Smoothie

SMOOTHIE

V súčasnej dobe veľmi populárna forma zdravej výživy. Základom tohto slova je anglický výraz "smooth", čo v preklade znamená hladký, krémový. Pre predstavu možno jednoducho povedať, že niektoré smoothies môžu vyzerať ako koktejl hustej konzistencie. Do smoothie môžete pridať v podstate všetko, čo máte radi. Niekto preferuje skôr zelenšie smoothie, niekto zase viac farebné. Smoothie nie je mliečnym koktejlom ani lisovanú šťavou. Je nápojom z rozmixovaného ovocia a zeleniny, spravidla surového. Obľúbené je v zdravej výžive pre ľahkú konzumáciu čerstvého ovocia a zeleniny a vstrebávaním vitamínov minerálov, vlákniny a antioxidantov.

Na začiatok niečo z histórie: pojem "smoothie" sa prvýkrát objavil v jednom z amerických slovníkov z roku 1904 a označovalo príliš uhladeného človeka. Využitie tohto slova pre uhladený nápoj sa začalo využívať až o celé polstoročie neskôr. V roku 1960 istý Stephen Kuhnau žijúci v New Orleans mal cukrovku a trpel rôznymi alergiami na potraviny. Pre zmiernenie svojich problémov si začal vyrábať nápoje kombinovaním ovocia, zeleniny a iných zdravých prísad. Po výraznom zlepšení zdravotného stavu sa rozhodol svoj nápad predstaviť verejnosti a v roku 1973 otvoril prvý obchod v USA. Obľúbenosť tohto zdravého nápoja prudko narastala a keď sa v 90. rokoch minulého storočia rozšírila mánia po zdravšom spôsobe života, okrem fitnescentier rozšírili ponuku o smoothie aj mnohé bary. Z Ameriky si smoothie prerazilo cestu do Európy a momentálne sa teší veľkej popularite.

fitday smoothie drink

Prakticky každé smoothie môžeme oproti základnému receptu rozšíriť o nejakú ďalšie zdraviu prospešnú ingredienciu v závislosti na tom, aké cenné látky navyše chceme do svojho tela dostať. Niekedy môžeme siahnuť po jednej ingredienciu, inokedy po viac. Podstatné by malo byť hlavne to, aby sme to nepreháňali a nepokazili si chuť a konzistenciu daného smoothie. Proste, aby bolo stále príjemné ho piť. Na trhu sú dnes stovky rôznych surovín a doplnkov, z ktorých si môžeme vyberať. Niektoré sú v zásade úplne obyčajné a bežne dostupné, iné naopak veľmi exotické.

Smoothie sú obľúbené predovšetkým kvôli tomu, že sa s nimi ľahko chudne. Tieto koktaily na chudnutie nie sú pri správnej kombinácii len dobré, ale predovšetkým zdraviu prospešné. A hlavne smoothie recepty na chudnutie dodajú vášmu telu veľa potrebných látok a vitamínov, ktoré tiež podporia vašu imunitu každý deň. Ak chcete koktaily na chudnutie naozaj skúsiť, stačí nám k tomu len čerstvá zelenina, mixér, voda a asi 10 minút času. Namiešať si doma nápoj plný energie vrátane prospešných látok nie je náročné na čas. Nebojte sa experimentovať. Až na niektoré výnimky by sa zelenina nemala s ovocím miešať. Jablko si nerozumie s množstvom zeleniny, okrem napríklad repy a mrkvy, tú naopak možno kombinovať s mnohými druhmi ovocia. Samostatnou kapitolou je melón, ten botanicky patrí pod zeleninu, avšak z hľadiska trávenia je to taký "vlk samotár" - to znamená, že sa neznesie s ničím a najlepšie je konzumovať ho samostatne. Naproti tomu listová zelenina si náramne rozumie ako s ovocím, tak aj so zeleninou. Hlavným pravidlom pre miešanie ovocia je miešať kyslé s kyslým alebo polosladké a naopak - sladké so sladkým či polosladké. Nevhodné je teda miešať kyslé ovocie so sladkým. Dôvodom je, že kyselina z kyslého ovocia spomaľuje trávenie cukornatých látok, ktoré potom v črevách kvasia. Zeleninu nie je vhodné miešať s plodmi, ako sú paradajky a uhorky, skrátka všetko, čo má v dužine semená. Ak sa vám bude zdať smoothie málo husté, môžete doň pridať zdravá chia semienka. Vďaka nim smoothie zahustíte, a navyše k nemu pridáte ďalšiu skvelú ingredienciu. Chia semienka totiž pri chudnutí pomáhajú, hydratujú organizmus a pomôžu nám lepšie znášať fyzickú záťaž.

 

Ak sa nechcete zdržiavať s nakupovaním ovocia, zeleniny, ich čistením a prípravou, alebo jednoduch nemáte dosť času, vyskúšajte skvelé smoothie Fit-day.sk  vyrobené z tých najkvalitnejších surovín. Sú plné potrebných bielkovín a obohatené množstvom lyofilizovaného ovocia.  Ich príprava už nemôže byť jednoduhšia.Vo Fit-day shakeri ho máte hotový za dve minúty.