Ketodiéta

KETODIÉTA

Proteínová diéta, známa tiež ako bielkovinová, cyklická ketogénna, ketónová, či ketodiéta, je lekárskou vedou uznávaná metóda, ktorá už po niekoľkých týždňoch prináša skvelé výsledky v chudnutí. Jednoducho povedané ide o redukčný režim, ktorý stojí na vysokom príjme bielkovín a minime sacharidov. Absenciou príjmu sacharidov vzniká stav ketózy, čo je stav, kedy si organizmus vyrába energiu z vlastných tukových zásob. Bola vynájdená harvardským profesorom George L. Blackburnom, ktorý skúmal, ako ľudský organizmus spaľuje uložené tuky. Podarilo sa mu identifikovať stav zvaný ketóza a za akých podmienok ho možno v organizme navodiť. Na tomto základe tiež vznikol termín ketogénna diéta, neskôr známa tiež ako  ketodiéta,  bielkovinová či proteínová.  Jej hlavnou výhodou sa ukázalo, že redukcia hmotnosti prebieha predovšetkým na úkor tukových zásob a svalová hmota zostáva zachovaná, čím sa riziko jo-jo efektu minimalizuje.

 

 fitday%20keto

 

Čo je to ketóza?

Ketóza je organizmu prirodzený biologický stav. Organizmu chýba pri takejto strave glukóza, čo je jednoduchý sacharid a zdroj energie pre mozog, svaly, srdce i ďalšie tkanivá. Pretože organizmus energiu potrebuje, začne ju získavať rozkladom vlastných tukových buniek, pričom štiepením tukových tkanív vznikajú ketolátky. Majú schopnosť plnohodnotne nahradiť sacharidy, ktoré sú primárnym zdrojom energie človeka. V dôsledku toho dochádza k úbytku nielen podkožného tuku, ale aj vnútorného tuku, ktorý obklopuje dôležité orgány. Znižuje sa hladina cholesterolu v krvi a klesá produkcia hormónu inzulínu, ktorý štiepi cukry a vyvoláva chuť na sladké. Ketózu nesprevádza hlad, chute ani zlá nálada. Naopak! Človek sa môže cítiť plný energie a miestami mať až euforickú náladu. Ketóza je tiež skvelý detoxikačný prostriedok. Telo totiž spaľuje aj usadené toxické látky, proste vylúči všetko, čo nepotrebuje. Do ketózy sa organizmus dostáva v priemere po 2 - 3 dňoch proteínovej diéty.

 

K začatiu ketózy a k úspešnému zvládnutiu celého procesu ketodiéty sú vhodné a odporúčané výrobky Fit-day.sk  ktoré majú vysoký obsah bielkovín. Preto sú výsledky viditeľné veľmi rýchlo. Optimálny príjem bielkovín tiež zaistí, aby ste nestrácali na svalovej hmote.

 

Klasický diétny plán pri ketodiéte sa skladá z troch krokov:

 

1. Váhová redukcia

Jedálniček v nej sa skladá iba z povolenej zeleniny a proteínových jedál. Ich počet sa môže pre každého človeka líšiť. Spravidla to býva 4, 5, alebo 6  proteínových jedál denne. V organizme sa pomocou nich navodí a udržuje stav zvaný ketóza. Telo začne čerpať z vlastných energetických zásob (z podkožných a útrobných tukov) už po dvoch až troch dňoch. Prvé výsledky v úbytku hmotnosti a centimetrov u problematických partií sú viditeľné už po 5 až 7-mich dňoch. Na jej konci sa váha zákazníka dostáva až na 50% - 70% cieľa v chudnutí. Prvú fázu okrem najväčšieho váhového úbytku sprevádza až prekvapivý dostatok energie, pocit nasýtenosti, dobrá nálada a ďalšie výhody proteínovej diéty

 

2. Stabilizácia

Začína pozvoľné začlenenie sacharidov a tukov do jedálnička. Jedno proteínové jedlo, najčastejšie obed alebo večera, sa nahradí jedlom "normálnym". Napríklad ak má zákazník v prvej fáze 5 proteínových jedál, tak v druhej fáze pokračuje už len so 4mi proteínovými jedlami a jedným normálnym. Ketóza v tejto fáze zostáva udržiavaná a úbytok kíl prebieha pomalšie ako vo fáze prvej. Táto fáza, rovnako ako fáza tretia, je pre proteínovú diétu veľmi dôležitá. Keby došlo k ukončeniu diéty už po fáze prvej, tak telo, ktoré nie je na sacharidy zvyknuté, by začalo hromadne produkovať inzulín a došlo by k pomerne rýchlemu jo-jo efektu.

 

3. Fixácia

Pokračuje v postupnom návrate k bežnému jedálničku s cieľom minimalizácie riziká jo-jo efektu. V skutočnosti ide o miernejší druhú fázu. Pomer sacharidov zahrnutých v strave sa zvyšuje. Ďalšie jedno proteínové jedlo denne je nahradené jedlom "normálnym". Z hľadiska stravovacích návykov ideálne, ako obed alebo večeru. Zoznam základných surovín na prípravu "normálnych" jedál sa rozšíril. V tretej fáze k týmto jedlám pribúdajú aj prílohy v podobe ryže, zemiakov a strukovín.

Ketodiéta je veľmi citlivá na energetickej hodnoty v prijímanej potrave a predovšetkým na sacharidy. Pokiaľ si ich v jedle dodáme, tak sa proteínová diéta stane neúčinná. Napríklad jeden klasický rožok alebo jedno pivo môže ketózu úplne ukončiť, pretože tieto potraviny sú sacharidov plné. Naštartovanie ketózy potom trvá znovu celé 2 - 3 dni. Počas celej ketodiéty je nutné sa vyvarovať všetkým potravinám obsahujúcim veľké množstvo sacharidov alebo tukov. Jedná sa predovšetkým o sladkosti, cukrovinky, chipsy a slané snacky, pečivo, údeniny, lahôdky, liehoviny, sladené limonády, džúsy a ďalšie.

Na záver je třeba povedať že ketodiéta je vlastne taký pohotovostný režim organizmu pre prežitie. Je preto potrebné si uvedomiť že rozhodne nie je vhodná pre každého. Ženy tehotné, dojčiace, diabetici, ľudia trpiaci chorobami obličiek alebo pečene by sa mali tejto diéte rozhodne vyhnúť.