže s pretiahnutím a zahriatím tela po ranu.

 

Žena cvičiaci jogínsky pozdrav slnka

 

 1. Najprv sa chodidlami oprieme o zem (narovnáme sa, vytiahneme hlavu, hlboký nádych, výdych).
 2. Nadýchneme sa smerem nahor (ruky nechávame voľne stúpať).
 3. S výdychom sa hlboko predkloníme.
 4. Premiestnime sa do polohy aktívneho planku.
 5. Potom prejdeme do pozície chaturanga (pokladáme kolená na zem, s výdychom klesáme dole, lakte sú od tela).
 6. Prejdeme do pozície psa (hlava ide hore, odtláča sa od ramien hore, otvára sa hrudník).
 7. S výdychom sa presunieme do stabilnej strechy.

Z tejto pozície sa už môžeme dostať späť do vzpriamenej polohy, prípadne môžeme v pozícii strechy pretiahnuť nohy (vystrčíme ľavú nohu hore, potom pravú).

Čo čaká na začiatočníkov

Ak je pre vás joga doteraz nepreskúmaným územím, ale zaujala vás natoľko, že by ste sa jej chceli venovať a spoznať na vlastnej koži niektoré z jej benefitov, prinášame zopár tipov, ako začať. Aj keď existuje veľa odbornej literatúry rozoberajúcich jogu, na úvod odporúčame cvičiť podľa lektora a jeho pokynov – či už v rámci živého tréningu alebo podľa toho v mobilnej aplikácii, programu alebo videoklipu.

Pre začiatok budete potrebovať pohodlné a vzdušné oblečenie (nesmie vás obmedzovať v pohybe) a cvičte pokiaľ možno naboso. Oplatí sa aj investície do špeciálnej podložky na jogu, s ktorej pomocou sa cvičenie stane nielen príjemnejším, ale predovšetkým kvalitnejším.

V domácom prostredí sa snažte nájsť tiché a čisté miesto, ktoré vás nebude ničím rozptyľovať a kde budete mať zároveň dostatok priestoru. Mobil aj inú elektroniku nechajte ideálne v inej miestnosti, ale ak ste sa rozhodli s pomocou telefónu cvičiť, stlmte si aspoň zvonenie aj všetky upozornenia počas lekcie. Načúvajte lektorovi a snažte sa jeho pokynmi s čo najpokojnejšie mysľou nasledovať. Pomoct môže aj meditačná hudba.

Dôležitá je tiež pravidelnosť jednotlivých lekcií – ak si nevyberiete kompletný plán a necháte cvičenie na časových možnostiach a vlastnej chuti, skúste sa k joge vracať aspoň 2-3x týždenne. Ak vás budú trápiť niektoré nezodpovedané otázky, existuje nejedno fórum a skupina, združujúca nadšencov do jogy, kde sa vám určite dostane odpovede.

Zažeňte hlad a doplňte energiu nielen po joge s Fit-day proteíny Active

Nezabúdajte ani na to, nakoľko náročná môže lekcie jogy byť. Či už sa k cvičeniu dostanete ráno alebo popoludní, je dôležité doplniť bielkoviny, energiu a zasýtiť organizmus. Práve preto bol vytvorený jedinečný rad prírodných Fit-day proteínov Active, ktoré dodajú telu všetko potrebné po aktivitách, akými je práve joga, ale napríklad aj beh, pilates alebo spinning.

V zložení nájdete okrem viac ako 28 gramov mikronizovaného proteínu tiežb v BIO kvalite a ryžový sirup, ktorý neslúži ako sladidlo, ale funguje ako dlhý sacharid (podobne ako napr. ovsené vločky), čo znamená, že uvoľňuje energiu postupne v dlhšom časovom úseku. Koktaily sú dostupné v piatich lahodných príchutiach, tešiť sa môžete napríklad na cookies, cheesecake alebo exotickú piña coladu

 

active_1860x700_sk

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.